Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Kotarz. Sąd wydał wyrok

Ośrodek narciarski na górze Kotarz nie powstanie? Tego nie wiadomo, ale decyzje Rady Gminy i Starosty Cieszyńskiego pozytywne dla inwestora w tej sprawie uchylił wyrok NSA.

Temat zagospodarowania Kotarza w Brennej regularnie powraca w dyskusjach mieszkańców i na sesjach (Pisaliśmy niedawno: Kotarz – powraca sprawa inwestycji na górze. Radni podzieleni ). Tymczasem, jak informuje Radosław Ślusarczyk ze Stowarzyszenia Pracownia na rzecz Wszystkich Istot zapadł wyrok NSA (Naczelny Sąd Administracyjny) w sprawie poprzedniego pomysłu zabudowania góry.

- W 2018 r. inwestor Kotarz Arena Spółka z o.o.  z siedzibą w Brennej chciał pozbawić górskie lasy na górze Kotarz w Beskidzie Śląskim charakteru ochronnego, ponieważ planował je wyciąć pod projektowany ośrodek narciarski. Pomysł poparli Wójt, Rada Gminy Brenna oraz Starosta Cieszyński. Pozytywne dla inwestora decyzje zaskarżało jednak Stowarzyszenie Pracownia na rzecz Wszystkich Istot, a Naczelny Sąd Administracyjny przychylił się do argumentów organizacji. Funkcja ochronna lasów na Kotarzu, to nie tylko kwestia cennej przyrody, ale również bezpieczeństwa ludzi. Dlatego od lat kolejne próby dewastacji Kotarza spotykają się ze zdecydowanym sprzeciwem mieszkańców i przyrodników – przypomina Ślusarczyk.

Jak zauważa ekolog, lasy wraz z halą na górze Kotarz stanowią obszar o wyjątkowych walorach przyrodniczych, podlegający prawnej ochronie w postaci Parku Krajobrazowego Beskidu Śląskiego.

- Przebiega tamtędy korytarz ekologiczny o randze międzynarodowej (Główny Południowy Korytarz Ekologiczny) o kluczowym znaczeniu dla migracji dużych ssaków. Dodatkowo znajduje się on pomiędzy fragmentami siedliskowego obszaru Natura 2000 Beskid Śląski PLH240005, zapewniając spójność obszarów chronionych. Na terenie tego lasu znajdują się także stanowiska cennych, zagrożonych gatunków zwierząt, jak choćby sóweczki, włochatki, puszczyka uralskiego, puchacza, dzięcioła białogrzbietego, dzięcioła trójpalczastego, nocka dużego, a także wilka i rysia. Jako gatunki reliktowe i puszczańskie wskazują na duży stopień naturalności tego ekosystemu - zauważa. 

- Budowa ośrodka narciarskiego drastycznie zmieni krajobraz tego miejsca, zamieniając piękną naturalną halę w betonowy lunapark. Inwestor planuje wycinkę lasu a nawet przesunięcie koryta rzeki. Ośrodki narciarskie to inwestycje znacząco oddziałujące na środowisko. Hałas, sztuczne oświetlenie będą miały negatywny wpływ na migrację zwierząt, zniszczeniu ulegnie unikatowy krajobraz, zwiększy się erozja gleb, zdewastowane zostaną siedliska wielu gatunków flory i fauny, w tym rzadkich i chronionych. Do tego dochodzi budowa dużego hotelu, a więc wprowadzenie całorocznej antropopresji – tłumaczy Radosław Ślusarczyk z Pracowni na rzecz Wszystkich Istot.

Lecz, jak wskazują przyrodnicy, taka dewastacja przyrody, to również ogromne zagrożenie dla ludzi:

- Zmieniające się gwałtownie w ostatnich latach warunki klimatyczne, rosnące temperatury, wymuszają sztuczne naśnieżanie. To zaś wiąże się z koniecznością poboru wody z potoków, co z kolei prowadzi do okresowych problemów z dostępnością wody, z którymi w okresie letnim mierzą się mieszkańcy Brennej i okolic. A wycinka lasów, pełniących także funkcję wodochronną, to poważne zwiększenie ryzyka powodziowego – podkreśla Ślusarczyk.

Jak zauważa, dewastacja walorów z których znana i ceniona jest Brenna to także prosta droga do degradacji społecznej i gospodarczej tego miejsca – koszty środowiskowe i uciążliwości związane z prywatną inwestycją spadną na wszystkich mieszkańców Brennej. 

- Pomysł inwestora, by wyciąć te lasy, uprzednio pozbawiając je charakteru ochronnego, spotkały się z poparciem lokalnych władz: wójta Brennej, Jerzego Pilcha, i Rady Gminy.  Następnie Starosta Cieszyński decyzją z 2019 r. pozbawił charakteru ochronnego las o powierzchni ponad 25 ha a Samorządowe Kolegium Odwoławcze w Bielsku-Białej utrzymało tę decyzję w mocy - dodaje. 

Finalnie Naczelny Sąd Administracyjny wyrokiem z dnia 13 września 2024 r. (sygn. akt I OSK 734/21) uwzględnił skargę kasacyjną Pracowni na rzecz Wszystkich Istot, w której podnoszono, że pozbawienie charakteru ochronnego lasu możliwe jest wyłącznie, gdy ustały wszystkie przyczyny i przesłanki uznania go za ochronny. Wyrok uchylił również kwestionowane przez Stowarzyszenie decyzje administracyjne obu instancji. 

W międzyczasie, w marcu 2024 r., pojawił się kolejny projekt zabudowania góry Kotarz.

- To że inwestor próbuje ubić intratny interes dziwi mniej niż postawa lokalnego samorządu, który za nic ma głos i bezpieczeństwo mieszkańców, nawet po dramatycznych doświadczeniach ostatniej powodzi. Naturalne tereny górskie, w tym lasy, są kluczowe dla przeciwdziałania powodzi i regulują dostęp do wody pitnej. Zabetonowanie tych gór to działanie na szkodę przyrody i mieszkańców. Dlatego nadal będziemy czynnie przyglądać się tej sprawie i wspierać mieszkańców w dążeniu do zrównoważonego rozwoju Brennej – komentuje Ślusarczyk.  

Jednak wyrok NSA nie kończy sprawy – inwestor może się od niego odwołać. Może też zmienić koncepcję. Do sprawy zapewne nieraz jeszcze powrócimy.

NG/mat.pras.

źródło: ox.pl
dodał: NG

Komentarze

12
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2024-10-04 12:40:05
iga: Brenna to jest wieś i będzie wiochą A ekolodzy to wielkie g-wno sponsorowane przez zagraniczne agendy Przykładem jest katastrofa w Kotlinie Kłodzkiej
2024-10-04 13:49:06
SAZAVA: W głowie się nie mieści, że o ratunek dla przyrody trzeba aż w sądzie walczyć...już dość, że Trójwieś zniszczona, to niech chociaż ten Kotarz będzie uratowany. Przyroda się nie obroni sama przed inwestorami durniami.
2024-10-04 14:44:14
Dick: Brynioki, nie dajcie się ogłupić kasą i pogóncie tych inwestorów z bożej
2024-10-04 14:44:41
Dick: Brynioki, nie dajcie się ogłupić kasą i pogóncie tych inwestorów z bożej łaski !
2024-10-04 14:45:21
Bugs: No i biznesik wójta i starosty się wykopyrcił, a już witali się z gąską, czuć było zapach zielonej (nie trawy)
2024-10-04 21:25:06
AMadzia: Niestety ten Inwestor już znowu dąży do uchwalenia kolejnych zmian na tym terenie: Tym razem w postaci ZPI (Zintegrowanego Planu Inwestycyjnego). Co najgorsze znowu wspierany jest przez Wójta. W planie mają między innymi: - wycinkę około 12 hektarów lasu w okolicach szczytu Kotarza, Hali jaworowej i na zboczach Kotarza - budowa drogi o szerokości 12metrów na Hale Jaworową "Bajkowym Szlakiem Utopca" i dalej przez Tereny Lasów Państwowych. - przesunięcie koryta rzeki przy Karczmie Skalica na Lachach. Patologia przez wielkie P. Szczegóły tutaj: https://bip.brenna.org.pl/article/ogloszenie-wojta-gminy-brenna-dotyczace-zintegrowanego-planu-inwestycyjnego-w-rejonie-gory-kotarz-w-brennej-4?m=1249&l=2
2024-10-04 22:42:17
czołgista: A kto wybierał Wójta? A teraz narzekacie!! Powinniście tego gościa na taczkach wywieź i spuścić z tego Kotarza na pysk. Skandal!!!
2024-10-04 22:51:03
czołgista: Brawo Bryniocy! Tak piękny zakątek najlepiej zaorać i zabetonować. Sen Wam się ziści Nienapasione mordy a przyroda w krotce się zemści a wtedy nie PROSCIE o pomoc tak jak Ci teraz z Kotliny. Igramy z natura to niech płacą i beczą. I Wy zapłaczecie!!
2024-10-05 14:48:05
RysiekK22: Zatwierdzanie głosowanie publicznym wszelkich planów budów i decyzyj o planach zagospodarowania i wogóle wszystkiego co dotyczy przestrzeni publicznej - JEDYNY sposób na powstrzymanie chciwych developerkuf, byznesmenikuf, "avangardowyh tffurcuff" projektujących szpecące dziwactwa , i urzędasów będących protektorami ich wszystkich . nauczałęm o tym od dawna. Póki ni ma przepisu nakazującego te głosowania lud powinien spsobem politycznym, czyli przez wybory wymusić taką praktykę, a media też powinny kierować debatę publiczną na tego kierunka. Niestety obecnie temat wogóle nie jest obecny podczas kampanij wyborczych skutkiem czego władza robi co chce , a dopiero po fakcie budowy lub zaplanowania czegoś słuchać pożałowania godne lamentowanie. Gdzie byli lamentujący kilka lat wcześniej, no gdzie , ja sie , *****, pytam !!!!!????
2024-10-05 14:51:52
Bugs: Komuś musi wybitnie zależeć, żeby ulokować kapitał na dziewiczym inwestycyjnym terenie. Plany muszą być grube i dobrze uargumentowane skoro gmina nie odpuszcza.
2024-10-07 10:29:00
xfactor: czołgista: To nie Bryniocy. Prawdziwi mieszkańcy nigdy by nie chcieli żeby niszczyć ich ,,ojcowiznę''. To nadworny palant ze swoją świtą chcą wszystko zniszczyć i zabetonować. Widocznie czują w tym interes. Mam nadzieje że natura im wynagrodzi i to po stokroć.
2024-10-07 11:29:20
Iwan: Do iga A co to jest Brenna wieś, wiochą będzie wtedy jak zostanie wykonany plan inwestora. Co on przyniesie Brennej dla mieszkańców nic. Dziwię się wójtowi Brenna dostał mandat zaufania od mieszkańców a działa przeciwko nim. Nie pamięta protestu przeciw tej zabudowie jeszcze za czasów Pilcha była rada musiała zmienić uchwalę. A kimże są Ci radni wybrani w wyborach że głosują za. Jak już ktoś wcześniej napisał taczki by się przydały. Breniacy powinni się zmobilizować i zbierać podpisy o nowe wybory w Brennej wybrać ludzi prawych a nie takich co mącą i co jakiś czas idą w jednej parze z inwestorem. Widocznie ta rada wraz z wójtem chce być słynna na całą Polskę bo wśród mieszkańców znowu wrze. Drodzy mieszkańcy pełna mobilizacja przeciw takim zamiarom wójta i Arenie Kotarz. Musimy być razem nie tylko mieszkańcy ale wszyscy Ci co przemierzają górę Kotarz i komu leży na sercu niezniszczenie tego pięknego miejsca.
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: