Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Kościoły Śląska Cieszyńskiego. Część 18/15 - Parafia Ewangelicko-Augsburska w Cieszynie

Poznajcie największy ewangelicki kościół w diecezji cieszyńskiej i w Polsce. Przed Wami historia Kościoła Jezusowego w Cieszynie, który nie powstałby, gdyby nie ugoda między władcą z dynastii Habsburgów a królem Szwecji.

Czasy kontrreformacji na naszych ziemiach były bardzo ciężkie dla żyjących tutaj luteranów. Odebrano im wszystkie kościoły, zakazano odprawiania nabożeństw, konfiskowano Biblie i książki religijne. Ich wiara przetrwała, ponieważ niektórzy odprawiali potajemne nabożeństwa w Beskidach, a inni uciekli do bardziej tolerancyjnego Bielska i na ziemię żywiecką.

Sytuacja ewangelików poprawiła się dopiero w 1707 roku, kiedy to władca z dynastii Habsburgów, Józef I oraz król Szwecji, Karol XII podpisali tzw. ugodę altranszadzką. Pozwoliła ona na wybudowanie sześciu ewangelickich świątyń na Śląsku, nazywanych „kościołami łaski”. Warto dodać, że Kościół Jezusowy jako jedyny pozostał w rękach luteranów aż do czasów współczesnych.

Gdy tylko dowiedziano się o zezwoleniu na budowę kościoła, od razu rozpoczęto poszukiwania właściwego terenu pod jego fundamenty. Wybór padł na przedmiejskie ogrody koło Wyższej Bramy, gdzie 13 października 1710 roku położono kamień węgielny. Swój niemal niezmieniony kształt Kościół Jezusowy przybrał po dobudowaniu wieży w 1772 roku. Był wówczas jedynym kościołem ewangelickim nie tylko na Śląsku Cieszyńskim, ale również na Górnym Śląsku. Sytuacja zmieniła się po wydaniu patentu tolerancyjnego przez cesarza Józefa II w 1781 roku.

Kościół Jezusowy jest przykładem architektury późnego baroku austriackiego. Znajduje się w nim 3,5 tysiąca miejsc siedzących, może on jednak pomieścić nawet 7 tysięcy osób. Wejście główne świątyni otoczone jest kamiennym portalem barokowym, zamkniętym łukiem półkolistym.

Ołtarz został wykonany w stylu rokokowym przez cieszyńskiego rzeźbiarza Józefa Prackera w 1766 roku. Tę część kościoła zdobią cztery, nadnaturalnej wielkości figury ewangelistów. W świątyni znajduje się również dar ewangelików ze Szwecji - popiersie Karola XII, bez którego  Kościół Jezusowy być może nigdy by nie powstał.  

Przy Kościele Jezusowym od 1924 roku działa Chór Kościelny, który powstał w czasie zakładania Związku Młodzieży Ewangelickiej Szkół Średnich. Jego działalność nie ograniczała się wyłącznie do pracy w kościele. Chórzyści brali udział w różnych imprezach muzycznych organizowanych w cieszyńskim teatrze, a w 1939 roku mieli zaszczyt koncertować w Polskim Radiu w Katowicach. Jednym z dyrygentów cieszyńskiego chóru był Jerzy Hadyna, ojciec Stanisława - założyciela Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”.

Cieszyński chór ma na swoim koncie występy w całej Polsce oraz poza granicami kraju, m.in.: w Niemczech, Danii, Holandii, na Słowacji i na Węgrzech.  

Parafia Ewangelicko-Augsburska w Cieszynie posiada podpisaną umowę partnerską z parafią ewangelicką w Schwabach-St. Martin w Bawarii (Niemcy). Obok wielu inicjatyw, prowadzi również własny informator parafialny - „Wieści Wyższobramskie”. Na stronie internetowej cieszyńskiej parafii można oglądać nabożeństwa transmitowane na żywo (a także archiwalne) dzięki pomocy kamer zainstalowanych wewnątrz Kościoła Jezusowego.

Obecnym proboszczem jest ks. Janusz Sikora, proboszczem pomocniczym ks. Tomasz Chudecki. Wikariuszami są tutaj: ks. Dariusz Madzia, ks. Łukasz Gaś i ks. Marcin Podżorski. Parafia posiada swoje filiały w: Bażanowicach, Gumnach, Hażlachu, Krasnej, Marklowicach, Ogrodzonej, Puńcowie i w Zamarskach.

Nabożeństwa w Cieszynie i w filiałach odbywają się wg planów umieszczanych na stronie: http://www.parafia.cieszyn.org.pl/index.php/nabozenstwa-informacje/nabozenstwa.

Parafia Ewangelicko-Augsburska w Cieszynie
ul. Plac Kościelny 6
43-400 Cieszyn
tel. (33) 857 96 69, 509 427 345 (kancelaria)

www.parafia.cieszyn.org.pl

KOŚCIOŁY ŚLĄSKA CIESZYŃSKIEGO - poprzednie artykuły

PD

źródło: ox.pl
dodał:

Komentarze

2
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2015-10-11 14:47:33
Optimist: Jako ciekawostkę, co pamiętam z dawniejszych lat mogę dodać, że metalowa kula jest wielkości dorosłego człowieka, a wewnątrz niej umieszczone są dokumenty dotyczące różnych dawnych wydarzeń. Również tarcze zegara na wieży mają po kilka metrów średnicy, a godziny wybijane są niewielkim \" młotkiem\", który napędzany mechanizmem zegara uderza w krawędź dzwonu.
2015-10-12 16:43:43
wislanin135: no toj jest przepiekny kosciol.
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: