Konsultacje dotyczące... konsultacji
- Zarządzam przeprowadzenie konsultacja społecznych z mieszkańcami Cieszyna w celu poznania ich opinii w przedmiocie projektu Uchwały Rady Miejskiej Cieszyna w sprawie zasad i trybu przeprowadzania konsultacji z mieszkańcami Cieszyna. Wyznaczam termin rozpoczęcia konsultacji na dzień 6 marca 2020 r., a termin ich zakończenia na dzień 16 marca 2020 roku (…) konsultacje społeczne mają zasięg ogólnomiejski, uprawnieni do udziału w konsultacjach są mieszkańcy Cieszyna – informuje Burmistrz Miasta Cieszyna Gabriela Staszkiewicz w zarządzeniu.
Konsultacje określonych uchwał w Cieszynie prowadzone są regularnie. Ostatnio informowaliśmy m.in. o tych dotyczących zmian w cenach abonamentów oraz opłat postojowych na parkingach miejskich (link tutaj). Za każdym razem konsultacje prowadzone są za pośrednictwem platformy internetowej, jednak uwagi można też składać na piśmie w siedzibie Urzędu Miejskiego w Cieszynie (Rynek 1). Jakie jednak mają być zmiany, jeżeli Rada Miejska przegłosuje nową uchwałę dot. Zasad i trybu przeprowadzania konsultacji społecznych? Jeżeli wjedzie w życie, zastąpi poprzednią uchwałę w tej sprawie (2017 rok). Co do zasady zmieni się niewiele, jednak wprowadzono kilka dodatkowych zapisów. Wskazano m.in. w jakich sprawach konsultacje powinny zostać przeprowadzone (sprawy dotyczące polityk, programów i strategii w dziedzinach obejmujących zadania własne gminy). Wciąż będzie można przeprowadzić konsultacje o zasięgu ogólnym i częściowym (konsultacje o zasięgu lokalnym).
Istotną zmianą jest również zapis, dotyczący wymogu, "nieanonimowości" konsultacji. O ile wcześniej w uchwale nie znalazł się zapis, który wskazywałby, że osoba dzieląca się opinią ma podać swoje dane osobowe (imię, nazwisko i adres), w nowym akcie takie wymóg już zostanie uwzględniony – Możliwość identyfikacji uczestników konsultacji ma wspierać jawność procesu zbierania opinii oraz budować poczucie odpowiedzialności za zgłaszane w ramach konsultacji pozycje – czytamy w projekcie uchwały.
Jedna zmiana wydaje się szczególnie istotna z punktu widzenia mieszkańców Cieszyna. Chociaż inicjatywy obywatelskie zwykle ograniczają się do petycji, to uchwała przewiduje możliwość wystąpienia z wnioskiem o przeprowadzenie konsultacji społecznych grupy mieszkańców. Chociaż możliwość taka istniała już wcześniej, w projekcie uchwały zmniejszono liczbę wymaganych podpisów. Dotąd z wnioskiem o przeprowadzenie konsultacji mogła zgłosić się grupa 300 mieszkańców, projekt ogranicza tę liczbę do 50.
Więcej informacji dostępne na stronie BIP urzędu. Link tutaj.
JŚ
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.