Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Konsultacje dotyczące... konsultacji

26 lutego Burmistrz Miasta Cieszyna wydała zarządzenie, dotyczące przeprowadzenia konsultacji społecznych w sprawie konsultacji społecznych.

- Zarządzam przeprowadzenie konsultacja społecznych z mieszkańcami Cieszyna w celu poznania ich opinii w przedmiocie projektu Uchwały Rady Miejskiej Cieszyna w sprawie zasad i trybu przeprowadzania konsultacji z mieszkańcami Cieszyna. Wyznaczam termin rozpoczęcia konsultacji na dzień 6 marca 2020 r., a termin ich zakończenia na dzień 16 marca 2020 roku (…) konsultacje społeczne mają zasięg ogólnomiejski, uprawnieni do udziału w konsultacjach są mieszkańcy Cieszyna – informuje Burmistrz Miasta Cieszyna Gabriela Staszkiewicz w zarządzeniu.

Konsultacje określonych uchwał w Cieszynie prowadzone są regularnie. Ostatnio informowaliśmy m.in. o tych dotyczących zmian w cenach abonamentów oraz opłat postojowych na parkingach miejskich (link tutaj). Za każdym razem konsultacje prowadzone są za pośrednictwem platformy internetowej, jednak uwagi można też składać na piśmie w siedzibie Urzędu Miejskiego w Cieszynie (Rynek 1).  Jakie jednak mają być zmiany, jeżeli Rada Miejska przegłosuje nową uchwałę dot. Zasad i trybu przeprowadzania konsultacji społecznych? Jeżeli wjedzie w życie, zastąpi poprzednią uchwałę w tej sprawie (2017 rok). Co do zasady zmieni się niewiele, jednak wprowadzono kilka dodatkowych zapisów. Wskazano m.in. w jakich sprawach konsultacje powinny zostać przeprowadzone (sprawy dotyczące polityk, programów i strategii w dziedzinach obejmujących zadania własne gminy). Wciąż będzie można przeprowadzić konsultacje o zasięgu ogólnym i częściowym (konsultacje o zasięgu lokalnym).

Istotną zmianą jest również zapis, dotyczący wymogu, "nieanonimowości" konsultacji. O ile wcześniej w uchwale nie znalazł się zapis, który wskazywałby, że osoba dzieląca się opinią ma podać swoje dane osobowe (imię, nazwisko i adres), w nowym akcie takie wymóg już zostanie uwzględniony – Możliwość identyfikacji uczestników konsultacji ma wspierać jawność procesu zbierania opinii oraz budować poczucie odpowiedzialności za zgłaszane w ramach konsultacji pozycje – czytamy w projekcie uchwały.

Jedna zmiana wydaje się szczególnie istotna z punktu widzenia mieszkańców Cieszyna. Chociaż inicjatywy obywatelskie zwykle ograniczają się do petycji, to uchwała przewiduje możliwość wystąpienia z wnioskiem o przeprowadzenie konsultacji społecznych grupy mieszkańców. Chociaż możliwość taka istniała już wcześniej, w projekcie uchwały zmniejszono liczbę wymaganych podpisów. Dotąd z wnioskiem o przeprowadzenie konsultacji mogła zgłosić się grupa 300 mieszkańców, projekt ogranicza tę liczbę do 50.

Więcej informacji dostępne na stronie BIP urzędu. Link tutaj.

 

źródło: ox.pl
dodał: JŚ

Komentarze

3
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2020-03-05 10:03:38
tom lem: DOBRE "Konsultacje dotyczące... konsultacji" - jeden wielki bełkot autora wypocin aktu normatywnego, dotyczącego konsultacji z mieszkańcami. Wygląda, na pobieranie wynagrodzenia od wiersza, za tego gniota prawnego, który zamiast określać normy, jako prawo miejscowe, zajmuje się tłumaczeniem pojęć typu: burmistrz, rada miasta, komisje rady miasta, kluby radnych, organizacje pożytku itd itp. Dalej tłumaczone jak "głupiemu", co oznacza pojęcie "konsultacja" by w końcu udzielić pełnomocnictwa burmistrzowi do prowadzenia konsultacji w formie ankiety, bez rozdawania "cieszyńskich kanapek" ;-)
2020-03-05 13:36:12
utopiec: Ile jest cukru w cukrze?
2020-03-05 14:12:48
tom lem: ... W/g tego aktu prawnego "konsultacje to proces dialogu władzy z mieszkańcami, mający na celu, kształtowanie wśród mieszkańców poczucia odpowiedzialności za funkcjonowanie Cieszyna". Należy podkreślić "kształtowanie poczucia wśród mieszkańców", by samopoczucie pchających się do Rady Miasta i na stołek burmistrza było lepsze, bez żadnej odpowiedzialności. Według def. "Konsultacja" to 1. zasięganie opinii u specjalisty lub rzeczoznawcy 2. udzielanie rad i wyjaśnień przez specjalistę lub rzeczoznawcę 3. narada specjalistów lub rzeczoznawców w jakiejś sprawie - obecnie w Cieszynie dodano pkt. 4. zapytanie przechodnia o zdanie, w celu usprawiedliwienia własnych poczynań, oraz 5. konsultacje przeprowadza się w formie ankiety;-) by wyrobić sobie zdanie, na temat, o który nie ma się zielonego pojęcia.
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: