Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Kobiety zawładnęły historią

Magdalena Bogacz z I LO w Cieszynie jest zwyciężczynią zorganizowanego przez starostę Czesława Gluzę konkursu historycznego „Czas przebudzenie i czas budowania”, który dotyczył tematyki stanu wojennego i 20. rocznicy wolnych wyborów z 1991 roku. Obok niej wyróżniono - Natalię Tęcz z LO Towarzystwa Ewangelickiego w Cieszynie (II miejsce) oraz Michalinę Wojacką z I LO w Cieszynie (III miejsce). Czy historia staje się bardziej „kobieca” i co młodych w niej fascynuje? Rozmawiamy z Magdaleną Bogacz, zwyciężczynią konkursu.

Łukasz Grzesiczak: Sfeminizowano dziś ta historia. Zwycięzcami konkursu historycznego organizowanego przez Starostę są 3 dziewczyny. W przyszłości kobiety zawładną tą dziś zmaskulinizowaną dziedziną?

Magdalena Bogacz: Wydaje mi się, że nie. O ile mi wiadomo na studiach o kierunku
historycznym studiuje większość mężczyzn. Moim zdaniem historią fascynują się w dużej mierze mężczyźni – chociaż przyznaję w mojej klasie i klasach humanistycznych jest spora przewaga dziewczyn.

Co Panią osobiście interesuje w historii?

Przemiany ustrojowe - walki Polaków o prawdziwą niepodległość (bez cenzury, ucisku, terroru społecznego) – wbrew wszystkim zasadom.

Konkurs dotyczył wydarzeń sprzed 20. i 30. lat. To właśnie historia najnowsza jest Pani pasją, czy też szuka Pani swoich fascynacji w wiekach dawniejszych?

Fascynuje mnie historia najnowsza. Jest to, według mnie, najbardziej interesujący okres w historii Polski. Gdybym mogła wybrać sobie epokę, w której miałabym żyć, wybrałabym właśnie czas lat 60, 70 do 90-tych, poczynając od fali strajków i „walki dobra – opozycji, ze złem - ówczesnymi władzami” aż do w pełni wolnych wyborów. Ostatnio przeczytałam interesujący artykuł dotyczący książki „Zawód fotograf”, gdzie autor Chris Niedenthal miał ciekawe spostrzeżenia na temat tego okresu w historii Polski. Wydarzenia tych czasów były wyraziste dzięki swoim kolorom – czerni i bieli. Teraz wszystko wydaje się szare – nie ma tych „złych” i „dobrych” .

Z historią planuje Pani swoją przyszłość?

Obecnie skończyłam drugą klasę I Liceum Ogólnokształcego im. A. Osuchowskiego w Cieszynie. Po ukończeniu liceum chciałabym podjąć studia na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Myślę związać się z historią na dłużej, to jest moja pasja. Wiem, że ta szkoła dobrze przygotuje mnie do matury z tego przedmiotu.

źródło: OX.pl
dodał: ŁG

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: