Kobiety zawładnęły historią
Magdalena Bogacz z I LO w Cieszynie jest zwyciężczynią zorganizowanego przez starostę Czesława Gluzę konkursu historycznego „Czas przebudzenie i czas budowania”, który dotyczył tematyki stanu wojennego i 20. rocznicy wolnych wyborów z 1991 roku. Obok niej wyróżniono - Natalię Tęcz z LO Towarzystwa Ewangelickiego w Cieszynie (II miejsce) oraz Michalinę Wojacką z I LO w Cieszynie (III miejsce). Czy historia staje się bardziej „kobieca” i co młodych w niej fascynuje? Rozmawiamy z Magdaleną Bogacz, zwyciężczynią konkursu.
Łukasz Grzesiczak: Sfeminizowano dziś ta historia. Zwycięzcami konkursu historycznego organizowanego przez Starostę są 3 dziewczyny. W przyszłości kobiety zawładną tą dziś zmaskulinizowaną dziedziną?
Magdalena Bogacz: Wydaje mi się, że nie. O ile mi wiadomo na studiach o kierunku
historycznym studiuje większość mężczyzn. Moim zdaniem historią fascynują się w dużej mierze mężczyźni – chociaż przyznaję w mojej klasie i klasach humanistycznych jest spora przewaga dziewczyn.
Co Panią osobiście interesuje w historii?
Przemiany ustrojowe - walki Polaków o prawdziwą niepodległość (bez cenzury, ucisku, terroru społecznego) – wbrew wszystkim zasadom.
Konkurs dotyczył wydarzeń sprzed 20. i 30. lat. To właśnie historia najnowsza jest Pani pasją, czy też szuka Pani swoich fascynacji w wiekach dawniejszych?
Fascynuje mnie historia najnowsza. Jest to, według mnie, najbardziej interesujący okres w historii Polski. Gdybym mogła wybrać sobie epokę, w której miałabym żyć, wybrałabym właśnie czas lat 60, 70 do 90-tych, poczynając od fali strajków i „walki dobra – opozycji, ze złem - ówczesnymi władzami” aż do w pełni wolnych wyborów. Ostatnio przeczytałam interesujący artykuł dotyczący książki „Zawód fotograf”, gdzie autor Chris Niedenthal miał ciekawe spostrzeżenia na temat tego okresu w historii Polski. Wydarzenia tych czasów były wyraziste dzięki swoim kolorom – czerni i bieli. Teraz wszystko wydaje się szare – nie ma tych „złych” i „dobrych” .
Z historią planuje Pani swoją przyszłość?
Obecnie skończyłam drugą klasę I Liceum Ogólnokształcego im. A. Osuchowskiego w Cieszynie. Po ukończeniu liceum chciałabym podjąć studia na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Myślę związać się z historią na dłużej, to jest moja pasja. Wiem, że ta szkoła dobrze przygotuje mnie do matury z tego przedmiotu.
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.