Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Kobiety spotkały się po raz szósty

W sobotę (1.12) w cieszyńskim browarze odbył się VI Kongres Kobiet Śląska Cieszyńskiego. Impreza organizowana przez Klub Kobiet Kreatywnych zgromadziła liczną publikę i interesujących gości.

Kongres rozpoczął się od panelu pt. Polka po wyborach, w którym uczestniczyła Anna Grygierek (burmistrzyni Strumienia), Gabriela Staszkiewicz (burmistrzyni Cieszyna) oraz Joanna Wowrzeczka (radna z Cieszyna). Dyskusję prowadziła Ewa Gołębiowska, dyrektor Zamku Cieszyn.

Przed panelistkami zostało postawione zadanie - z przedmiotów rozstawionych na stole miały wybrać trzy, które w pewien sposób symbolizują ich styl zarządzania. Pierwsza głos zabrała Anna Grygierek- wybrałam kielnię, wykorzystywaną przy budowie, bo samorząd to przede wszystkim budowanie. Kredki, ponieważ jako kobiety staramy się, aby świat był najpiękniejszy, kolorowy, aby ta przestrzeń była jak najbardziej przyjazna. I autobus, i to czerwony. Pierwsze skojarzenie miałam podwójne - z jednej strony kwestia przemieszczania się, bo funkcjonowanie w administracji publicznej, samorządzie to bardzo dużo wyjazdów, spotkań. Z drugiej jednak strony kolor czerwony kojarzy się z samochodem strażackim, czyli bezpieczeństwem, a także potrzebną w samorządzie ogromną pasją i sercem do tego, co się robi. 

Joanna Wowrzeczka zabrała głos jako druga- połączyłam te spinacze jako łańcuch, ponieważ od lat buduję taki układ w pracy, w którym staram się obdzielać, obdarzać, zarażać innych, niezależnie czy jest to związane z moją pracą w uniwersytecie czy w przestrzeni publicznej czy artystycznej. Mam tu pudełko po maseczce, co symbolizuje ekologię, jedno z głównych założeń naszego programu. Ten łańcuch ma tutaj też służyć powiązaniu, jak się mają rośliny do naszego zdrowia, co możemy zrobić z powietrzem, żeby nasze dzieci nie były narażone na depresję. Jeśli będziemy mieć czystsze powietrze, to będą brały mniej tabletek na astmę i będą mniej narażone na zaburzenia psychiczne. Wybrałam także pierwszy tomik Kronholda, jako symbol kultury, czyli tego, co dziś nie jest zawężone do galerii czy muzeum, ale jest płaszczyzną językową, symboliczną, która sprawia, że możemy zmieniać ten świat.

Wypowiedziała się także Gabriela Staszkiewicz, która przyznała, że łańcuch dla niej także jest ważny- bardzo mi się podoba Asi łańcuch, chociaż ja bym z niego zrobiła taką sieć. Myślę, że taką siecią musimy opleść całe miasto - mówiła zaznaczając, że istotną rolę pełnią osoby zaangażowane w społeczności związane z ochotniczymi strażami pożarnymi, czy kołami gospodyń wiejskich - miejsca te powinny tworzyć taki nasz system, sieć powiązań. W tych miejscach ludzie poznają się i budują więzi, które z kolei trzeba przenieść do miasta. Mam tu też okrągły stół - trochę jak na naszej sali sesyjnej, chociaż u nas jest kwadratowy. Symbolizuje porozumienie, wyznaczanie celów, które są dla nas wszystkich ważne. I jeszcze skarbonka, która jest pusta. Trzeba ją napełnić, ale musimy także zrobić listę oszczędności.

W dalszej części panelu uczestnicy kongresu wysłuchali prezentacji Anny Syrokosz dotyczącej uchwały krajobrazowej miasta Cieszyna - przedstawione zostały wizualizacje znanych miejsc miasta, które miałyby uporządkowany układ banerów reklamowych.

 

Zobacz również relację filmową z tego wydarzenia.

MSZ / Rogers

źródło: ox.pl
dodał: Krzysztof Rojowski

Komentarze

10
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2018-12-03 20:27:42
inigo: Liga rządzi, liga radzi, liga nigdy cię nie zdradzi!!!
2018-12-03 20:35:41
inigo: Obejrzałem sobie ten filmik i nie widać tam po reklamą sponsora tych pań z trójwsi, które za minimalna stawkę mieszają i paczkują kawusie w Hermanicach. Kongres się jakoś nimi nie interesuje, ciekawe dlaczego.
2018-12-03 21:58:19
bronek91: Została wybrana kielnia, a gdzie się straciła węgielnica? Drogie Panie, SAMORZĄD to w PIERWSZEJ KOLEJNOŚCI LUDZIE. Natomiast wyjazdy itd. itp. służą nawiązaniu kontaktów co przenosi się na kapitał osobisty. W razie porażki wyborczej można później w oparciu o zawarte znajomości np. zająć stanowisko vice w gminie X. Kolor czerwony sporej części ludzi kojarzy się z komunizmem i nieprzerwaną okupacją w latach 1944-1993. Tak nawiasem, to okres kiedy możliwe było przeprowadzenie ABORCJI Z PRZYCZYN SPOŁECZNYCH. Czyż nie o to chodzi Paniom/Panom z tak nazwanych CZARNYCH PROCESJI? Widocznie .NOWOCZESNE kobiety wówczas CZUŁY się WYZWOLONE a zachowania poniektórych KRASNOARMIEJCÓW (nachodźców- wyzwolicieli) do dziś przewijają w marzeniach i fantazjach sporej części tych KOBIET, które obecnie uważają się za AWANGARDĘ POSTĘPOWOŚCI. Jakie jeszcze znalazły się elementy? okrągły stół, układ w pracy, łańcuch, siecią musimy opleść całe miasto→ zapowiada się całkiem nieźle.
2018-12-03 22:12:31
bronek91: Natomiast co z zachowaniem parytetu płci na spotkaniu i czy skupienie się na jednej z kilku/kilkunastu płci nie trąci seksizmem? Tak nawiasem, jakaś reprezentacja KOBIET KULTUROWYCH z regionu również powinna zaszczycić obecnością. Jako patrona→ patronkę proponuję wybrać prekursorkę WALKI Z PATRIARCHALIZMEM, WYZYSKIEM KOBIET I SEKSIZMEM, BOJOWNICZKĘ o PRAWO DO ZABIEGU ABORCJI, TOWARZYSZKĘ (wielu) I OBYWATELKĘ (świata) → ALEKSANDRĘ KOŁŁONTAJ.
2018-12-04 07:10:48
mateusz81: Co ja slysze? Polityczki? Co to za nowomowa? Co to za jezykowy potworek? Naprawde trzeba sie w tak infantylny sposob dowartosciowac? Czw I jeszcze jedno - jakos Panie Burmistrz wola jednak meskich zastepcow ;-)
2018-12-04 07:42:30
vis: Pani Burmistrz Cieszyna cyt. "Mam tu też okrągły stół - trochę jak na naszej sali sesyjnej, chociaż u nas jest kwadratowy", Poczucie humoru to podstawa
2018-12-04 18:08:32
bronek91: Najbardziej smutny wydaje się fakt, iż partie i różnego rodzaju zbiorowości o charakterze politycznym, przez lansowanie rzekomo postępowych i .nowoczesnych trendów nie zrzeszają już osób posiadających wspólny światopogląd, wyznających tożsamą ideologię itd. LUDZIE ZACZYNAJĄ SIĘ JEDNOCZYĆ W OPARCIU O SZEROKO POJĘTY FREUDYZM, czyli w odniesieniu do tego, co komu merda pomiędzy nogami lub chciałby żeby merdało. Politykę coraz częściej prowadzi się w oparciu o własną seksualność, że ktoś jest np. homoseksualistą, transseksualistą, kobietą i przez pryzmat poparcia i odniesienia do cudzej seksualności i płci. Następnie obywatela szufladkuje się jako rzekomo postępowego czy zaścianek. Podobnie zachodzi sztuczny podział społeczeństwa na pokolenia, co przekłada się na opieranie władzy o seniorat i jego zrzeszenia lub odpowiednie analogie do młodszych pokoleń. Politycy zamiast jednoczyć społeczeństwo prowadzą do jego podziału i wyzwalania negatywnych emocji. Czy tacy ludzie myślą o państwie i dobru społeczeństwa, czy tylko własnych egoistycznie pojmowanych interesach a prowadzoną politykę ograniczają do spraw bieżących i uzyskania mandatu w kolejnych wyborach.
2018-12-04 18:14:31
bronek91: Takim ludziom nie zależy na PRAWACH KOBIET, PRACY, OCHRONIE LUDZI PRACY SOLIDARYZMIE SPOŁECZNYM itd. itp., a pod ideały lewicowe i szeroko rozumianą lewicę jedynie się podszywają…. Nie wnikam szczegółowo na jakiej zasadzie (Kto chodzi/ nie chodzi do kościoła i kto jedzie/nie jedzie na KLER). Bardzo postępowy i rozwojowy sposób argumentowania…. Ciekawe co powiedzieliby na to prekursorzy szeroko rozumianej lewicy….
2018-12-04 20:46:25
Wiederholec: Panie obiecywały wziąć się do roboty po wyborach a zaczynają od gadania.
2018-12-04 21:49:19
tom lem: ...i na tym skończą - Wiederholec
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
kontakt z redakcją