Już wkrótce można składać wnioski w ramach projektu "Dobry Start"
Świadczenie „dobry start”, popularnie nazywane świadczenie „300+” przysługuje w przypadku uczniów szkół podstawowych, dotychczasowych gimnazjów, szkół ponadgimnazjalnych, szkół artystycznych (jeżeli realizowany jest obowiązek szkolny, lub obowiązek nauki) i młodzieżowych ośrodków socjoterapii, specjalnych ośrodków szkolno-wychowawczych, specjalnych ośrodków wychowawczych i ośrodków rewalidacyjno-wychowawczych. Uprawnieni do otrzymania świadczenia nie są z kolei uczniowie szkół policealnych i szkół dla dorosłych. O pieniądze z programu nie mogą ubiegać się również rodzice dzieci uczęszczających do przedszkola, lub do zerówki.
Aby otrzymać wsparcie w ramach programu „Dobry start”, osoba uprawniona musi złożyć wniosek. W tym przypadku osoba uprawniona jest rozumiana, jako matka, lub ojciec dziecka, a także opiekun prawny, opiekun faktyczny, rodzic zastępczy, osoba prowadząca rodzinny dom dziecka, czy dyrektor placówki opiekuńczo-wychowawczej. W przypadku uczniów, którzy ukończyli 18 rok życia, istnieje możliwość samodzielnego złożenia wniosku, ale tylko w przypadku, gdy ich rodzice nie żyją, lub mają odebrane prawa rodzicielskie.
Wnioski o świadczenia będą przyjmowane i realizowane przez te same instytucje, które są odpowiedzialne za realizację programu 500+ (chociaż oba programy są świadczeniami od siebie niezależnymi. W większości przypadków będą to Miejskie Ośrodki Pomocy Społecznej i Gminne Ośrodki Pomocy Społecznej. Wnioski będą przyjmowane od 1 lipca 2018 roku (drogą elektroniczną na stronie Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej – empatia.mrpips.gov.pl), a w wersji fizycznej będzie można je składać od 1 sierpnia. Po złożeniu wniosku gminy będą miały 2 miesiące na jego rozpatrzenie i wypłatę świadczenia.
JŚ
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.