JUŻ W PIĄTEK! ''W Sieci - inwestycja w dizajn, inwestycja w ludzi''
Dobiega końca realizacja projektu Śląska Sieć na Rzecz Wzornictwa, projektu, który niezaprzeczalnie stworzył klimat do rozmów o dizajnie jako elemencie strategii rozwoju regionalnego. Pewne jest, że to temat "na fali" a ogromna część unijnych środków popłynie niebawem właśnie na rozwój wzornictwa, innowacje, nowe produkty.
Po sukcesie śląskich twórców na arenie światowej (Robert Konieczny, architekt, Dom Aatrialny - Dom Roku Świata 2006 www.kwkpromes.pl ; Moho Design, dywan DIA, Best Textile, Wallpaper 2005 www.mohodesign.com) warto znaleźć nową, nowoczesną tożsamość dla Śląska.
Śląska Sieć na Rzecz Wzornictwa - inwestycja w ludzi, inwestycja w dizajn.
Nazwa skomplikowana, pomysł ambitny a cel jasny. Tak w skrócie można nazwać przedsięwzięcie, które przez ostatnie lata wspierało odradzające się w Polsce wzornictwo - branżę z pogranicza przemysłu i sztuki. Bez względu na nieufność przedsiębiorców i niedowierzanie projektantów grupa ludzi zatrudnionych przy
realizacji Śląskiej Sieci na Rzecz Wzornictwa starała się ugruntować pojęcie profesjonalnego projektowania jako inwestycji w rozwój przedsiębiorczości.
Poprzez liczne spotkania informacyjno-doradcze, szkolenia, konkursy, wystawy i konferencje udało się zaprezentować i ożywić branżę, która ma swoje zastosowanie w niemal każdej dziedzinie życia. Udało się stworzyć przyjazną przestrzeń dla ludzi dizajnu. Miejsce wspierania się, wymiany informacji i dyskusji.
Wystawa i konferencja kończące realizację projektu są jednocześnie impulsem do dalszej pracy, nad tym, by rodzime wzornictwo zaczęło się liczyć w Europie. Polski przemysł produkujący ubrania, meble, sprzęt AGD itp. jest znany za granicą jako dobry podwykonawca zlecanych projektów. Mając w zanadrzu dobrą jakość warto się odważyć i wprowadzać autorskie produkty na rynek, bo gra jest warta świeczki. Prócz
równowagi między techniczną jakością i ceną coraz bardziej liczy się estetyka i funkcjonalność.
Przez krótkie i zarazem intensywne trzy lata działania Sieci procesy zmian w polskim dizajnie rozpoczęły się i idą w dobrym kierunku. Kto wie, może za kilka lat będzie się mówić jednym tchem o skandynawskim, włoskim i polskim stylu projektowania?
Projekt został zainicjowany i realizowany przez Śląski Zamek Sztuki i Przedsiębiorczości w Cieszynie w latach 2005-2007. Wdrożenie szacowanego na 1 120 050 zł przedsięwzięcia stało się możliwe dzięki współfinansowaniu przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Społecznego (75%) i budżetu państwa w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego (25%).
Konferencja: W sieci. Inwestycja w ludzi, inwestycja w dizajn
Termin: 9 listopada 2007, w godzinach od 10.30-16.00
Miejsce: Śląski Zamek Sztuki i Przedsiębiorczości w Cieszynie
Sala Konferencyjna – Zamku Sztuki, ul. Zamkowa 3a,b,c
Harmonogram:
10.00 - 10.30 Rejestracja uczestników konferencji
10.30 - 11.00 Podsumowanie projektu - Ewa Gołębiowska (dyrektor Śląskiego Zamku Sztuki i Przedsiębiorczości w Cieszynie)
11.00- 11.30 Jak nas widzą? Wystąpienia zaproszonych gości
11.30- 11.50 Projekt w oczach eksperta - Michał Stefanowski (prezes Stowarzyszenia Projektantów Form Przemysłowych)
11.50 - 12.20 Case study: Źywiecka Fabryka Sprzętu Szpitalnego FAMED SA, Jerzy Wójcik
12.20 - 13.00 Polscy projektanci na starcie - Czesława Frejlich (redaktor naczelna „2plus3d”)
13.00 - 13.45 Lunch
13.45 - 14.30 Dizajn w centrum uwagi - pomiędzy polityką gospodarczą kraju a strategią globalną Vito Orazhem (Design Centrum Nadrenia Północna-Westfalia)
14.30 - 15.15 Design jako istotny element strategii w lokalnych projektach rozwoju - Beatrice Villari (Politechnika Mediolan)
15.15 - 16.00 Podsumowanie konferencji i dyskusja
16.00 Wernisaż wystawy
Reklama:
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
