Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Jezioro Goczałkowickie pod lupą

Uniwersytet Śląski i samorządy, które są związane obszarowo ze zbiornikiem goczałkowickim podpisały porozumienie. Teraz razem będą tworzyć system wspomagający zarządzanie i ochronę zbiornika.

Gminy, które mają dostęp do Jeziora Goczałkowickiego podpisały porozumienie z Uniwersytetem Śląskim. Razem mają stworzyć „Zintegrowany system wspomagający zarządzaniem i ochroną zbiornika zaporowego”.  – To niezwykle ciekawa i ważna inicjatywa. Skupienie projektów badawczych i znalezienie dla nich odbiorców w samorządach lokalnych to właśnie innowacyjność. Zbiornik Goczałkowicki to sztuczny twór człowieka, ale dzięki dobremu zarządzaniu starzeje się godnie i obecnie funkcjonuje jako ekosystem pełen życia. Ma on znaczenie zarówno strategiczne, gdyż zaopatruje w wodę 66 gmin regionu, jak i służy zapewnieniu bezpieczeństwa przeciwpowodziowego. Mam nadzieję, że ten ambitny projekt współpracy wielu środowisk zakończy się sukcesem –  powiedział wicemarszałek Mariusz  Kleszczewski.


Projekt trwa od 2010 roku Uniwersytet Śląski w Katowicach koordynuje projekt. W skład Konsorcjum Naukowego oprócz uniwersytetu wchodzą także Politechnika Krakowska, Instytut Ekologii Terenów Uprzemysłowionych w Katowicach oraz Instytut Podstaw Inżynierii Środowiska PAN w Zabrzu. Projekt dofinansowany jest ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka.


Na Jeziorze Goczałkowickim pracują interdyscyplinarne zespoły specjalistów prowadzą monitoring i analizy różnych elementów środowiska. Wyniki monitoringu służą budowaniu modeli matematycznych tych procesów, które pozwolą opracować system wspomagający zarządzaniem zbiornikiem zaporowym. Projekt ma przyczynić się do rozwiązania problemu obniżania się potencjału ekologicznego i funkcjonalnego zbiorników zaporowych w wyniku ich starzenia się i presji wynikających z zagospodarowania przestrzennego obszaru zlewni.


Z wyników uzyskanych podczas badań zbiornika goczałkowickiego i jego otoczenia będą mogły skorzystać władze samorządowe gmin leżących nad jeziorem, m.in. Chybia, Czechowic-Dziedzic, Goczałkowic Zdroju, Pszczyny i Strumienia, a także Starostwa Pszczyńskiego.


Podpisanie porozumienia służyło tez rozmowom. Podczas obrad omawiano potencjalne możliwości projektu będące w zakresie zainteresowań osób odpowiedzialnych za zarządzanie środowiskowe w gminach. Poruszono także temat wpływu zmian zbiornika goczałkowickiego na życie społeczności gmin otaczających zbiornik, a także osób zamieszkujących województwo śląskie, dla którego zbiornik jest jednym z największych źródeł wody pitnej.


W świetle zapisów Ramowej Dyrektywy Wodnej, w krajach Unii Europejskiej konieczna jest intensyfikacja działań umożliwiających zrównoważone gospodarowanie zasobami wód w celu uzyskania ich dobrego stanu do 2015 roku. Dotyczy to także podlegających silnej antropopresji zbiorników zaporowych. Europejskie standardy zarządzania tymi akwenami wymagają zachowania dobrego potencjału ekologicznego zasobów wodnych i ekosystemów z nimi związanych, a także wykorzystania wód zbiorników zgodnie z ich funkcją gospodarczą i zapewnienia bezpieczeństwa budowli piętrzącej w warunkach zagrożeń naturalnych i technologicznych.


KOD
 

źródło: ox.pl
dodał: DK

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: