Jest kolejny tom Słownika Biograficznego
18.02.2014 11:15
Na rynku wydawniczym pojawiła się ważna pozycja dla miłośników regionu 'Słownik biograficzny Ziemi Cieszyńskiej. Suplement' autorstwa Józefa Golca. To czwarty tom zawierający biogramy ludzi związanych ze Śląskiem Cieszyńskim.
Do tej pory ukazały się trzy tomy słownika – w 1993, 1995 i 1998 roku. Ich twórcami są Józef Golec i jego siostra Stefania Bojdowa. Materiały czerpali z wielu różnych źródeł. Kontaktowali się z rodzinami, sprawdzali dokumenty w muzeach, nawiązywali liczne kontakty. Wszystko po to, by stworzyć wiarygodne opisy życia ważnych dla Ziemi Cieszyńskiej osób. Jednak nie wszystkim ich pomysł przypadł do gustu. W samym Cieszynie była grupka ludzi, którzy uważali, że to się do niczego nie nadaje – mówi autor słownika Józef Golec - ale potem, po wydaniu trzech tomów doszły nas informacje, że ci co tak krytykowali, teraz korzystają na bieżąco z tego słownika.
Czwarty tom miał nie powstać, ale w międzyczasie kilka zasłużonych osób zmarło, pojawiły się nowe materiały, nowe biogramy. Uznaliśmy, że to najwyższa pora by uzupełnić poprzednie tomy – dodaje Golec.
W „Słowniku biograficznym…” znajduje się ponad trzysta różnych biogramów, z tego aż 48 dotyczy mieszkańców Skoczowa. W tworzeniu książki towarzyszyła autorowi historyczka Halina Szotek.
Wśród postaci wymienionych w suplemencie jest m.in. mieszkający w Górkach, a pochodzący z Iskrzyczyna prof. Stanisław Pol – mówi Halina Szotek - wybitny geograf Zespołu Szkół Ekonomicznych uczył kochać swoją ziemię, podziwiać ją, oddychać razem z nią. Przejął to po nim jego uczeń prof. Leon Miękina, który zmarł w ubiegłym roku. Od wydania trzeciego tomu „Słownika biograficznego…” odeszło wielu ważnych ludzi, wśród nich m.in. filmowiec Franciszek Dzida, redaktor Robert Danel czy też założycielka Zespołu Pieśni i Tańca Ziemi Cieszyńskiej Janina Marcinkowa.
Wspomnienie tych wybitnych osobowości znalazło się właśnie w Suplemencie. Książka jest dostępna m.in. w informacji turystycznej w Cieszynie, a także w bibliotekach.
Józef Golec, autor słownika, mieszka na co dzień w Sopocie . Jest honorowym obywatelem gminy Goleszów oraz rodzinnego Cieszyna. Wybitny pedagog i dyrektor szkoły. Dwa razy został uhonorowany nagrodą pierwszego stopnia Ministra Edukacji. W 1998 r. przyznano mu Laur Srebrnej Cieszynianki. W 2005 r. otrzymał nagrodę powiatu cieszyńskiego w dziedzinie kultury. Józef Golec jest człowiekiem wielu pasji. Jest znanym popularyzatorem esperanta, tworzy koronkowe exlibrisy, gra w szachy i kolekcjonuje autografy.
Komentarze
0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów.
Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz
regulamin
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: