Jerzy Stuhr stela?
Jerzy Stuhr 18 kwietnia 2019 roku obchodził swoje 72 urodziny, nie myśli jednak o emeryturze. Jest nie tylko aktorem filmowym i teatralnym, ale również reżyserem i pedagogiem. Dorobił się tytułu profesora sztuk teatralnych, pracuje również z młodymi aktorami. Nie sposób wymienić jego licznych orderów, odznaczeń, nagród i wyróżnień. Nie wszyscy zdają sobie jednak sprawę, że jest związany ze Śląskiem Cieszyńskim.
- Przypominam sobie, jak siedzę w tym miejscu, ile nerwów na tym moście człowiek stracił, czekając godzinami, aż łaskawie czeski celnik cię przepuści, żeby jechać dalej do Italii, w której pracowałem od 80. roku i ten most był dla mnie kluczowym zawsze miejscem przygranicznych stresów – żartował na początku aktor – moje losy owszem, związane są z Cieszynem. Jak miałem rok, to tutaj mieszkałem w Hotelu Pod Jeleniem z rodzicami. Był to złożony zbieg okoliczności. Był wtedy taki przepis, on chyba nawet jeszcze jest, że w zawodach sądowniczych w najbliższej rodzinie nie mógł pracować adwokat i prokurator. Mój ojciec zrobił aplikację prokuratorską tuż po wojnie a mój dziadek i stryj byli adwokatem i sędzią. Temu mój ojciec musiał wyprowadzić się z Krakowa. Spłodziwszy mnie wyprowadził się najpierw do Katowic, później Cieszyn i później Bielsko-Biała – uzupełnił Stuhr.
Jak wielokrotnie podkreślano podczas spotkania, aktor do dziś nie zerwał kontaktów z Cieszynem. Teatr w Cieszynie jest mu dobrze znany – teatr w Cieszynie jest miniaturą w Bielsku, który z kolei jest miniaturą teatru Słowackiego w Krakowie, który jest miniaturą Burgteatru w Wiedniu – dowodził artysta. Po remoncie brał udział w ponownym otwarciu cieszyńskiego teatru, zgrał rolę w spektaklu Mrożka - „Emigranci”.
Jerzy Stuhr jest absolwentem III Liceum Ogólnokształcącego im. Stefana Żeromskiego w Bielsku-Białej. W stolicy Podbeskidzia mieszkał aż do ukończenia szkoły średniej, aby następnie wrócić do Krakowa. Jak sam podkreślał, czuje silny związek z tym miastem (stamtąd też wywodzili się jego przodkowie, pradziadek artysty kupił kamienicę na Rynku Podgórskim jeszcze w XIX wieku). Stwierdzenie to jednak nic nie zmieniło, gdyż publiczność zgodnie orzekła, że Jerzego Stuhra można zakwalifikować jako osobę stela.
JŚ
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.