Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Jan Olbrycht na przedwyborczym spotkaniu

Oficjalna prezentacja kandydatów startujących w wyborach samorządowych z ramienia Platformy Obywatelskiej oraz gorące tematy prosto z Parlamentu Europejskiego - to kwestie, które zostały poruszone podczas piątkowego (17.10) spotkania w Domu Narodowym w Cieszynie.

Jan Olbrycht, poseł do Parlamentu Europejskiego w piątek (17.10) spotkał się z mieszkańcami Cieszyna oraz kandydatami startującymi z ramienia PO w zbliżających się wyborach samorządowych. W spotkaniu uczestniczyła m.in.: Danuta Łabaj, kandydatka na stanowisko Burmistrza Cieszyna oraz Jerzy Nogowczyk, starosta powiatu cieszyńskiego. Zebranie poświęcone było przede wszystkim kwestii wyborów samorządowych, jednak nie zabrakło również tematów, które są obecnie poruszane w Parlamencie Europejskim, a  którymi podzielił się z uczestnikami spotkania Jan Olbrycht.

Pierwsza część zebrania upłynęła pod znakiem wyborów i kandydatów. Jan Olbrycht wskazał m.in. na komitety lokalne i zaznaczył, iż w Cieszynie PO startuje pod szyldem PO. Bierzemy na siebie odpowiedzialność za to, co się dzieje. Za to, co dobre i za to, co złe – podkreślał Jan Olbrycht.

Danuta Łabaj rozpoczęła oficjalną prezentację kandydatów od tych, którzy powalczą o mandat do Rady Miasta Cieszyna. PO nie wystawiła swoich kandydatów w okręgu wyborczym nr 1,2 i nr 3. Do Rady Miasta Cieszyna z ramienia PO startuje 9 kobiet i 8 mężczyzn. Do Rady Powiatu kandydaci wystartują z listy nr 4, okręg wyborczy nr 1. Do Rady Powiatu może wejść z Cieszyna 6 radnych. Założyliśmy sobie, że bardzo chcemy się w tym powiecie znaleźć. Przede wszystkim dlatego, aby poprawić współpracę na linii Cieszyn-starostwo. Żeby Cieszyn znów stał się stolicą powiatu – zaznaczyła Danuta Łabaj.

Głos podczas spotkania zabrał również Starosta powiatu cieszyńskiego Jerzy Nogowczyk. Dziękuję tym z Państwa, którzy decydują się wejść w ten samorząd powiatowy, bo wydaje się, że Cieszyn powinien mieć większą reprezentację w Radzie Powiatu niż ma do tej pory – mówił Starosta. Jerzy Nogowczyk nawiązał również do Cieszyna, jako stolicy powiatu. Trzeba mieć świadomość, iż Cieszyn w Radzie Powiatu ma swoją reprezentację, a pozostałe gminy powiatu patrzą jednak inaczej na pewne kwestie. Chodzi też o to, aby powiat dbał równo o każdą gminę. Nie ma możliwości rządzić w powiecie samodzielnie. Rządzenie z innymi ugrupowaniami zawsze wiąże się z tym, że trzeba dochodzić do jakiegoś mniej, czy bardziej sensownego porozumienia – przyznał Jerzy Nogowczyk.

Starosta wspomniał również o komunikacji. Wszyscy odczuwają braki w zakresie komunikacji miasta Cieszyna z sąsiednimi gminami, czyli tej komunikacji, za którą odpowiada powiat. Starosta podkreślał, że jest to procedura ustawowa. My przystąpiliśmy do tworzenia tzw. planu transportowego dla powiatu cieszyńskiego. Kolejnym etapem tworzenia tego planu jest określenie, na których liniach działają przewoźnicy komercyjni, a na których będą działać operatorzy. Jak zaznaczył Starosta, operatorzy to  również przewoźnicy, ale mają oni prawo stosować ulgi i ewentualnie gminy wspólnie z samorządem powiatowym będą mogły dopłacać do tego, aby określona linia funkcjonowała, jeżeli stoi za tym interes społeczny. Będziemy mogli zgodzić się na to, aby autobus relacji Cieszyn – inna gmina powiatu jeździł o godzinie 22.00 z jednym pasażerem pod warunkiem, że gminy i powiat cieszyński będą dopłacać do tej linii. Musimy mieć również świadomość, że jeżeli gmina wraz z powiatem dopłaci do tej linii, to nie będą to środki z budżetu centralnego, a środki dyspozycyjne gminy, które jeżeli przekażemy na daną linię, to zabierzemy z innych zadań gminy bądź powiatu – mówił Jerzy Nogowczyk.

Jan Olbrycht z kolei tłumaczył obecnym i być może przyszłym radnym, iż dobre zarządzanie miastem wymaga dużego doświadczenia, wiedzy i słuchania fachowców. Wskazał, iż burmistrz, wójt, prezydent, starosta czy radny nie musi być specjalistą od zarządzania miastem, konieczne jest jednak, aby dana osoba była godna zaufania.  Niestety w Polsce nie udało nam się wprowadzić tego co jest na całym świecie, a mianowicie zawodu zarządzania miastem. To zawód, którego uczy się na studiach. Jest to obszerny i specyficzny typ wiedzy na wiele tematów, jak na przykład: planowania przestrzennego, przestrzeni publicznej, koncepcji miasta, układu urbanistycznego itd. Bo dopiero jeżeli ktoś wejdzie w to wszystko, może zrozumieć miasto, w tym przypadku Cieszyn – podkreślał.

Na zakończenie spotkania Jan Olbrycht odniósł się także do kilku kwestii związanych z miastem (Cieszynem) w kontekście tego, o czym obecnie dyskutuje się na poziomie europejskim. Dziś w Parlamencie Europejskim coraz bardziej znacząca jest kwestia miast. Kiedyś o tym mówiło się niewiele, raczej dyskutowało się o polityce regionalnej – mówił Jan Olbrycht.

Poseł w rozmowie z uczestnikami spotkania wskazał również na co pójdą obecnie pieniądze europejskie. Między innymi na: podnoszenie efektywności energetycznej budynków, rewitalizację – a więc przywrócenie do życia, bądź nadanie nowej funkcji pewnej części miasta. Wspomniał również o liczeniu kosztów infrastruktury, aby nie budować czegoś, co będzie w użytkowaniu za drogie. Podkreślał, jak ważne jest dokładne liczenie kosztów utrzymania po zrealizowaniu inwestycji. Mówił również o współpracy miasta z sąsiadami oraz o rozbudowanym kontakcie z mieszkańcami.  

 

MSZ
 

źródło: ox.pl
dodał: MSZ

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: