Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Jak wybrać oprawki do okularów? Podpowiadamy!

Noszenie okularów to wciąż najpopularniejsza metoda korekcji refrakcyjnych wad oka. Odpowiednio dobrane szkła zapewniają nam prawidłowe widzenie i zapobiegają wielu przykrym objawom. Wybierając okulary korekcyjne dużą uwagę przywiązujemy do wyglądu oprawek. Nie ma w tym nic dziwnego, bowiem okulary już dawno przestały być jedynie narzędziem umożliwiającym niwelowanie problemów ze wzrokiem. Obok funkcji związanych z ochroną wzroku oprawki korekcyjne stały się również dopełnieniem stylizacji. Prawidłowo dobrane okulary do wyglądu twarzy to sprawdzona recepta na to, aby czuć się dobrze i dobrze wyglądać.

Jaki typ opraw wybrać – pełne, żyłki czy bezramkowe?

 Współczesny rynek optyczny oferuje nam wiele różnych możliwości w zakresie oprawek korekcyjnych. Projektanci wyróżniają 3 podstawowe typy opraw: pełne, żyłki oraz bezramkowe (tzw. patentki). Z perspektywy klienta to bardzo dobra sytuacja, bowiem każdy może kupić dla siebie oprawki, które będą mu/jej najbardziej odpowiadały. Do niedawna najpopularniejsze były modele z pełnymi ramkami. To zdecydowanie najbardziej klasyczne spośród wszystkich dostępnych okularów korekcyjnych. W takich okularach soczewka jest w całości otoczona ramką, dzięki czemu jest najbardziej chroniona przed uszkodzeniami mechanicznymi. Modele z pełnymi ramkami są najbardziej wyraziste ze wszystkich: to połączenie wysokiej jakości ochrony i najlepszego stylu. Niewątpliwą zaletą takich oprawek jest intrygujący wygląd, a także uniwersalność, dlatego to częsty wybór jeśli chodzi o okulary korekcyjne dla mężczyzn. Ciekawą alternatywą mogą być okulary żyłki, czyli takie, w których ramki nie okalają soczewek w pełni, a najczęściej tylko od góry. Oprawki na żyłce charakteryzują się wieloma zaletami, dzięki czemu cieszą się uznaniem szerokiego grona użytkowników. Są zdecydowanie mniej widoczne, za to bardziej subtelne i delikatniejsze niż okulary z oprawkami pełnymi. Takie okulary nadadzą noszącej je osobie stylu i elegancji, będą też pasować do większości stylizacji. Żyłkowe oprawki do okularów damskie można z powodzeniem dostosować do różnych typów urody. Takie okulary są polecane są zwłaszcza paniom o drobnej twarzy i delikatnych rysach. Jeszcze innym typem opraw korekcyjnych są modele bezramkowe. Okulary patentki składają się tylko z soczewek okularowych, noska i zauszników: szkła są montowane do zauszników dzięki wywierconym w nim otworom i przytwierdzone maleńkimi śrubkami lub wciskami. Dzięki takiemu rozwiązaniu oprawki typu patentki są niemal całkowicie niewidoczne na twarzy. To nie tylko dyskretne, ale i bardzo lekkie okulary, które mogą być idealnym wyborem dla osób, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z okularami i nie są przyzwyczajone do nowego elementu na twarzy. Wiele modeli jest uniwersalnych, dlatego mogą być noszone przez kobiety i mężczyzn.

Jak dopasować oprawki do kształtu twarzy?

 Wybór okularów nie powinien ograniczać się do tylko do rodzaju oprawek. Jeśli chcemy wyglądać w okularach bardziej atrakcyjnie, przy ich wyborze warto zwrócić uwagę na dopasowanie oprawek do kształtu i proporcji naszej twarzy. To tak naprawdę najważniejszy etap doboru okularów, pozwalający odnaleźć idealny fason dla danej osoby. Wyróżnia się 5 podstawowych typów twarzy:

  • twarz okrągłą,
  • twarz owalną,
  • twarz kwadratową,
  • twarz podłużną,
  • twarz w kształcie serca.

Najmniej problematyczna jest twarz owalna – pasują do niej niemal wszystkie kształty oprawek. W przypadku osób o twarzy okrągłej najbardziej pożądane będą okulary prostokątne, podłużne, z jak najwęższymi ramkami. Takie okulary pozwolą optycznie wyszczuplić pełną buzię i wydobyć z niej najlepsze cechy. Aby odwrócić uwagę od szerokiego czoła, osoby o twarzy w kształcie serca powinny rozejrzeć się za okularami z niemalże niewidocznymi, przezroczystymi ramkami lub bezramkowymi. Przy twarzy kwadratowej, z mocno zarysowanymi krzywiznami, celem jest złagodzenie rysów i optyczne nadanie buzi okrągłych kształtów. W tej roli idealnie sprawdzą się zaokrąglone lub owalne oprawki korekcyjne, a także popularne kocie oczy oraz bardzo modne w tym sezonie aviatory. Jeśli dostrzegasz u siebie podłużny kształt twarzy (jej szerokość jest mniej więcej taka sama na każdym poziomie), prawdopodobnie najlepsze dla Ciebie będą okulary okrągłe, duże (tzw. oversized), a także aviatory. Takie oprawki pozwolą delikatnie skrócić optycznie fizjonomię twarzy i sprawią, że twarz będzie bardziej poszerzona – a co z kolei uczyni ją bardziej symetryczną i regularną.

 

Artykuł sponsorowany

źródło: ox.pl
dodał: NG
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: