Jak wybrać oprawki do okularów? Podpowiadamy!
Jaki typ opraw wybrać – pełne, żyłki czy bezramkowe?
Współczesny rynek optyczny oferuje nam wiele różnych możliwości w zakresie oprawek korekcyjnych. Projektanci wyróżniają 3 podstawowe typy opraw: pełne, żyłki oraz bezramkowe (tzw. patentki). Z perspektywy klienta to bardzo dobra sytuacja, bowiem każdy może kupić dla siebie oprawki, które będą mu/jej najbardziej odpowiadały. Do niedawna najpopularniejsze były modele z pełnymi ramkami. To zdecydowanie najbardziej klasyczne spośród wszystkich dostępnych okularów korekcyjnych. W takich okularach soczewka jest w całości otoczona ramką, dzięki czemu jest najbardziej chroniona przed uszkodzeniami mechanicznymi. Modele z pełnymi ramkami są najbardziej wyraziste ze wszystkich: to połączenie wysokiej jakości ochrony i najlepszego stylu. Niewątpliwą zaletą takich oprawek jest intrygujący wygląd, a także uniwersalność, dlatego to częsty wybór jeśli chodzi o okulary korekcyjne dla mężczyzn. Ciekawą alternatywą mogą być okulary żyłki, czyli takie, w których ramki nie okalają soczewek w pełni, a najczęściej tylko od góry. Oprawki na żyłce charakteryzują się wieloma zaletami, dzięki czemu cieszą się uznaniem szerokiego grona użytkowników. Są zdecydowanie mniej widoczne, za to bardziej subtelne i delikatniejsze niż okulary z oprawkami pełnymi. Takie okulary nadadzą noszącej je osobie stylu i elegancji, będą też pasować do większości stylizacji. Żyłkowe oprawki do okularów damskie można z powodzeniem dostosować do różnych typów urody. Takie okulary są polecane są zwłaszcza paniom o drobnej twarzy i delikatnych rysach. Jeszcze innym typem opraw korekcyjnych są modele bezramkowe. Okulary patentki składają się tylko z soczewek okularowych, noska i zauszników: szkła są montowane do zauszników dzięki wywierconym w nim otworom i przytwierdzone maleńkimi śrubkami lub wciskami. Dzięki takiemu rozwiązaniu oprawki typu patentki są niemal całkowicie niewidoczne na twarzy. To nie tylko dyskretne, ale i bardzo lekkie okulary, które mogą być idealnym wyborem dla osób, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z okularami i nie są przyzwyczajone do nowego elementu na twarzy. Wiele modeli jest uniwersalnych, dlatego mogą być noszone przez kobiety i mężczyzn.
Jak dopasować oprawki do kształtu twarzy?
Wybór okularów nie powinien ograniczać się do tylko do rodzaju oprawek. Jeśli chcemy wyglądać w okularach bardziej atrakcyjnie, przy ich wyborze warto zwrócić uwagę na dopasowanie oprawek do kształtu i proporcji naszej twarzy. To tak naprawdę najważniejszy etap doboru okularów, pozwalający odnaleźć idealny fason dla danej osoby. Wyróżnia się 5 podstawowych typów twarzy:
- twarz okrągłą,
- twarz owalną,
- twarz kwadratową,
- twarz podłużną,
- twarz w kształcie serca.
Najmniej problematyczna jest twarz owalna – pasują do niej niemal wszystkie kształty oprawek. W przypadku osób o twarzy okrągłej najbardziej pożądane będą okulary prostokątne, podłużne, z jak najwęższymi ramkami. Takie okulary pozwolą optycznie wyszczuplić pełną buzię i wydobyć z niej najlepsze cechy. Aby odwrócić uwagę od szerokiego czoła, osoby o twarzy w kształcie serca powinny rozejrzeć się za okularami z niemalże niewidocznymi, przezroczystymi ramkami lub bezramkowymi. Przy twarzy kwadratowej, z mocno zarysowanymi krzywiznami, celem jest złagodzenie rysów i optyczne nadanie buzi okrągłych kształtów. W tej roli idealnie sprawdzą się zaokrąglone lub owalne oprawki korekcyjne, a także popularne kocie oczy oraz bardzo modne w tym sezonie aviatory. Jeśli dostrzegasz u siebie podłużny kształt twarzy (jej szerokość jest mniej więcej taka sama na każdym poziomie), prawdopodobnie najlepsze dla Ciebie będą okulary okrągłe, duże (tzw. oversized), a także aviatory. Takie oprawki pozwolą delikatnie skrócić optycznie fizjonomię twarzy i sprawią, że twarz będzie bardziej poszerzona – a co z kolei uczyni ją bardziej symetryczną i regularną.
Artykuł sponsorowany