Jak rozliczyć i komu dać?
Do 2 maja 2017 r. należy rozliczyć: PIT-36 (zeznanie za działalność gospodarczą); PIT-36L (deklaracja dla przedsiębiorców lub wspólników spółek osobowych, rozliczających się liniowo); PIT-37 (formularz wypełniany przez pracowników etatowych, zleceniobiorców, emerytów i rencistów z tytułu: umowy o pracę, o dzieło, zlecenia lub świadczeń socjalnych); PIT-38 (deklaracja za dochody uzyskane z giełdy); PIT-39 (dla podatników z dochodami ze sprzedaży nieruchomości i praw majątkowych).
Jak rozliczyć?
Dla tych, których przerażają podatkowe formularze ministerstwo przygotowało dwa proste rozwiązania:
Aplikacja e-Deklaracje Desktop
Program e-Deklaracje stanowią część systemu e-Podatki realizowanego w ramach Projektu e-Deklaracje2, dostępnego poprzez stronę www.portalpodatkowy.mf.gov.pl, które umożliwiają składanie deklaracji za pomocą środków komunikacji elektronicznej. To coraz popularniejsza forma składania zeznań – jak szacuje Ministerstwo Finansów, do końca 2016 roku w formie elektronicznej złożonych zostało ponad 62 mln. dokumentów.
Aplikacja e-Deklaracje Desktop to jedna z możliwości w ramach elektronicznego złożenia zeznania. Aby z niej skorzystać należy ściągnąć ze strony Ministerstwa odpowiednia aplikacje – TUTAJ. Następnie zainstalować ją i uruchomić – w aplikacji wypełnia się elektronicznego PITa (system podpowiada, co i jak wpisać i liczy np. należny podatek na postawie wprowadzonych przez nas danych).
PIT WZ
To nowość w rozliczeniach wprowadzona w marcu br. Wystarczy przesłać do właściwego urzędu skarbowego PIT-WZ, czyli wniosek o sporządzenie zeznania podatkowego. W tym formularzu podatnik przekazuje urzędowi informacje o korzystaniu z odliczeń od podatku lub dochodu, np. z tytułu przysługującej ulgi na dzieci, wydatków na cele rehabilitacyjne, podwyższonych kosztów uzyskania przychodów czy przekazaniu 1% podatku na rzecz wybranej organizacji pożytku publicznego.
Urząd skarbowy na podstawie danych z wniosku PIT-WZ oraz posiadanych informacji od pracodawców lub organów rentowych samodzielnie przygotuje zeznanie podatkowe.
Wniosek o sporządzenie zeznania będzie można złożyć wyłącznie elektronicznie za pośrednictwem Portalu Podatkowego lub systemu e-Deklaracje, udostępnionych przez Ministerstwo Finansów oraz za pośrednictwem niektórych banków.
Urząd w ciągu maksymalnie 5 dni prześle na podany przez podatnika adres poczty elektronicznej e-mail z linkiem do gotowego zeznania podatkowego. Zeznanie będzie można zaakceptować lub odrzucić do upływu terminu składania zeznań - w 2017 r. to 2 maja. Jeżeli podatnik w tym terminie nie podejmie żadnych czynności, jego zeznanie zostanie automatycznie zaakceptowane.
Wniosek PIT-WZ dotyczący dochodów za 2016 r., można składać między 15 marca a 18 kwietnia 2017 r.
Dla kogo 1%?
Z regionalnych, zarejestrowanych na terenie powiatu Organizacji w 2016 roku najchętniej mieszkańcy "stela" wspierali Fundację Zdrowia Śląska Cieszyńskiego, Towarzystwo Ewangelickie im. Ks. Franciszka Michejdy oraz Stowarzyszenie Przyjaciół Chorych Hospicjum im. Łukasza Ewangelisty. Każda z nich dostała w minionym roku z jednego procenta powyżej 58 tysięcy zł od podatników "stela". Ponad 42 tysiące otrzymała inna cieszyńska OPP - Fundacja Dla Zwierząt i Środowiska "Lepszy Świat", zaś powyżej 30 tysięcy zyskały: Stowarzyszenie Przyjaciół Chorych Hospicjum "Otwarte Drzwi", Centrum Misji i Ewangelizacji Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Rzeczypospolitej Polskiej oraz Towarzystwo Opieki Nad Niepełnosprawnymi w Ustroniu.
[Pisaliśmy: Komu daliśmy najwięcej? ]
W tym roku również zachęcamy do przekazywania swojego 1% na rzecz lokalnych OPP. Ich listę możecie znaleźć TUTAJ. Znajdziecie wśród nich zarówno te, które pomagają dzieciom, chorym, zwierzętom, jak również organizacje wspierające działalność sportową, kulturalną czy oświatową.
vdka
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
