Jacy tak naprawdę jesteśmy na drogach?
Jakimi kierowcami jesteśmy? Rozmowy przez telefon komórkowy, parkowanie na trawnikach, wymuszanie pierwszeństwa, jazda bez zapiętych pasów bezpieczeństwa, nadmierna prędkość czy przyspieszanie przed pasami na widok pieszego lub na widok wyprzedzającego nas samochodu, brak sygnalizowania manewru poprzez użycie kierunkowskazu, to wciąż zjawiska powszechne na naszych drogach.
Będąc kierowcą doświadczamy wielu sytuacji na drogach. Przejeżdżanie na późnym żółtym świetle, albo co gorsza na samym czerwonym, trąbienie, czy używanie wulgaryzmów kierujących pojazdami to obrazki, które można zauważyć niemal każdego dnia.
Nieuprzejmość i agresja na drodze to problemy powszechne z jakimi każdego dnia spotykają się kierowcy. Jazda po naszych drogach może czasem wywoływać frustrację i nie zawsze jest łatwa: korki czy remonty dróg potrafią czasem wywołać frustrację. Każdemu zdarza się popełniać błędy tłumaczone często pośpiechem i stresem. Warto jednak pamiętać o dobrych manierach za kierownicą.
- Od tego, jaka jest kultura kierowców, zależy to, jakie będą tego skutki. Kultura jazdy w sposób oczywisty zwiększa także płynność ruchu. Przejawy uprzejmości za kierownicą to wszystkie te gesty, które uczestnicy ruchu drogowego - kierujący i piesi - zrobią ponad to, co określają przepisy ruchu drogowego. - tłumaczą policjanci.
Gest w ramach podziękowania, uprzejmość dla jednośladów, życzliwość wobec pieszych, jazda na tzw. „suwak”, parkowane z myślą o innych uczestnikach ruchu czy ustąpienie pierwszeństwa pojazdowi wyjeżdżającemu z drogi podporządkowanej powinny być normą, przekładającą się na bezpieczeństwo w ruchu drogowym.
red./mat.pras
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.