Jabłonkowskie ''Ucho'' pod skrzydłami Sienkiewicza
Prowadzone w jabłonkowskiej szkole warsztaty dziennikarskie tym różniły się od zajęć w ramach tego samego projektu prowadzonych w innych zaolziańskich polskich szkołach, że tam istnieje już i bardzo dobrze funkcjonuje szkolna gazetka. Dla uczniów tworzenie gazetki nie było więc nowością, a szlifowaniem posiadanych już umiejętności.
Podczas warsztatów podzieleni na trzy grupy redaktorzy „Ucha” korzystając z rad i podpowiedzi dziennikarzy i współpracowników „Zwrotu” zaplanowali kolejne numery swego pisemka. Zapoznali się też z najczęściej popełnianymi błędami językowymi, a w ramach zadania domowego dostali tekst potencjalnego artykułu do szkolnej gazetki opisującego wycieczkę do Cieszyna zawierającego 28 błędów, które należy znaleźć.
Warto podkreślić, że Szkoła Podstawowa w Jabłonkowie jako jedyna w Republice Czeskiej nosi imię Henryka Sienkiewicza. Nic więc dziwnego, że na Zaolziu właśnie tam w lutym zainaugurowano Rok Sienkiewicza, a udział w uroczystości wzięła ambasador RP w Pradze Grażyna Bernatowicz i konsul generalny Janusz Bilski.
Dzieci po polsku uczyły się w Jabłonkowie już od Wiosny Ludów, czyli od roku 1848. Nowy, murowany budynek szkolny uroczyście otwarto w 1883 roku, a czteroklasowa, później pięcioklasowa, szkoła przetrwała do końca pierwszej wojny światowej (1918). Obecnie w jabłonkowskiej szkole w dwunastu klasach od 1 do 9 uczy się 220 uczniów. Działają kółka: matematyczne, plastyczne i ceramiczne, chór, i właśnie redakcja szkolnej gazetki „Ucho”. Ponadto w szkole działa radiowęzeł, a dziennikarze gazetki szkolnej „UCHO" w każdy piątek prowadzą audycję muzyczną - tzw. HITBOX. Uczniowie działają też w Parlamencie Szkolnym. Tworzą go przedstawiciele poszczególnych klas, którzy zostają wybierani przez swoich kolegów. Parlament ten poprzez swoje działanie może wywierać wpływ na życie szkoły oraz współdecydować o sprawach jej dotyczących.
(indi)
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
