Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Iglica…na wyciągnięcie ręki

Mieszkańcy Cieszyna maja jeszcze kilkanaście dni, aby złożyć propozycje pamiątek, które ich zdaniem powinny znaleźć się w kapsule czasu. Wielkimi krokami zbliża się moment, gdy po kilku latach przerwy iglica, wraz z banią, znów staną na szczycie wieży ratusza w Cieszynie.

Dla przyszłych pokoleń

To ważne, co znajdzie się w kapsule. Jest to informacja dla kolejnych pokoleń o tym, czym żyją mieszkańcy i co dzieje się obecnie w Cieszynie. Przypomnijmy, że w otwartej niedawno kapsule z 1984 roku znaleziono m.in. mapę turystyczną „Ziemia cieszyńska”, plan Miasta Cieszyna, album Władysława Sosny „Cieszyn”, fotografie Cieszyna autorstwa Janiny Ciupek i Dominika Dubiela, a także monety i kartkę na żywność.  

Kapsuły czasu można spotkać nie tylko w Polsce. Popularne są na całym świecie. Zdaniem historyków najstarsza pochodzi z 1795 roku z Bostonu.

Na 1871 rok datowana jest najstarsza kapsuła w Polsce, którą odkryto podczas remontu mostu w Tczewie.

Po czterech latach

Jak informują władze Cieszyna realizowane już są prace związane z montowaniem iglicy. W przyszłym tygodniu mieszkańcy będą mieli możliwość podziwiania jej i bani. Obie pokazane zostaną w sali sesyjnej.

Iglica ma zostać nasadzona jeszcze w sierpniu. Wszystkie prace z tym związane zakończone zostaną w październiku.

Iglicę w 2017 roku zerwała gwałtowna wichura. Podczas remontu odtwarzany jest stan iglicy z 1845 roku.

(ach)

 

źródło: ox.pl
dodał: red

Komentarze

9
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2022-08-18 08:54:59
św. Patryk.: "Nieudacznicy z opozycji pouczają innych" - to jest jeden z najnowszych tekst z paska 'Wiadomości' TVP, telewizji z mocy ustawy teoretycznie PUBLICZNEJ, na którą wszyscy płacimy co roku ciężkie MILIARDY - polskie państwo zostało zagrabione przez bandę ZŁODZIEI I OSZUSTÓW z PiS, rozpanoszyli się gdzie tylko się dało, DOJĄ Polskę i Polaków na potęgę, TVP dziś to jeden wielki partyjniacki WZRÓD systemowych kłamstw i hejtu, zaś GANGRENA PiS toczy cały kraj od 7 lat - fotografie naszych lokalnych PiS-owskich baronów, Kawuloka, Kałuży, Pięty, Szweda, Pudy itd powinny zostać umieszczone w tej kapsule, razem z historią złodziejskich rządów ich mafijnej dojnej zgrai, ku przestrodze przyszłym pokoleniom
2022-08-18 11:10:54
wb1960: "Banie zawieszone na wieży cieszyńskiego ratusza w 1845 r. i 1984 r. wraz z wszelkimi im przypisanymi artefaktami będą prezentowane na wystawie czasowej w Sali Rzymskiej Muzeum Śląska Cieszyńskiego w dniach 19 – 23 sierpnia w godzinach otwarcia ekspozycji stałej. - jak to się ma do ww. informacji, że najstarsza kapsuła czasu w PL pochodzi z 1871 z Tczewa?
2022-08-18 13:16:18
Hejo: Do bani dać wszystkie wpadki obecnych z Ratusza: Staszkiewicz, Majora..... A niech tam.. nich się śmieją
2022-08-18 13:33:16
Marx.: Jak do bani to na pewno taka informacja: Polski PKB spadł w drugim kwartale o 2,3 proc. i był to najgorszy wynik w Unii Europejskiej. Poprzedni raz, gdy mieliśmy najgorszy kwartał, przydarzył się jeszcze za rządów premiera Jarosława Kaczyńskiego w 2007r. Z krajów, które opublikowały już dane za drugi kwartał, gorsze dane pokazały tylko Chiny i Rosja.
2022-08-18 13:34:10
Marx.: cieszyński ratusz powinien wszelkimi sposobami szukać jak największych oszczędności, idą naprawdę złe czasy
2022-08-18 19:04:24
oxjas1: Co do oszczednosci, to wiecej na tace dawajcie! Niektorzy duchowni to potrafia sie odpowiednio ustawic i zabezpieczyc na trudne czasy. Jak czytamy - „ 52-letni salezjanin Henryk Łącki z Dębna kupował w Kołobrzegu za gotówkę drogie mieszkania w sumie za ok. 2 mln zl. W księgach pojawił się wpis, że wszystko: mały i duży apartament, komórkę i stanowisko garażowe ksiądz przepisał na siostrę.“ Kolejny duchowny dbajacy o swoja przyszlosc emerytalna to —proboszcz parafii w Domostawie na Podkarpaciu. Przelal na swoje prywatne konto 2 mln zl z konta parafialnego ! Baranki nie oszczedzajcie, nie zalujcie pieniazkow dla swoich duchownych pasterzy !
2022-08-18 19:39:43
Oko: Włożyć tam zielonego czuba, momentalnie zamilknie kilkanaście kont.
2022-08-18 19:49:52
oxjas1: Co do oszczedzania w rzadzie - w dobie kryzysu ekonomicznego odbudowa Palacu Saskiego za 2,5 mld zl, bo takie jest widzi mi sie pana Sasina. Wody Polskie zatrudniaja 6000 pracownikow i nikt sie nie zorientowal, ze nadchodzi katastrofa. No ale skoro kupili 300 terenowych aut, to nie starczylo im kasy na kontrole, monitoring, odczynniki i badania. Panstwo z dykty.
2022-08-19 07:21:46
oxjas1: Gramy w oczko dla oko -zamiast iglicy zielony ludzik czyzby prezes ?? . Szef PiS czyli Pozamiatane i mam Spokoj zamiast zajac stanowisko w sprawie tragedii ekologicznej na Odrze, wydaje 2 minutowe oswiadczenie, zeby zachecic do glosowania na swojego kandydata z Rudy Slaskiej. Prezes i jego akolici maja gleboko gdzies Polske i Polakow! Wazne slupki partyjne!
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: