Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Ich nie da się oszukać !

20 marca w samo południe „Pod Wałką” w Cieszynie odbył się uroczysty apel poświęcony pamięci 24 żołnierzy ZWZ AK zamordowanych przez hitlerowskiego okupanta.


- Spotykamy się w sześćdziesiątą ósmą rocznicę mordu „Pod Wałką” i wspominamy tych, którzy tu na tym skrawku ziemi cieszyńskiej oddali ostatnie tchnienie. Ofiara męczenników i bohaterów, którzy polegli za niepodległość naszej ojczyzny nie była daremna. Dzięki nim możemy dzisiaj cieszyć się pokojem i przynależnością do Wspólnoty Europejskiej. Niektórzy próbują zakłamać historię przedstawiając Niemcy Hitlerowskie nie jako agresora, ale jako ofiarę drugiej wojny światowej. Na wschodzie gloryfikuje się morderców spod znaku UPA, a ich przywódcę podnosi się do godności bohatera narodowego, a przecież i jedni i drudzy mordowali naszych tylko za to, że ci ośmielili się przyznać do narodowości polskiej. Dlatego dzisiejsza manifestacja patriotyczna jest bardzo potrzebna, przypomina wszystkim o strasznych latach okupacji i pokazuje, że my pamiętamy i nie pozwolimy na powtórkę z historii. Chciałbym podziękować wszystkim obecnym za udziałl w tej manifestacji, szczególnie specjalnym gościom, kombatantom walk o niepodległą Polskę, żołnierzom podziemia, naocznym świadkom wydarzeń drugiej wojny światowej. Ich nie da się oszukać – podkreślił Bgdan Ficek Burmistrz Cieszyna

Po przemówieniu Burmistrza glos zabrał przedstawiciel kombatantów, następnie kapelani odmówili modlitwy, a delegacje złożyły kwiaty pod pomnikiem. Na zakończenie została odśpiewana Rota.

(bsk)

 

ZOBACZ FOTOREPORTAŻ FOT. Stanisław Konopka


 

źródło: ox.pl
dodał: BSK

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: