Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Knajka i Wisła – dyskusja nad rzekami w Strumieniu

Co poprawić, żeby powódź mniej zagrażała mieszkańcom Gminy Strumień? Te pytania zadawali sobie uczestnicy wtorkowego (24.09.2024) spotkania włodarzy i przedstawicieli ministerstwa. Na tapecie głównie była rzeka Knajka – jej udrożnienie i zabezpieczenie. Parę słów poświecono również Wiśle w Bąkowie.

Zabudowa wyrwy brzegowej w Kanale ulgi rzeki Knajki w miejscowości Drogomyśl, udrożnienie koryta rzeki Knajki, konieczności zabudowy wodowskazów wraz z systemem zdalnych odczytów (Hydro-IMGW) na rzece Knajce, zabudowa urządzeń niezbędnych do prawidłowego prowadzenia wód rzeką Knajką wraz z jej kanałem ulgi, podwyższenia brzegu Wisły w rejonie ulicy Sadowej w Bąkowie – to propozycje, które padły na wczorajszym spotkaniu w strumieńskim ratuszu i w terenie, gdzie odbyło się spotkanie dotyczące szkód wywołanych przez ostatnie ulewne deszcze i podtopienia na terenie gminy Strumień.

- W spotkaniu uczestniczyli Przemysław Koperski Wiceminister Infrastruktury,  Maciej Thorz z Departamentu Gospodarki Wodnej w Ministerstwie Infrastruktury, Łukasz Rydzik Członek Zarządu Krajowego Nowej Lewicy Wiceprzewodniczący Podkarpackiej Rady Wojewódzkiej Ekspert Ministerstwa Infrastruktury, przedstawiciele Wód Polskich: Zastępca Dyrektora Zarządu Zlewni w Katowicach Wojciech Solik, Kierownik Nadzoru Wodnego w Skoczowie Krzysztof Jagodziński. Stronę lokalną reprezentowali Burmistrz Strumienia Anna Grygierek, Zastępca Burmistrza Magdalena Suchanek-Kowalska, Przewodniczący Rady Miejskiej Czesław Greń oraz kierownik Referatu Ochrony Środowiska i Rolnictwa Paulina Pasierbek – informują strumieńskie władze.

 Spotkanie miało na celu omówienie aktualnych problemów związanych z zabezpieczeniem przeciwpowodziowym oraz potrzeb inwestycyjnych w gminie. Po ostatnich ulewach, które spowodowały poważne podtopienia i straty, konieczne stało się podjęcie działań zmierzających do zwiększenia ochrony mieszkańców oraz infrastruktury.

 - Podczas rozmów podsumowano działania podjęte po powodzi w 2010 roku, które miały na celu zmniejszenie ryzyka powodziowego na terenie gminy Strumień. Mimo wielu wykonanych inwestycji i usprawnień w systemie wodociągowo-melioracyjnym, uczestnicy zgodzili się, że wciąż istnieją obszary wymagające pilnych działań, aby zapewnić pełne bezpieczeństwo mieszkańcom – zauważają strumieńscy urzędnicy.

Jak informuje strumieński magistrat, w szczególności zwrócono uwagę na pilną potrzebę zabudowy wyrwy brzegowej w Kanale ulgi rzeki Knajki w miejscowości Drogomyśl, poniżej drogi DK81, gdzie istnieje bezpośrednie zagrożenie ze względu na bliskość słupa przewodów napowietrznych elektroenergetycznych oraz mostu. Kolejnym kluczowym zadaniem jest udrożnienie koryta rzeki Knajki, co ma na celu poprawę przepływu wód i zmniejszenie ryzyka podtopień.

 - Rozmowy dotyczyły także konieczności zabudowy wodowskazów wraz z systemem zdalnych odczytów (Hydro-IMGW) na rzece Knajce, co umożliwiłoby lepsze monitorowanie poziomu wód i szybsze reakcje na zagrożenia. Ponadto, istotnym elementem przyszłych inwestycji jest zabudowa urządzeń niezbędnych do prawidłowego prowadzenia wód rzeką Knajką wraz z jej kanałem ulgi, co znacząco wpłynie na bezpieczeństwo przeciwpowodziowe -zaznaczają pracownicy strumieńskiego urzędu.

 - W ramach szerszych działań, omawiano również opracowanie i wdrożenie nowej koncepcji hydrologicznej dla rzeki Knajki i jej kanału ulgi, co pozwoli na długoterminowe zarządzanie wodami w regionie. Uczestnicy spotkania poruszyli również kwestię konieczności podwyższenia brzegu Wisły w rejonie ulicy Sadowej w Bąkowie, aby zminimalizować ryzyko przyszłych podtopień w tej okolicy – dodają urzędnicy.

  

NG/mat.pras.

źródło: ox.pl
dodał: NG

Komentarze

9
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2024-09-26 09:08:30
one: Tymczasem ministerstwo klimatu z rządu uśmiechniętej Polski pracuje nad zmniejszeniem odległości dla wiatraków z 700m na 500. https://www.rp.pl/srodowisko/art41189311-wiatraki-stana-blizej-domow-kontrowersyjny-projekt-ministerstwa-klimatu-opublikowany
2024-09-26 09:24:02
koszor: One- masz rację. Druga sprawa: jeśli baba z rządu twierdzi, że po wyłączeniu elektrowni węglowych, zastąpi je fotowoltaika i prąd z wiatru, to nie ma o czym dyskutować. To jest koniec cywilizacji.
2024-09-26 09:25:17
koszor: A co do rzeki -najważniejsze są bobry. I spokój Tuska.
2024-09-26 09:41:12
Bugs: Bo to klęska, ministra klęska, albo klęska ministra czy jakoś tak, w sumie cały nierząd to klęska.
2024-09-26 11:02:15
Vito: A co zawiera projekt specustawy powodziowej? Uczniowie klas czwartych już nie dostaną laptopów a te które zalegają w magazynach trafią do szkół na terenach powodziowych. Ciekawe tylko jaki związek ma to z rzekami?
2024-09-26 11:08:50
one: @vito - o darmowych laptopach dla dzieci wszyscy powinni zapomniec i to jak najszybciej. Nie dosc, ze jest 800 plus to PiS na koniec zadluzyl budzet wydatkiem na laptopy. Jedynym zrodlem pieniedzy dla obywateli powinna byc ich wlasna praca (z pominienieciem poszkodowanych przez los, ktorych spoleczenstwo oparte na chrzescijanskich korzeniach bierze w opieke).
2024-09-26 12:25:04
Bugs: one: nie będzie laptopów, będzie "babciowe" po to żeby rodzice wrócili do roboty bo wtedy składki płaci pracodawca/pracownik państwu, a nie państwo pracownikowi co siedzi w domu. Tak to sobie nowy nierząd wykombinował.
2024-09-26 12:34:57
Vito: One, tylko dlaczego wcisli te laptopy do ustawy powodziowej? Malo tego, czas na realizację tegorocznej transzy laptopowej mija 30. Września, a nad specustawa będą głosować po 1. Października.
2024-09-26 13:28:19
one: Vito, ten rząd miał ambicje umożliwić terminację ludzkiego życia do 12 tygodnia od momentu poczęcia. Nic mnie więc nie zaskoczy, nawet gdybym nie był katolikiem.
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: