Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Wojciech Kiełkowski laureatem. Chybie przyznało laur

Znamy już laureata Lauru Srebrnej Cieszynianki 2024 w Chybiu. Został nim Wojciech Kiełkowski.

W miniony wtorek (24.09.2024) podczas Sesji Rady Gminy Chybie radni jednogłośnie zdecydowali o poparciu wniosku Wójta Gminy Chybie Janusza Żydka i przyznaniu Lauru Srebrnej Cieszynianki 2024 Wojciechowi Kiełkowskiemu.

Wojciech Kiełkowski

 Urodzony 27 listopada 1974 roku, to mieszkaniec gminy Chybie oraz uznany historyk o szerokich zainteresowaniach badawczych. Ukończył studia na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego oraz na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach. Dodatkowo, ukończył studia w Ośrodku Studiów Europejskich Uniwersytetu Śląskiego, co zapewniło mu wszechstronne przygotowanie do działalności naukowej i badawczej.

Jest autorem wielu monografii poświęconych historii Śląska Cieszyńskiego, w tym m.in. „Chybie – dzieje gminy od czasów najdawniejszych do współczesności” (2009), „Dzieje Frelichowa” (2013), „Dzieje Szkoły Podstawowej im. Pawła Kojzara w Mnichu (1873-2013)” (2013), „Dzieje Zaborza” (2015) oraz „Dzieje szkoły w Chybiu od czasów austriackich do współczesności” (2015). Współtworzył także książkę o Szkole Podstawowej nr 2 im. Ludwika Kobieli w Chybiu.

Oprócz monografii, Kiełkowski jest autorem licznych artykułów popularnonaukowych publikowanych w „Kalendarzu Cieszyńskim”, „Głosie Ziemi Cieszyńskiej” oraz za granicą, np. w Londynie. Jego badania koncentrują się głównie na historii Śląska Cieszyńskiego w XIX i XX wieku, z naciskiem na wojskowość i historię szkolnictwa.

Kiełkowski angażuje się również w życie kulturalne regionu jako członek Stowarzyszenia Miłośników Zarzecza, promując lokalne dziedzictwo kulturowe.

Treść Uchwały z uzasadnieniem (pdf)

 

Laur Srebrnej Cieszynianki

Przypomnijmy, Samorządy (gminy) są uprawnione do corocznego przyznawania wyróżnień – Laurów Srebrnej Cieszynianki - osobom, które zasłużyły się dla społeczności w której działają, w szczególności wniosły nowe, pozytywne wartości lub były na tyle nowatorskie i innowacyjne, że ich działanie może zostać powszechnie uznane za godne naśladowania.

Laur Srebrnej Cieszynianki jest przyznawany osobom, które zasłużyły się w następujących obszarach: społecznym, regionalnym, tradycji kulturalnych, wartości uniwersalnych, prac twórczych, pracy z dziećmi i młodzieżą, działalności samorządowej, promocji regionu.

 

NG

 

źródło: ox.pl
dodał: NG

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: