Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Hubert Maślanka dla ox.pl

W sobotę (07.09.2019) na cieszyńskim rynku miało miejsce oficjalne rozpoczęcie kampanii wyborczej kandydata do Senatu RP Huberta Maślanki. Chociaż kandydat mieszka na Żywiecczyźnie, działania wyborcze postanowił rozpocząć właśnie na Śląsku Cieszyńskim. Maślanka startuje z okręgu wyborczego obejmującego powiat cieszyński i żywiecki, z ramienia Koalicji Obywatelskiej. W ramach kampanii zdecydował się nam opowiedzieć o swojej wizji Polski.

Joanna Świba: Mieszka Pan i pracuje w Żywcu. Dlaczego zdecydował się Pan rozpocząć kampanię właśnie w Cieszynie?

Hubert Maślanka: Ponieważ chcę dać jasny sygnał, że jeżeli zostanę wybrany, nie będę reprezentował tylko Żywca, ale cały okręg, w tym również Śląsk Cieszyński. Chcę zaprezentować się mieszkańcom, poznać ich i ich potrzeby.

JŚ: Jakie są Pana zdaniem najważniejsze elementy w tej kampanii?

HM: Jest to kwestia bardzo złożona. Z jednej strony mówimy o programie globalnym, dotyczącym partii, z których się wywodzimy. Tutaj mamy ograniczone pole działania, gdyż każda partia ma swoje założenia i my musimy ten program realizować. Koalicja Obywatelska ma ten program bardzo nowoczesny, bo to są pewne konkrety, między innymi w zakresie służby zdrowia, bezpieczeństwa, dostępności głosowania przez Internet i tym podobne. Jeżeli jednak chodzi o mnie, jako o kandydata, to, mam również własny lokalny program, który przewidziany jest właśnie dla okręgu, z którego startuję.

JŚ: Jaki w takim razie jest Pana program?

HM: Chciałbym być senatorem dla obu ziem: cieszyńskiej i żywieckiej, traktować je z równą uwagą i zaangażowaniem przy zachowaniu odrębnej tożsamości każdego z tych obszarów. Z pewnością ważna jest kwestia komunikacji. Dostępność komunikacyjna tych terenów jest ograniczona. Nie może być sytuacji takiej, że mieszkaniec Ustronia, Wisły, czy Koniakowa po godzinie 21 z Cieszyna nie ma się czym dostać do domu, bo autobusy już nie kursują. Jeżeli chodzi o kolej, linia z Cieszyna do Bielska-Białej bezwzględnie musi być odbudowana, bo to jest kwestia dostępności. Bardzo ważna jest również kwestia kultury. Beskid Śląski i Beskid Żywiecki są różne, jednak powinniśmy na bazie tych różnic zrobić wspólny produkt turystyczno – kulturalny, który nie będzie między sobą konkurował, ale będzie współpracował. Ten produkt będzie inny, ale będzie dostępny infrastrukturalnie. Chodzi o to, żebyśmy się otworzyli na turystów z całej Polski, żeby tutaj przyjeżdżali. Chcielibyśmy, żeby dostępność między Żywiecczyzną z Ziemią Śląską, dostępność komunikacyjna, została zwiększona. To się wszystko da zrobić. Oprócz tego bardzo istotne dla mnie jest, żeby rodziny, mieszkające na obu terenach i w całym kraju miały poczucie bezpieczeństwa i pewności jutra. Mieszkańcy powinni mieć świadomość, że władza się o nich troszczy i o nich dba, myśli o ich potrzebach. Chociaż brzmi to nieco górnolotnie, to patrząc przez pryzmat konkretów takich jak dostępność komunikacyjna, czy dostępność do służby zdrowia, jest to jak najbardziej możliwe do zrealizowania.

JŚ: A skąd znajdą się na to wszystko pieniądze? Nowe połączenia autobusowe, linie kolejowe, atrakcje, to wszystko ogromne koszty.

HM: Oczywiste jest, że to kosztuje. Nie jest to kwestia prosta, jednak przez prowadzenie zrównoważonej polityki i zapobieganie niektórym wydatkom, można znaleźć oszczędności. Doskonałym przykładem może być właśnie realizacja pomysłu, polegającego na wprowadzeniu corocznych bezpłatnych badań profilaktycznych dla każdego dorosłego mieszkańca. Takie badania wiązałyby się na przykład z dodatkowym dniem urlopu, który byłby zachętą do ich wykonania. W ten prosty sposób można bardzo szybko wykryć określone choroby w początkowym stadium, nie tylko będzie je zdecydowanie łatwiej wyleczyć, ale również koszty związane z leczeniem będą niższe. Zamiast kilkudziesięciu tysięcy złotych przeznaczonych na leczenie czy długotrwałą nieobecność w pracy, poświęcone zostanie tylko kilkadziesiąt złotych i jeden dzień pracy, przy zdecydowanie większej szansie na wyleczenie - to konkretne oszczędności.

JŚ: Mowa o zdrowiu, o kolei i połączeniach autobusowych. Wszystko ma na swój sposób związek z samorządami. Czy uważa Pan, że doświadczenie w pracy samorządowej pomoże w sprawowaniu funkcji Senatora RP?

HM: Tak. Zawodowo jestem urzędnikiem, który kieruje zespołem prawnym, obsługującym jeden z większych w Polsce projektów infrastrukturalnych z Unii Europejskiej, zajmujący się tworzeniem sieci kanalizacyjnej na Żywiecczyźnie. W przeciągu ostatnich 10 lat wybudowaliśmy ponad 1000 kilometrów sieci kanalizacyjnej i wodociągowej na Żywiecczyźnie. Sprawiliśmy, że Jezioro Żywieckie ma zdecydowanie czystsze parametry. Doświadczenie przy projekcie UE pokazało mi, jakie są zasady funkcjonowania takich projektów, jakie są też problemy przy ich realizacji. Wiedza praktyczna pozwoli mi eliminować liczne problemy, z którymi mogą spotkać się polscy urzędnicy i inwestorzy. Działam również aktywnie w organizacji pozarządowej, dzięki której udało się uniknąć likwidacji jednego z ważniejszych połączeń kolejowych. Za moją działalność otrzymałem w tym roku od Prezydenta RP Brązowy Krzyż Zasługi, co jest dla mnie jasnym sygnałem, że działania społeczne są doceniane, niezależnie od opcji politycznej, co powinno być kontynuowane.

JŚ: Mówi Pan o dziale prawnym. Co Pan sądzi o aktualnych zmianach w prawie? Czy Pana zdaniem, doświadczenie z przepisami pozwoli na eliminowanie określonych problemów legislacyjnych, które niestety często wprowadzają chaos?

HM: Moim zdaniem tak. Senat nazywany jest Izbą Rozsądku. Dzięki znajomości stosowania prawa myślę, że będę patrzył na nowe rozwiązania przede wszystkim pod względem praktycznym, dzięki czemu uda się wyeliminować określone problemy, jeszcze zanim zaczną funkcjonować w naszym porządku prawnym.

JŚ: Wróćmy jeszcze na chwilę do potrzeb mieszkańców. Zna Pan lokalne problemy? Jest Pan skłonny pokazać się jako reprezentant interesów grup, które w jakiś sposób czują się pokrzywdzone?

HM: Oczywiście. Trzeba mówić o płacach, o problemach określonych grup. Trzeba pomyśleć między innymi o opiekunach osób niepełnosprawnych, które ze względu na sytuację życiową, często nie mają nawet jednego dnia wytchnienia. Trzeba wprowadzać rozwiązania, które w jakiś sposób sprawią, że każdy będzie czuł się doceniony i odpowiednio wynagrodzony. Jeżeli pojawiają się jakieś problemy, zawsze można przyjść, porozmawiać, dać do zrozumienia, co jest potrzebne. Rola reprezentantów czy w Sejmie, czy w Senacie, polega właśnie na tym, żeby słuchać głosów mieszkańców i podejmować działania, polegające na eliminowaniu określonych problemów.

JŚ: Dziękuję bardzo za rozmowę i życzę powodzenia.

 

Artykuł sponsorowany

źródło: ox.pl
dodał: JŚ

Komentarze

41
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2019-09-09 21:02:54
donekT: A Tymczasem, co nasz kandydat ma do powiedzenia w kwestii nadchodzącego globalnego KRYZYSU??? Z dużym prawdopodobieństwem zaistnieje w trakcie zbliżającej się nowej kadencji. Czy aby potencjalna destabilizacja nie zostanie wykorzystana przez pewną linia poglądową???
2019-09-09 21:09:31
donekT: Warto przypomnieć, // https://www.youtube.com/watch?v=kf-Syd-M-WA // co z tamtego programu zostało zrealizowane??? Jaki jest program dla młodszych pokoleń??? Nadal -WYJEDŹ, My nie mieliśmy takiej możliwości???
2019-09-09 21:14:22
donekT: Tymczasem co jest proponowane tym razem??? Dokument programu KO liczy 134 strony. Najciekawszą nowością gospodarczą jest program "Premia Emerytalna". Zakłada, że każdy Polak, który przepracuje 40 lat, dostanie wart 10 tysięcy złotych pakiet akcji państwowych spółek. Kto przepracuje 50 lat dostanie 20 tysięcy. Ma to nas zachęcić do dłużej pracy. Kolejną ofertą dla emerytów jest zwolnienie ich świadczeń z podatku oraz 13. emerytura. Mowa jest o czeku opiekuńczym opiewającym na ponad 1000 złotych, który ma pomóc sfinansować opiekę nad seniorem. Platforma Obywatelska prezentuje ofertę dla młodych: zniesienie składek na ZUS i NFZ dla 25-latków i nowe dotacje na start w biznesie. Wszyscy przedsiębiorcy dostaną obniżkę składek ZUS o 200 złotych. A najubożsi pracownicy dostaną 600 złotych dodatku do pensji. Poza obietnicami gospodarczymi PO proponuje nam remont łazienki - dosłownie - i złotą rączkę na telefon. Chodzi o fundusz rewitalizacyjny, by przebudować milion mieszkań bez łazienek, a także pakiet dla seniorów - w tym pomoc w drobnych remontach. Młodych PO zamierza uwieść darmowym internetem. To ma być program 365 gigabajtów na 365 dni. Mówiąc o edukacji i kulturze pada zapowiedź corocznego bonu na książki dla dzieci oraz obowiązkowych punktów bibliotecznych w centrach handlowych. Zniesiony ma być zakaz handlu w niedziele i wprowadzone związki partnerskie - dla par, które nie mogą lub nie chcą dziś brać ślubu. "Pakiet dla kobiet" wprowadza zrównanie płac kobiet i mężczyzn na tych samych stanowiskach oraz realne ściganie alimenciarzy, bezpłatne procedury in vitro, a także prawo do darmowego znieczulenia przy porodzie. Panom ma przysługiwać dwumiesięczny, płatny urlop "tacierzyński". Najdroższą propozycją w ogłoszonym dziś programie Koalicji Obywatelskiej jest 614 złotych dodatku dla najgorzej zarabiających. To ma kosztować budżet państwa aż 30 miliardów złotych rocznie. W budżecie na 2019 r. znaleźliśmy 8 mld złotych oszczędności. Jak do tego doliczymy dywidendy ze spółek skarbu państwa, do tego jeszcze transfery na propagandę to naprawdę się uzbiera - mówi Izabela Leszczyna z Platformy Obywatelskiej. z // https://www.rmf24.pl/raporty/raport-wybory-parlamentarne-2019-fakty/najnowsze/news-program-wyborczy-ko-premia-emerytalna-nizszy-zus-remont-lazi,nId,3188901?fbclid //
2019-09-09 21:47:55
donekT: Zatem przeanalizujmy program KO |||||||1. „"Premia Emerytalna". Zakłada, że każdy Polak, który przepracuje 40 lat, dostanie wart 10 tysięcy złotych pakiet akcji państwowych spółek. Kto przepracuje 50 lat dostanie 20 tysięcy. Ma to nas zachęcić do dłużej pracy.”||||||| Nie zostało określone, co to znaczy pojęcie „przepracuje”, to określenie możemy rozumieć różnie. Przykładowo stosunek wynikły z umowy o pracę, umowy zlecenia, czy umowy o dzieło będą liczone tak samo??? Dwa owe 10 tys. złotych osoby mają otrzymać nie w środkach pieniężnych, ale w (!!!)AKCJACH PAŃSTWOWYCH SPÓŁEK (!!!). Śmiem przypomnieć, iż tych "spółek" zostało niewiele, być może byłoby ich jeszcze mniej, gdyby określona linia poglądowa wygrała wybory w 2015. Zatem co EMERYT ma z robić z akcjami??? To trochę mało, żeby coś znaczyć na giełdzie. Może SPRZEDAĆ SPEKULACJI??? Śmiem przypomnieć, iż był już taki pomysł, ze ŚWIADECTWAMI UDZIAŁOWYMI. Jak to się wówczas skończyło??? ZAINTERESOWANI ODKUPOWALI owe świadectwa udziałowe i tym sposobem przejmowali kontrolę. Czyżby w przypadku potencjalnego wprowadzenia konkretnego punktu programu w życia, PEWNA EWENTUALNOŚĆ hipotetycznie mogłaby ZOSTAĆ POWTÓRZONA??? Co się stanie, jeżeli ktoś „zorientowany” nabędzie od emerytów owe AKCJE PAŃSTWOWYCH SPÓŁEK??? Może PRZEJMIE NAD NIMI KONTROLĘ???? Inna sprawa, w odniesieniu do jakiego okresu ma być liczona kwota 10/20 tys. PLN, wszak siła nabywcza pieniądza jest zmienna i przykładowo za obecne 10 tys. PLN jeszcze 20 lat temu mogliśmy zakupić znacznie więcej niż obecnie. Zresztą ile to jest tych 10/20 tys. PLN w odniesieniu do przykładowego jednego miesiąca pracy??? Czyż nie 20 PLN. Zatem ten wielki bonus, na który nie wszyscy się załapią z założenia, to 20 zł. Za miesiąc pracy, nie wiadomo w odniesieniu do jakiego okresu i nie wiadomo za jak rozumianą pracę.
2019-09-09 22:02:19
donekT: |||||||2. „Kolejną ofertą dla emerytów jest zwolnienie ich świadczeń z podatku oraz 13. emerytura”|||||| ZALATUJE PiS, zwiększa to przywileje dość sporej grupy ludzi, która wykazuje się wyborczą aktywnością, w przeciwieństwie do młodszych. Co więcej, większemu zawężeniu ulegnie grupa osób, która będzie zmuszona pokryć za emerytów koszty ich przywileju. Moim zdaniem jest to NIESPRAWIEDLIWE, w odniesieniu do całego społeczeństwa. Tym bardziej, iż współcześni emeryci mają i tak większe świadczenia niż są prognozowane za przykładowe 20 lat.
2019-09-09 22:10:58
donekT: Zatem przeanalizujmy program KO |||||||3. „Mowa jest o czeku opiekuńczym opiewającym na ponad 1000 złotych, który ma pomóc sfinansować opiekę nad seniorem.”||||| Co to znaczy ponad 1000 zł???? Może być 1001, 1200, 2000, czy 10 000. Nie zostało określone w odniesieniu do jakiego okresu??? Wypłata jednorazowa, roczna, miesięczna??? Skąd finansowanie???
2019-09-09 22:26:01
donekT: Zatem przeanalizujmy program KO |||||||4. „Platforma Obywatelska prezentuje ofertę dla młodych: zniesienie składek na ZUS i NFZ dla 25-latków i nowe dotacje na start w biznesie.”||||| Efekt??? Jeszcze mniejsze wpływy do ZUS i leczenie za friko, kto za to ma zapłacić??? Jeszcze większe transfery z budżetu do ZUS i NFZ??? A skąd państwo ma na to wziąć pieniądze??? Z Większych podatków, oczywiście bez udziału emerytów??? Jak to się przełoży na późniejsze emerytury konkretnej grupy wiekowej??? Co do tych nowych dotacji na zakładanie firm………….. SYSTEMOWE HODOWANIE CWANIACTWA, sprawa już przerabiana z funduszy otrzymywanych z UE od około roku 2004. Ktoś FORMALNIE zakłada firmę, żeby za jakiś czas FORMALNIE została zamknięta…. Gratuluję pomysłu.
2019-09-09 22:43:22
donekT: Zatem przeanalizujmy program KO |||||||5. „Wszyscy przedsiębiorcy dostaną obniżkę składek ZUS o 200 złotych. A najubożsi pracownicy dostaną 600 złotych dodatku do pensji.”||||| Co to obecnie jest 200 złotych??? Ile to będzie za przykładowe dwa lata, zważywszy na INFLACJĘ??? POSPOLITA DEMAGOGIA. Co więcej, 600 złotych dodatku do pensji wbrew pozorom nie zasili pracownika, TYLKO PRACODAWCĘ. Mianowicie ograniczy to inicjatywę i chęć do podnoszenia płac, w tym naciski na podniesienie płacy minimalnej. Plus ma to kosztować budżet 30 MILIARDÓW ZŁOTYCH. W konsekwencji płace na najniższym poziomie zostaną ZAMROŻONE!
2019-09-10 12:03:36
Hubert Maślanka: Szanowny Panie #donekT. Dyskurs polityczny jest jak najbardziej wskazany, o ile jest konstruktywny. Nie jestem politykiem, jestem społecznikiem, osobą, która ma już pewien dorobek społeczny. Jestem osobą młodą, jeśli chodzi o politykę, jestem również wiarygodny. To, co mnie rózni od kolegów polityków, to to, że biorę odpowiedzialność za swoje słowa. Nie rzucam słów na wiatr. Z Pańskich komentarzy wynika, jakoby oczekiwał Pan ode mnie, że nagle stanę się ekspertem od wszystkiego, proszę wybaczyć, ale nie dam się do tej roli sprowadzić. Koalicja Obywatelska zaproponowała mi start jako osobie, która ma szansę wnieść świeże spojrzenie na problemy, jakie się jawią przed naszym krajem. Jestem urzędnikiem, który na co dzień współpracuje z przedsiębiorcami. Wiem, jak ciężko się im funkcjonuje z uwagi na niejasne przepisy prawa, w tym choćby ustawę prawo zamówień publicznych. Wiem, jak wielkie obciążenia finansowe są kładzione właśnie na barki tych, którzy budują gospodarkę. Znam się na kolei, w miejscu, gdzie żyję uratowałem ważną linię kolejową - to moje konkretne osiągnięcia, jestem urzędnikiem, który zmaga się co dnia z niejasnym prawem - na tym się znam i tym chcę się zająć - może to mało, jak na początek, ale wolę być w małych sprawach wiarygodny, niż demagogiczny w wielkich okrągłych słowach - to mnie odróżnia od polityków, jako osobę młodą, wykształconą, ale przede wszystkim biorącą odpowiedzialność za słowa. Proszę zatem uszanować mój przekaz, proszę o uszanowanie mojej osoby, która zamiast wyjechać z kraju, o czym Pan wspomina, została tutaj i chce, tworzyć lepsze jutro. Pozdrawiam.
2019-09-10 16:12:58
donekT: OX odblokował możliwość dodawania komentarzy;D:D:D Ciekawe, dlaczego wczoraj po 23 tej możliwości nie było....
2019-09-10 16:16:03
donekT: Zatem przeanalizujmy program KO |||||||6. „Poza obietnicami gospodarczymi PO proponuje nam remont łazienki - dosłownie - i złotą rączkę na telefon. Chodzi o fundusz rewitalizacyjny, by przebudować milion mieszkań bez łazienek, a także pakiet dla seniorów - w tym pomoc w drobnych remontach.”||||| A w jakim stanie znajduje się obecnie mieszkanie/dom, które nie posiadają łazienki???? Obecnie???? Właśnie, raczej do wyburzenia. Plus pod łazienki należy stworzyć odpowiednie piony, co jest związanie z szerszą ingerencją w budynek. Dwa, dlaczego akurat łazienki, a nie kuchnie, czy sypialnie??? Co jest odprowadzane z łazienek??? Szykują się jakieś dodatkowe opłaty w tym zakresie lub zwiększenie dotychczasowych??? Pomoc w drobnych remontach etc. zdaje się, iż senior znajduje się prawie w każdym domu, lub można sobie seniora sprowadzić. Co więcej, można rozumieć, iż pomoc ma dotyczyć również BOGATYCH DOMOSTW, które mają problem ze skompletowaniem wykwalifikowanej ekipy do remontów.
2019-09-10 16:20:24
donekT: Zatem przeanalizujmy program KO |||||||7. „Młodych PO zamierza uwieść darmowym internetem. To ma być program 365 gigabajtów na 365 dni. Mówiąc o edukacji i kulturze pada zapowiedź corocznego bonu na książki dla dzieci oraz obowiązkowych punktów bibliotecznych w centrach handlowych.”||||| Sorry, ile dziś kosztuje tego rodzaju internet??? Zresztą, aby korzystać z neta, trzeba mieć jeszcze urządzenie. Bon na książki dla dzieci??? Zdaje się, iż wielu zakupi towar, aby następnie go odsprzedać, zresztą, na jakie dokładnie książki??? Może te postępowe???Np. Pani Pernilla Stalfelt "Mała książka o włosach", "Mała książka o kupie"??? A co to ma znaczyć "punktów bibliotecznych w centrach handlowych."??? Może chodzi o zwiększenie klienteli pewnym Świątyniom Konsumpcji.
2019-09-10 16:25:00
donekT: Zatem Panie Hubercie, jak należy ocenić program KO, pod którym I PAN KANDYDUJE??? Zdaje się, co wynika z Pana wypowiedzi, iż Pan sam nie jest do końca przekonany do programu, któremu treści co do zasady ma zaufać ELEKTORAT PEWNEJ LINII ŚWIATOPOGLĄDOWEJ.
2019-09-10 16:31:53
donekT: PS Sam Pan stwierdził cytat "Z jednej strony mówimy o programie globalnym, dotyczącym partii, z których się wywodzimy. (...)i my musimy ten program realizować. Koalicja Obywatelska ma ten program bardzo nowoczesny, bo to są pewne konkrety, między innymi w zakresie służby zdrowia, bezpieczeństwa, dostępności głosowania przez Internet i tym podobne. " koniec cytatu- Zatem Pan nie potrafi poddać FALSYFIKACJI programu własnej linii poglądowej??? A ponoć jest konkretny i nowoczesny, w rzeczywistości PRAWDA OKAZUJE SIĘ ZUPEŁNIE INNA. Zatem Panie Hubercie, zwracam się z prośbą o OBIEKTYWNĄ OCENĘ... O ile na taki gest Pana w ogóle stać.
2019-09-10 16:39:27
donekT: A teraz przejdźmy do przedstawianych przez PANA POSTULATÓW. cytat„. Z pewnością ważna jest kwestia komunikacji. Dostępność komunikacyjna tych terenów jest ograniczona. Nie może być sytuacji takiej, że mieszkaniec Ustronia, Wisły, czy Koniakowa po godzinie 21 z Cieszyna nie ma się czym dostać do domu, bo autobusy już nie kursują.” koniec cytatu. Szanowny Panie, wizja, którą Pan przedstawia, w rzeczywistości JEST PRZESZŁOŚCIĄ. Mowa o okresie do roku 2012. Wówczas było to możliwe. Zatem Szanowny Panie, PROSZĘ SIĘ ZAINTERESOWAĆ, KTO DOPROWADZIŁ I PRZY JAKICH OKOLICZNOŚCIACH, i w imię czego, do WYKASOWANIA PUBLICZNEGO PRZEWOŹNIKA z rynku. Następnie został zdewastowany BUDYNEK DWORCA W CIESZYNIE. W imię czego??? Jaka LINIA POGLĄDOWA doprowadziła do obecnie istniejącej sytuacji??? PS Czyż ten pomysł nie zalatuje programem PiS???
2019-09-10 16:49:10
donekT: A teraz przejdźmy do przedstawianych przez PANA POSTULATÓW. Cytat „Jeżeli chodzi o kolej, linia z Cieszyna do Bielska-Białej bezwzględnie musi być odbudowana, bo to jest kwestia dostępności.” cytat Szanowny Panie, kto docelowo ma korzystać z tej linii??? Ile czasu zajęłaby podróż pociągiem z Cieszyna do BB lub odwrotnie, plus dotarcie do punktu docelowego na terenie każdego z miast. Czy na terenie BB i Cieszyna plus ośrodki tranzytowe funkcjonuje odpowiednia infrastruktura pod skorzystanie z pociągu (np. parkingi, punkty przesiadkowe, komunikacja miejska). DWA Szanowny Panie, proponuję regularnie poddawać się lekturze np. tygodnika „POLITYKA” i słuchać radia TOK.FM. Szanowny Panie, przyszłość kolei w Polsce rysuje się zupełnie inaczej, niż Pan przedstawia i w domyśle kolej przyszłości ma konkurować z komunikacją lotniczą. Wedle planów, kolej przyszłości nie pojedzie już po torach, zatem bardziej zasadne jest przekształcenie części linii kolejowych np. w ścieżki rowerowe. W tym zakresie Pana pomysł wydaje się archaiczny.
2019-09-10 17:05:52
donekT: A teraz przejdźmy do przedstawianych przez PANA POSTULATÓW. Cytat „Beskid Śląski i Beskid Żywiecki są różne, jednak powinniśmy na bazie tych różnic zrobić wspólny produkt turystyczno – kulturalny, który nie będzie między sobą konkurował, ale będzie współpracował. Ten produkt będzie inny, ale będzie dostępny infrastrukturalnie. Chodzi o to, żebyśmy się otworzyli na turystów z całej Polski, żeby tutaj przyjeżdżali.” koniec cytatu. Szanowny Panie, proponuję swą wypowiedź odnieść do pojawiającej się co jakiś czas, kwestii PODBESKIDZIA. Na ten temat już się dawniej wypowiadałem, nawet skonfrontowałem z osobami podzielającymi Pana linię poglądową, w kwestii tożsamości wymienionych regionów reprezentowali nieco inny pogląd niż Pan. Pomysł zalatuje PiS, proszę przejrzeć OBECNE RZĄDOWE STRATEGIE ROZWOJU (na Rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju), i proponuję poddać pod rozwagę, CZY DLA REALIZACJI TEGO POSTULATU GOTÓW JEST PAN ZGODZIĆ SIĘ NA WYJĘCIE SPOD OCHRONNOŚCI CO NAJMNIEJ 25 HA LASU W GÓRACH??? W konsekwencji czego konkretne kompleksy leśne można będzie NA STAŁE ZLIKWIDOWAĆ??? Proszę się zapoznać // https://wiadomosci.ox.pl/co-dalej-z-kotarz-arena,58565 // In plus, opieranie lokalnej gospodarki na turystyce jest trochę nieodpowiedzialne. Proszę przyjrzeć się, jak przędą regiony, które opierają się głównie na turystyce. Tym bardziej, iż nadchodzi kryzys. PS Region woli się otwierać na TURYSTÓW ZAGRANICZNYCH, nie zapoznał się Pan ze statystykami.
2019-09-10 17:10:37
donekT: Cytat "dostępność między Żywiecczyzną z Ziemią Śląską," koniec cytatu — Co to za określenie "Ziemia Śląska"??? To bardzo szerokie pojęcie i jakoś nie spotkałem się, aby Śląsk Cieszyński czuł jakieś bliższe związki z pozostałymi terenami Śląska. Wprost przeciwnie. Proponuję lekturę historii regionu.
2019-09-10 17:15:11
donekT: A teraz przejdźmy do przedstawianych przez PANA POSTULATÓW. Cytat „żeby rodziny, mieszkające na obu terenach i w całym kraju miały poczucie bezpieczeństwa i pewności jutra.” koniec cytatu. Nie zostało określone, jak Pan rozumie pojęcie RODZINY. Zdaje się, iż Pana linia poglądowa, pojęcie rodziny próbuje rozumieć szerzej, niż jest to unormowane w treści KONSTYTUCJI. Czyżby postulaty Pana linii poglądowej nie były zgodne z obecną treścią KONSTYTUCJI??? Tymczasem, Panie Hubercie, jak powinniśmy rozumieć pojęcie rodziny zgodnie z NATURĄ???
2019-09-10 17:22:46
donekT: A teraz przejdźmy do przedstawianych przez PANA POSTULATÓW. Cytat „Mieszkańcy powinni mieć świadomość, że władza się o nich troszczy i o nich dba, myśli o ich potrzebach.” Koniec cytatu Szanowny Panie, a czy Pana linia poglądowa liczy się ze zdaniem obywateli??? W oderwaniu, dla przykładu pragnę zwrócić uwagę na „nową jakość” w samorządzie, jaką wprowadził, chociażby CHRYSTIAN JAWORSKI, w swej akcesji do Zarządu Powiatu, zwłaszcza w słynnym głosowaniu (15:14), oczywiście tajnym i po kilku próbach. Czy tego rodzaju zachowanie Pana zdaniem stanowi o liczeniu się z wolą mieszkańców??? Z kim obecnie się kuma CHRYSTIAN JAWORSKI???
2019-09-10 17:29:24
donekT: A teraz przejdźmy do przedstawianych przez PANA POSTULATÓW. cytat „można znaleźć oszczędności. Doskonałym przykładem może być właśnie realizacja pomysłu, polegającego na wprowadzeniu corocznych bezpłatnych badań profilaktycznych dla każdego dorosłego mieszkańca. Takie badania wiązałyby się na przykład z dodatkowym dniem urlopu, który byłby zachętą do ich wykonania.” koniec cytatu O ile zgadzam się do profilaktyki, jednak należy rozważyć, po pierwsze, KTO BĘDZIE BADAŁ??? Zdaje sobie Pan sprawę, iż obecnie w Polsce nasila się problem z młodszą kadrą lekarską, w pierwszej kolejności należy mieć pomysł, jak młodych lekarzy zatrzymać w kraju, i to bez ucieczki do wprowadzenia odpłatności za studia medyczne, czy konieczności odpracowania studiów. Dwa, nie określił Pan bezpośrednio, czy owe badania miałyby być dobrowolne, czy obowiązkowe. W końcu kto zapłaci za dzień urlopu??? Czy aby ten postulat nie stanowił również ukłonu w stronę przedsiębiorców, oczywiście, kosztem całego społeczeństwa???
2019-09-10 17:33:30
Hubert Maślanka: Szanowny Panie, wybaczy Pan, ale moja kampania nie ogranicza się do aktywności na tym forum. Chętnie odpowiem na Pana pytania, jeśli zechce je Pan sformułować w sposób konkretny, pozbawiony własnych wywodów. Proszę wybaczyć, na polemikę z Panem zwyczajnie mnie nie stać. Z uszanowaniem.
2019-09-10 17:34:31
donekT: Co natomiast PAN SOBĄ REPREZENTUJE cytat „Zawodowo jestem urzędnikiem, który kieruje zespołem prawnym, obsługującym jeden z większych w Polsce projektów infrastrukturalnych z Unii Europejskiej, zajmujący się tworzeniem sieci kanalizacyjnej na Żywiecczyźnie.” koniec cytatu. Szanowny Panie, od urzędnika wymagane jest działanie na podstawie i w granicach prawa oraz spełnianie poleceń i wytycznych DECYDENTÓW. Z reguły, urzędnik NIE MA WŁASNEGO ZDANIA i ze strony urzędnika nie oczekuje się szeroko idących inicjatyw. Obawiam się, iż jako senator, będzie Pan podatny na wpływy linia poglądowej, która zaprosiła Pana na listę.
2019-09-10 17:39:35
Hubert Maślanka: Jeśli chodzi o kwestię dnia wolnego z tytułu wykonania przez pracownika badań profilaktycznych - widzę zasadę analogiczną, jaka dziś obowiązuje w przypadku honorowych dawców krwi. Jest to dzień płatny, przysługujący pracownikowi, płacony przez pracodawcę. To byłby tylko jeden dzień w roku, co prawda jego koszt jest ponoszony przez pracodawcę, niemniej ten ostatni "wspierając" niejako swojego pracownika jednorazowym dniem wolnym, radykalnie tym samym zniejsza ryzyko kilkudziesięciodniowej absensji pracownika w przyszłości, jeśli ten poważnie zachoruje, co przy aktualnych rozwiązaniach prawnych spowoduje ponoszenie przez niego pelnych kosztów zasiłku chorobowego przez pierwsze 30 dni. Oczywiście - zaproponowany przeze mnie model jest tylko konstatacją, która wymaga szczegółowej analizy i wdrożenia być może odmiennych rozwiązań - np. kompensaty dla pracodawcy dnia wolnego lub alternatywnych rozwiązań. W zakresie wyliczenia kosztów dodatkowych urlopów będą to koszty analogiczne do tych, jakie są ponoszone przez pracodawców z tytułu zatrudniania honorowych dawców krwi, oczywiście z zachowaniem proporcji w stosunku do pracowników. Co do mojego doświadczenia urzędniczego, to jest to stanowisko kierownicze, które wymagało ode mnie ogromnej wiedzy, w tym również poznania problemów wynikających z niejasnych przepisów.
2019-09-10 17:44:16
donekT: Co natomiast PAN SOBĄ REPREZENTUJE Cytat „że działania społeczne są doceniane, niezależnie od opcji politycznej, co powinno być kontynuowane.” koniec cytatu To bardzo dobrze, iż Pan udziela się społecznie. Moja pochwała. Chciałbym jednak zauważyć, jak należy definiować postawy społeczne i czym te różnią się postaw politycznych. Zgodnie z treścią dzieła Zygmunta Baumana „Socjologia”, działania społeczne powinny zawierać element „daru”. Czym natomiast ma być ów „dar”? Pokrótce, jest to przejaw działalności, za którą nie oczekujemy „odpłaty”. W sytuacji, kiedy w odniesieniu do swej działalności próbujemy zbić jakiś kapitał, np. polityczny, wówczas konkretną działalność winniśmy określać jako polityczną.
2019-09-10 18:04:28
donekT: Co natomiast PAN SOBĄ REPREZENTUJE Cytat ”Dyskurs polityczny jest jak najbardziej wskazany, o ile jest konstruktywny. Nie jestem politykiem, jestem społecznikiem,” Koniec cytatu. Szanowny Panie, kandyduje Pan na stanowisko polityczne, co więcej, pod „sztandarami” konkretnej linii politycznej. Z chwilą wyrażenia zgody na kandydaturę, samoistnie STAŁ SIĘ PAN POLITYKIEM, przynajmniej na okres kampanii. Oczywiście może się Pan powoływać na kryterium zawodowe, jednak obecnie czym się Pan głównie zajmuje??? Jak z uzasadnieniem mniemam kampanią wyborczą, czyli POLITYKĄ. Obecnie jest Pan jak najbardziej politykiem. W razie wątpliwości również mogę się odwołać do definicji „społecznik”;) Pisze Pan o KONSTRUKTYWNOŚCI, zatem sugeruje Pan, żebym przedłożył swój własny program wyborczy, (na tym polega konstruktywność) SORRY, TO NIE JA JESTEM POLITYKIEM, JESTEM OBYWATELEM. Jako OBYWATEL MOGĘ KONTESTOWAĆ PANA POSTULATY, co nie oznacza, iż specjalnie mam tworzyć swój własny program wyborczy. Mijałoby się to z celem. Z kolei, mam nadzieję, iż Pan zdaje sobie sprawę, czym jest DYSKURS i jakie to określenie ma konotacje???
2019-09-10 18:05:04
donekT: PS Co do DYSKURSU, odsyłam do komentarzy // https://wiadomosci.ox.pl/msze-i-nabozenstwa-online,59403 // DYSKURS: Teoria dyskursu, którego celem jest konsensus, tworzy własną przestrzeń, w której istotną rolę odgrywają pojęcia racjonalności komunikacyjnej i etyki komunikacyjnej. RACJONALNOŚĆ KOMUNIKACYJNA TO ZASADA MYŚLENIA, KTÓREGO CELEM JEST KONSENSUS. Nie jest ona z definicji sprzeczna z racjonalnością (w znaczeniu potocznym), czyli z logicznym myśleniem przyczynowo- skutkowym, ale ta logiczna racjonalność nie jest zasadą obowiązującą, ponieważ NIE MA OPARCIA W OBIEKTYWNEJ RZECZYWISTOŚCI. RZECZYWISTOŚCIĄ STANOWIĄCĄ UKŁAD ODNIESIENIA JEST „INTERSUBIEKTYWNOŚĆ”. DYSKURS JEST SAM DLA SIEBIE PRZESTRZENIĄ ODNIESIENIA I TWORZY WŁASNĄ ETYKĘ DYSKURSU. Czym jest KONSESNUS W DYSKURSIE: KONSENSUS NIE STANOWI KOMPROMISU, czyli wypracowania stanowiska możliwego do przyjęcia przez wszystkich w wyniku ustępstw każdej ze stron z jasno zdefiniowanego stanowiska (poglądu, interesu). Kompromis jest wynikiem zgody na wypracowane rozwiązanie, ale nie wymaga rezygnacji z własnego stanowiska. KONSENSUS OZNACZA NIE TYLE AKCEPTACJĘ, ILE AFIRMACJĘ WYPRACOWANEGO W DRODZE NEGOCJACJI STANOWISKA.
2019-09-10 18:06:40
donekT: Szanowny Panie, MNIE OSOBIŚCIE, najbardziej interesuje kwestia: Zdaje się, iż Pana linia poglądowa, pojęcie rodziny próbuje rozumieć szerzej, niż jest to unormowane w treści KONSTYTUCJI. Czyżby postulaty Pana linii poglądowej nie były zgodne z obecną treścią KONSTYTUCJI??? Tymczasem, Panie Hubercie, jak powinniśmy rozumieć pojęcie rodziny zgodnie z NATURĄ??? JAK PAN, PANIE HUBERCIE DEFINIUJE POJĘCIE RODZINY?
2019-09-10 18:08:17
donekT: JAK PAN, PANIE HUBERCIE DEFINIUJE POJĘCIE RODZINY???
2019-09-10 20:32:06
krzysztof.mm: pana Maślankę uprzedzam - ma do czynienia z ewidentnym przypadkiem patologicznego trolla o jednoznacznie błaznowatej charakterystyce i ustalonej opinii
2019-09-10 21:18:15
donekT: krzysztof-Q ARGUMENTÓW BRAKUJE??? Zatem wracaj do swej lubej. Natomiast Panu Hubertowi daj szansę się wypowiedzieć.
2019-09-10 21:21:28
donekT: Zatem wróćmy do sprawy KONSTYTUCYJNEJ. Prostego i oczywistego pytania. JAK PAN, PANIE HUBERCIE DEFINIUJE POJĘCIE RODZINY???
2019-09-10 21:26:44
Hubert Maślanka: Panie DonekT. Rodzinę mogę definiować przez kryteria prawne, aksjologiczne, socjologiczne czy nawet religijne. W każdym z tych kryteriów jestem w stanie zdefiniować rodzinę, jako człowiek, politolog czy osoba wierząca. Proszę wybaczyć, ale nie jestem w stanie w tym miejscu poświęcić Panu tyle czasu, ile by Pan oczekiwał. Tym samym kończę moją dyskusję w tym wątku. Pozdrawiam Pana Krzysztofa.
2019-09-10 21:36:31
donekT: - To już przerasta pańskie umiejętności i kwalifikacje, Panie Hubercie??? Oczywiście, podobnie może Pan nosić buty o różnym rozmiarze (chińskim, polskim, niemieckim). Nie obchodzą mnie kryteria, które znam. Zadałem proste pytanie, JAK PAN (a nie ktoś inny), PANIE HUBERCIE DEFINIUJE POJĘCIE RODZINY???
2019-09-10 21:49:22
jasper: donek, zapytaj lepiej starego kawalera czyli szarego posla zwanego prezesem o rodzine. Mozesz jeszcze podpytac najjasniejsza panienke Pawlowicz. Zapewne znaja sie w tym temacie lepiej niz inni. Szukasz zlych adresatow do swoich wywodow. Mozliwe, ze bratanica szarego posla cos dorzuci do interesujacego cie tematu tzw. swietej rodziny.
2019-09-10 22:03:49
jasper: Panie Hubercie, jest tylko jedna rada na ludzi alfabetu. Zostawic ich w spokoju bez zwracania uwagi na nich. Znudzi im sie zadzieranie koszul publicznie, jak nikt nie bedzie na to reagowal. Oni musza miec przeciwnika, azeby walczyc niewiadomo o co. Trzeba pozwolic im chodzic „nago“, bo tylko takiego podniecenia potrzebuja.
2019-09-10 22:07:28
donekT: jasper-Q, Mam własne zdanie. Tymczasem, jasper-Q już wiesz; Czy HOMOSEKSUALIZM jest cechą nabytą, czy wrodzoną??? Jakoś do tej pory Ty jasper-Q nie udzieliłeś odpowiedzi.
2019-09-10 22:11:42
donekT: jasper-Q FREUDYSTO, Masz jakieś ARGUMENTY??? Jak zwykle Ty jasper-Q opierasz się na błędnych założeniach i wyznajesz fałszywe teorie, które w pierwszej kolejności powinieneś odnosić do siebie.
2019-09-10 22:12:32
donekT: Zadałem proste pytanie, JAK PAN (a nie ktoś inny), PANIE HUBERCIE DEFINIUJE POJĘCIE RODZINY???
2019-09-11 09:17:10
krzysztof.mm: dlaczego mieszkańcy Wiślicy na hasło 'stoszek' krzywią się z niesmakiem? - no właśnie dlatego
2019-09-11 15:00:41
donekT: Jak się okazuje, Pan Hubert ma wiele do powiedzenia. Natomiast zdefiniowanie pojęcia RODZINA, tak bliskiego nam wszystkim, przedstawienie swoich poglądów przekracza jego umiejętności. Pani Joanna powinna wyciągnąć stosowne wnioski na przyszłość.
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: