Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Hażlach stawia na turystykę

Zabytkowy spichlerz zmienia się w Dom Przyrodnika. W Hażlachu ruszył projekt, który sprawi, że gmina stanie się atrakcyjniejsza dla turystów. To wspólna polsko-czeska inicjatywa pt: „Wędrówki Doliną Olzy/Toulky údolím Olše”, dofinansowana z funduszy Unii Europejskiej.

Gmina Hażlach w 2012 roku przejęła w formie darowizny XIX – wieczny spichlerz. Wcześniej obiektem dysponowało miejscowe kółko rolnicze. Prace przy powstaniu Domu Przyrodnika toczą się od kilku miesięcy zarówno w budynku jak i w jego otoczeniu. Miejsce, które do tej pory szpeciło Hażlach, ma stać się jego ozdobą. - Mam nadzieję, że Dom Przyrodnika stanie się tym miejscem w naszej gminie, którym będziemy się mogli pochwalić na zewnątrz i które stanie się przestrzenią generującą aktywność wszystkich mieszkańców oraz wzmacniającą wzajemne sąsiedzkie relacje – podkreślił Grzegorz Sikorski, wójt Hażlacha.

W przyszłości powstanie tu m.in. interaktywna ekspozycja pokazująca dziedzictwo przyrodnicze Doliny Olzy (po obu stronach granicy) wraz z infrastrukturą do obsługi ruchu turystycznego, czyli m.in. parkingami. Wstępnie też z nadleśnictwem omawiano pomysł wykorzystania kamery podpatrującej życie leśnej zwierzyny, transmitującej "na żywo” obraz do Domu Przyrodnika.

Równolegle prace toczą się w Kocobędzu-Podoborze na Zaolziu, gdzie specjaliści pracują przy rewitalizacji słowiańskiego grodu, zwanego „czeskim Biskupinem”. Hażlach i Kocobędz-Podoborze połączą w przyszłości transgraniczne ścieżki rowerowe. Przy obu atrakcjach turystycznych można będzie także wypożyczyć jednoślady. - Jeden bilet będzie upoważniał do korzystania z oferty Domu Przyrodnika i zwiedzania słowiańskiego grodu w Kocobędzu-Podoborze – dodał Bogdan Kasperek z Euroregionu Śląsk Cieszyński.

Wartość inwestycji, które mają doprowadzić do zwiększenia liczby turystów w Hażlachu i Kocobędzu-Podoborze wynosi prawie 1,9 mln euro. Unia Europejska przeznaczyła na ten cel 1,6 mln euro. Z zaplanowanych atrakcji można będzie korzystać już za dwa lata.

anszaf

 

źródło: ox.pl
dodał: cr

Komentarze

1
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2018-09-11 19:10:06
bronek91: Kapke starej szopy a jakie powstanie piękne centrum zrównoważonego rozwoju. Proponuję do projektu również wkomponować okoliczny zameczek w Kończycach Wielkich, o ile pozwoli i będzie zainteresowany właściciel....
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: