Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Głos młodych o Czeskim Cieszynie

- Patrząc prawdzie w oczy zobaczymy historię. Patrząc historii w oczy nie zobaczymy prawdy. Popatrzmy sobie w oczy i zabierzmy się do działania - Tymi słowami Michał Paluch, rozpoczął konferencję finalizującą projekt Transgranicznego Centrum Wolontariatu i Wsparcia Imprez.

 Lider projektu przemawiał w języku czeskim, u sąsiadów w Kass Střelnice, przed zgromadzonymi władzami dwóch miast, radnymi, dyrektorami szkół, młodzieżą i mieszkańcami z obydwu stron Olzy. Wolontariusze TCW, związani z Freestyle City Festival, przez ostatni rok wsparli swoim doświadczeniem i pracą kikanaście miejskich imprez, napisali podręcznik z dziedziny dydaktyki pracy zespołowej i organizacji imprez w przestrzeni publicznej oraz przeszli intensywny kurs języka czeskiego. – Dzięki temu projektowi mamy szansę zupełnie inaczej podchodzić do kwestii komunikacji, współpracy z Czeskim Cieszynem, własnej aktywności szkolnej i pozaszkolnej – tłumaczyła 16 letnia Magdalena Michalak, wolontariuszka z Kopera.

Zespół wolontariuszy przy wsparciu środowisk akademickich przeprowadził również badania liderów społecznych. – Przeanalizowaliśmy dwa tysiące trzysta kwestionariuszy, wypełnianych przez uczniów wszystkich szkół ponadgimnazjalnych w Cieszynie. Podobne działania mają mieć miejsce w Czeskim Cieszynie. Na podstawie wyników planujemy stworzenie pierwszego w Europie Transgranicznego Parlamentu Młodzieży. – Przekonywał podczas prezentacji 16 letni Krzysztof Kula z Osucha. Swoje osiągnięcia dydaktyczne i publiczne spisano w specjalnym podręczniku metodycznym, dedykowanym uczniom, nauczycielom, rodziców, urzędnikom i przedsiębiorcom. – To książka dla każdego, kto poszukuje zmian, nowych rozwiązań, ciekawych technik i narzędzi. To też książka o Cieszyniakach dla Cieszyniaków. – Dodaje Paluch.

Podręcznik ma być wkrótce dostępny publicznie, w dwóch wersjach językowych. – Gratuluję realizacji tak dużego przedsięwzięcia i jego efektów. Autorzy proponują nowy rodzaj dialogu miedzypokoleniowego, funkcjonowania młodzieży w przestrzeni publicznej, adekwatnego do potrzeb rozwojowych i możliwości miast. Te działania to praktyczny wymiar misji Cieszyna – miasta młodego w każdym wieku. - Zaznacza Profesor Urszula Szuścik, dyrektor Instytutu Nauk o Edukacji Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie. TCW, które formalnie przechodzi w status fundacji Freestyle City, stanie się podmiotem o bardzo szerokich kompetencjach. – Z jednej strony będziemy starali się zabezpieczyć temat festiwalu, na który czeka jeden i drugi Cieszyn. Z drugiej strony planujemy organizację obozów szkoleniowych dla młodzieży i freestylowej akademi. Działania transgraniczne  i metodyczne będą przy tym kontynuowane – mówił Wojcieszch Małysz, współtwórca Freestyel City. Burmistrzowie polskiego i Czeskiego Cieszyna, Jan Matuszek i Vit Slovaczek,  w dwugłosie do zebranych poparli działania młodzieży, dziękując za wkład w integrację miast. 

Na projekt TRANSGRANICZNE CENTRUM WOLONTARIATU I WSPARCIA IMPREZ udało sie pozyskać dofinansowanie ze środków UE. 

źródło: mat.pras
dodał: CR

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: