Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Gdzie na wycieczkę? Zbójnicką ścieżką Trzech Harnasi cz. 3: Sól Kiczora – Rajcza

Trzeci odcinek Zbójnickiej Ścieżki Trzech Harnasi to 13 km z Soli przez szczyt Zabawa do Rajczy.

Wyruszamy z przystanku kolejowego Sól-Kiczora. Z peronu do głównej drogi biegnącej przez Sól prowadzi ścieżka. Nie ma tutaj oznakowania szlaku turystycznego, jest jednak drewniany drogowskaz kierujący do „Gościńca”, a następnie drewniany drogowskaz do drogi głównej. Gdy do niej dojdziemy, to skręcamy w prawo. Drogą przez wieś idziemy 1,4 km. Po prawej stronie, po przejściu przez mostek, możemy skorzystać z ogólnodostępnej wiaty odpoczynkowej. Ta została wybudowana, razem z otaczającą ją infrastrukturą parku rekreacyjnego nazwanego „Kiczorka Land” w ramach inicjatywy grupy lokalnej młodzieży. Jest wyznaczone palenisko na ognisko, ławki, huśtawki, hamaki. Jest także tablica informacyjna Zbójnickiej ścieżki Trzech Harnasi łącznie z transkrypcją dla osób niewidomych. Jest także opisany życiorys jednego ze zbójników – autentycznej postaci historycznej. Juraj Janosik żył na przełomie XVII i XVIII wieku na terenie dzisiejszej Słowacji. Z jego życiorysem zapoznać możemy się na stronach internetowych Zbójnickiej ścieżki Trzech Harnasi.  

Po odpoczynku i skorzystaniu z infrastruktury wiaty dalej idziemy za oznakowaniem Zbójnickiej ścieżki Trzech Harnasi wpierw asfaltową drogą pomiędzy zabudowaniami, następnie w lewo, w górę drogą utwardzoną betonowymi ażurowymi płytami, by wreszcie wejść na leśną, górską ścieżkę.

Po 700 metrach wędrówki leśną ścieżką znów mamy pod stopami asfalt. Skręcamy w lewo i idziemy niespełna kilometr drogą wiodącą pomiędzy niezbyt gęstą zabudową domów rodzimych przysiółka Chromiczaki. Na obie strony roztaczają się stąd przepiękne widoki na góry.

Gdy zabudowania się kończą, kończy się również asfalt. A szlak skręca w prawo, pod górę, leśno-polną drogą. Po nieco ponad pół kilometrze po lewej stronie mamy kolejną wiatę odpoczynkową na trasie Zbójnickiej ścieżki Trzech Harnasi.

Ustawiona przy niej tablica informacyjna zapoznaje turystów z życiorysem innego beskidzkiego zbójnika, również autentycznej postaci historycznej – żyjącego również na przełomie XVII i XVIII wieku Ondraszka, czyli pochodzącego z Janowic koło Frydku-Mistku Andrzeja Szebesty. Z jego życiorysem również możemy zapoznać się w internecie, na stronach internetowych Zbójnickiej ścieżki Trzech Harnasi

Idąc dalej w górę, na szczyt Zabawa należy pilnować oznaczenia w terenie lub mapy, gdyż mijać będziemy kilka skrzyżowań leśnych i polnych dróg.

Przy kolejnej wiacie odpoczynkowej na trasie Zbójnickiej Ścieżki Trzech Harnasi oddając się lekturze ustawionej przy niej tablicy zapoznać możemy się z ogólną historią zbójnictwa. Również i ten tekst znajdziemy na stronach internetowych Zbójnickiej Ścieżki Trzech Harnasi

Szlak sprowadza nas do Rajczy. Gdy dojdziemy do torów kolejowych, to skręcamy przed nimi w prawo. Idziemy dróżką wzdłuż torów, następnie mijamy przystanek kolejowy Rajcza, przechodzimy przez most przez rzekę Sołę. Skręcamy w prawo i idziemy przez Rajczę wzdłuż Soły. Zbójnicka Ścieżka Trzech Harnasi kończy się w parku w centrum Rajczy.

Stąd wracamy kawałek przez park, przechodzimy kładką przez Sołę, która wyprowadza nas wprost na przystanek kolejowy Rajcza Centrum. Za nami 13 km ostatniego odcinka Zbójnickiej Ścieżki Trzech Harnasi

(indi)

źródło: ox.pl
dodał: indi

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: