Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Festyn szkolny w zaolziańskim Gródku

Niemalże pół tysiąca osób wzięło udział w sobotnim festynie ''Słonecznej Szkoły'' - polskiej podstawówki w Gródku. W tej położonej nad Olzą wsi jedna trzecia mieszkańców deklaruje narodowość polską, co stanowi największy odsetek na Zaolziu.

W programie artystycznym wystąpili wychowankowie tej gródeckiej pięcioklasówki, a także dzieci z działającego obok „Słonecznego Przedszkola”. — Mamy 23 uczniów i 30 przedszkolaków. A muszę się pochwalić, że zaczynają do nas posyłać swe dzieci również rodzice spoza Gródku — powiedział dyrektor Kazimierz Cieślar.

Festyn szkolny — a tego typu imprezy mają na Zaolziu długą tradycję — zorganizowany był jak zawsze przez rodziców skupionych w gródeckim oddziale Macierzy Szkolnej w Republice Czeskiej. Pieniądze zarobione podczas tego typu imprez przeznaczane są na zajęcia pozaszkolne, wycieczki, wyjazdy na konkursy etc. W zeszłym roku Macierz zorganizowała np. tradycyjny kulig w Istebnej. Ponadto festyny szkolne mają znaczenie integrujące dla lokalnej społeczności. Wieczorem, aż do późnych godzin nocnych trwała impreza taneczna dla dorosłych.

Na tegorocznym festynie, tak jak i co roku pojawił się wójt Gródka Robert Borski. — Myślę, że gdyby był inny wójt i inne układy to nie byłoby tutaj tej nowej elewacji, którą zrobiliśmy przed dwoma laty — stwierdził Cieślar. Obecnie rozpoczną się prace nad budową nowego boiska szkolnego oraz stworzenia mini-ogrodu botanicznego, by mogły być prowadzone lekcje  przyrody. Inwestycja ta powstanie ze środków UE, o które postarała się gmina.

Polska placówka współpracuje ze swą czeską odpowiedniczką. Jak nadmienił wójt Borski uczniowie czeskiej szkoły korzystają z tutejszej sali gimnastycznej, której nie mają w swoim budynku — W ogóle w sprawach narodowościowych tu na Gródku jest dobrze. Myśmy robili anonimową ankietę dla obywateli gródeckich i na 526 wypełnionych kwestionariuszy tylko dwie osoby powiedziały, że są u nas problemy na tym tle.

Pod koniec roku „Słoneczna Szkoła” w Gródku będzie obchodzić jubileusz 120-lecia. Jak wiele polskich placówek w mniejszych miejscowościach na Zaolziu, uczy najmłodszych uczniów z klas 1 - 5. Kolejne klasy szkoły podstawowej, a w czeskim systemie oświatowym jest ich w sumie dziewięć, uczniowie kończą w sąsiednich miejscowościach, w większych szkołach zbiorczych. Uczniowie z Gródka najczęściej szkołę podstawową wyższego stopnia kończą w sąsiedniej Bystrzycy.


(ÿ)


źródło: ox.pl
dodał: BT

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: