Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Euroregion. Powstanie wspólne polsko-czeskie centrum informacji?

Na pograniczu francusko-niemiecko-szwajcarskim od ponad trzydziestu lat działają cztery bezpłatne i publiczne biura informacji transgranicznej. Podobną instytucję chciałby powołać w polskiej i czeskiej części naszego regionu Euroregion Śląsk Cieszyński.

W ubiegłym roku jego władze odbyły szereg wideokonferencji z przedstawicielami Eurodystryktu Pamina, który zarządza właśnie wspomnianymi biurami we Francji, Niemczech i Szwajcarii. - Obsługiwane są przez dwujęzyczny personel, a ich zadaniem jest udzielanie informacji i fachowych porad obywatelom, stowarzyszeniom, przedsiębiorstwom, instytucjom publicznym, a także władzom samorządowym z Górnego Renu w sprawach transgranicznych dotyczących Francji, Niemiec i Szwajcarii. Pełnią one rolę nieodpłatnych punktów konsultacyjnych między innymi w takgich obszarach tematycznych jak: ubezpieczenia społeczne, zatrudnienie, system podatkowy, przeprowadzki do kraju sąsiedniego, szkolnictwo, ruch drogowy. Pomagają obywatelom w załatwianiu spraw administracyjnych dotyczących kraju sąsiedniego, niwelując w ten sposób barierę językową i ułatwiając kontakt z danym urzędem. Przekierowują również klientów do instytucji, które są kompetentne w danej dziedzinie - mówi Agnieszka Olszewska ze Stowarzyszenia Rozwoju i Współpracy Regionalnej "Olza".

Gdzie zatem taka placówka mogłaby funkcjonować w naszym regionie? - Miejscem do tego typu lub podobnych działań mogłoby być na przykład tworzone wspólnie przez miasta Cieszyn i Czeski Cieszyn, a także Euroregion Śląsk Cieszyński Transgraniczne Centrum Informacji Turystycznej, które ma powstać w ramach projektu „Szlakiem Cieszyńskiego Tramwaju” przy ul. Zamkowej 1 w Cieszynie - twierdzi Tomáš Balcar, dyrektor Regionalnego Stowarzyszenia Współpracy Terytorialnej.

O tym i innych tematach związanych z Euroregionem Śląsk Cieszyński rozmawialiśmy też niedawno z Bogdanem Kasperkiem:

KR/na podst. mat. pras.

źródło: ox.pl
dodał: Krzysztof Rojowski

Komentarze

2
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2022-02-01 11:15:31
Marx.: bezpłatne czyli za czyje pieniądze? no chyba, że krewni i znajomi królika będą tam pracować za friko a pomieszczenia wynajmie i wyposaży pan Kasperek?
2022-02-01 13:13:18
miriam11: A porady bydom przez telofon, no bo wiadomo Covid. :-))
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: