Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

'Epitafium smoleńskie' odsłonięte

W ubiegłą sobotę (12.04.2014) w kościele pw. św. Klemensa w Ustroniu odsłonięto tablicę pamięci 96 ofiar katastrofy pod Smoleńskiem. ''Epitafium'' umieszczone jest na jednej ze ścian świątyni.

Podczas uroczystej Mszy św. wzięło udział kilkudziesięciu kapłanów, krewni ofiar tragedii sprzed czterech lat oraz zamordowanych w Katyniu. Obecni byli też przedstawiciele parlamentu RP, duchowni i wierni wyznania ewangelickiego.

Odsłonięcie tablicy nastąpiło po homilii. Bożena Ciurkot-Handzlik, siostra pochodzącego z Bielska-Białej prezydenckiego ministra Mariusza Handzlika, który zginął w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem, dziękowała ustrońskim parafianom oraz całej społeczności Ustronia i Ziemi Cieszyńskiej za uczczenie pamięci tych, którzy zginęli w służbie za ojczyzny. - Ojczyzna musi godnie walczyć o to, by uczcić ich pamięć – mówiła. Do podziękowań dołączyli również przedstawicielka Stowarzyszenia Rodzin Katyńskich Helena Paprzycka oraz były premier RP Jarosław Kaczyński (a pośrednictwem listu odczytanego przez posła Stanisława Szweda).

- Nie wstydzimy się Polski i chcemy z nią być w chwilach dobrych i złych - zauważył jeden z inicjatorów tablicy, pochodzący z Ustronia konsul generalny RP w Egipcie, Lesław Werpachowski.

Tablica ku pamięci osób, które zginęły w Smoleńsku jest wykonana z marmuru i zaprojektowana przez ks. Arkadiusza Knefla, proboszcza parafii w Drogomyślu. Nad całą kompozycją góruje krzyż, pod nim Matka Boża Katyńska tuli głowę zamordowanego żołnierza. Obok znajduje się napis znany z tablicy wawelskiej upamiętniającej ofiary katastrofy - Ciała śpią, dusze czuwają.

(red.)

źródło: OX.PL/diecezja.bielsko.pl
dodał: NG

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: