'Epitafium smoleńskie' odsłonięte
Podczas uroczystej Mszy św. wzięło udział kilkudziesięciu kapłanów, krewni ofiar tragedii sprzed czterech lat oraz zamordowanych w Katyniu. Obecni byli też przedstawiciele parlamentu RP, duchowni i wierni wyznania ewangelickiego.
Odsłonięcie tablicy nastąpiło po homilii. Bożena Ciurkot-Handzlik, siostra pochodzącego z Bielska-Białej prezydenckiego ministra Mariusza Handzlika, który zginął w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem, dziękowała ustrońskim parafianom oraz całej społeczności Ustronia i Ziemi Cieszyńskiej za uczczenie pamięci tych, którzy zginęli w służbie za ojczyzny. - Ojczyzna musi godnie walczyć o to, by uczcić ich pamięć – mówiła. Do podziękowań dołączyli również przedstawicielka Stowarzyszenia Rodzin Katyńskich Helena Paprzycka oraz były premier RP Jarosław Kaczyński (a pośrednictwem listu odczytanego przez posła Stanisława Szweda).
- Nie wstydzimy się Polski i chcemy z nią być w chwilach dobrych i złych - zauważył jeden z inicjatorów tablicy, pochodzący z Ustronia konsul generalny RP w Egipcie, Lesław Werpachowski.
Tablica ku pamięci osób, które zginęły w Smoleńsku jest wykonana z marmuru i zaprojektowana przez ks. Arkadiusza Knefla, proboszcza parafii w Drogomyślu. Nad całą kompozycją góruje krzyż, pod nim Matka Boża Katyńska tuli głowę zamordowanego żołnierza. Obok znajduje się napis znany z tablicy wawelskiej upamiętniającej ofiary katastrofy - Ciała śpią, dusze czuwają.
(red.)
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
