Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

E-bilet, a niepełnosprawni

Nowe metody płatności w autobusach komunikacji miejskiej w Cieszynie okazały się problematyczne dla wielu mieszkańców. Dlatego też wraz z początkiem roku 2019 ruszyła kampania edukacyjna. W ostatnim czasie odbyło się szkolenie z obsługi biletu elektronicznego w którym udział wzięły głównie osoby niepełnosprawne.

Od stycznia br. trwa kampania edukacyjna dotycząca funkcjonowania nowych metod płatności w autobusach. Szkolenia jeszcze się nie skończyły. W zeszłym tygodniu na płycie cieszyńskiego Rynku zaparkował autobus do którego można było wejść i zapoznać się z wszelkimi nowościami. To szkolenie było skierowane głównie do osób niepełnosprawnych – niewidomych, słabowidzących, niepełnosprawnych ruchowo, ale także emerytów i osób starszych.

W spotkaniu uczestniczyła również Burmistrz Cieszyna Gabriela Staszkiewicz oraz Arkadiusz Skowroński Naczelnik Wydziału Strategii i Rozwoju Miasta Urzędu Miejskiego w Cieszynie. Co ciekawe Naczelnik i Pani Burmistrz wzięli udział w zadaniu na orientację w autobusie mając na oczach gogle – okulary zasłaniające oczy. Zostali wyposażeni również w białą laskę. Ich zadaniem było wejście do autobusu, odnalezienie kasownika i zarejestrowanie za pomocą ebiletu przejazdu autobusem. Zadaniu towarzyszyły ogromne emocje. Burmistrz stwierdziła, że jest to niewykonalne. Jednak ostatecznie zrealizowano zadanie.

Druga część spotkania miała charakter teoretyczny. Pracownik komunikacji miejskiej przedstawił podstawowe informacje o zasadach korzystania z nowych rozwiązań które pojawiły się w autobusach. Osoba ze znacznym stopniem niepełnosprawności ma uprawnienia do darmowych przejazdów na wszystkich liniach autobusami wraz z przewodnikiem. Natomiast osoba z umiarkowanym stopniem niepełnosprawności ma uprawnienia do 50 procentowej ulgi. Przy korzystaniu z ulg na przejazdy nie ma podziału na rodzaj niepełnosprawności (niewidomy, niesłyszący, niepełnosprawny ruchowo). Liczy się jedynie posiadanie stopnia niepełnosprawności: znaczny lub umiarkowany.

Dodajmy, iż do końca czerwca można jeździć autobusami miejskimi na starych zasadach, czyli kupując bilety papierowe. O szczegółach związanych z nowymi zasadami płatności w komunikacji miejskiej można przeczytać tutaj.

Po części teoretycznej i odpowiedziach na wiele pytań odbyła się część praktyczna. Uczestnicy szkolenia mogli w laboratoryjnych warunkach wsiadać i wysiadać z autobusu, odnaleźć czytniki Kart miejskich, poznali ich budowę i zasady działania. Mogli poznać rozmieszczenie autobusów, odnaleźć wolne miejsca siedzące, znaleźć przyciski informujące kierowcę, że na najbliższym przystanku pasażerowie będą wysiadać. Zaprezentowano również elektroniczną informację pasażerską.

Nowoczesny system komunikacji miejskiej w Cieszynie dopełnia aplikacja na telefony komórkowe „My Bus”. Dzięki, której można dowiedzieć się, w jakiej odległości znajduje się najbliższy przystanek i o której godzinie odjeżdżają autobusy w interesującym nas kierunku. Aplikacja ta ma wbudowany syntezator mowy, dzięki czemu mogą z niej korzystać wszystkie osoby z dysfunkcją wzroku.

 

MSZ

źródło: ox.pl
dodał: MSZ

Komentarze

8
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2019-04-12 12:22:15
mako: A nie prościej zwolnić niewidomych i niepełnosprawnych z opłaty za przejazd?
2019-04-12 15:35:22
Selma: Rzecz w tym, że osoby zwolnione z opłat też muszą odbijać kartę. Ja się pytam: po co?
2019-04-12 15:47:30
Hera: Z tymi kartami same kłopoty,niedopracowane przepisy albo niedoinformowana pani w okienku.A ja mam tylko jedno pytanie kiedy będzie można sobie kupić samemu kartę bez sponsoringu miasta i bez podawania danych.Podobno ta karta kosztuje 20 zł czyli za tyle pozyskują nasze dane i kontrolują kiedy i gdzie się przemieszczamy.
2019-04-12 17:17:17
babajaga52: Uważam za poroniony pomysł z tymi kartami.Obserwowałam starsze osoby-ja także się do nich zaliczam,jak nie mogły sobie poradzić z tymi czytnikami-jeszcze jedno-po co przy wysiadaniu trzeba znów tą kartę "odbijać"?Niektórzy musieli się wracać do autobusu-powoduje to dodatkowe zamieszanie!!!
2019-04-12 19:11:29
tom lem: babajaga52: pytasz "...-po co przy wysiadaniu trzeba znów tą kartę "odbijać"?", Hera w ostatnim zdaniu odpowiada.
2019-04-13 13:53:14
babajaga52: tom lem-Zrozumiałam,czyli inwigilacja na całego!!!!
2019-04-13 13:53:42
babajaga52: tom lem-Zrozumiałam,czyli inwigilacja na całego!!!!
2019-04-13 16:38:44
tom lem: babajaga52 aż tak źle nie jest, to tylko zbieranie informacji, dopiero obróbka informacji może być (NIE MUSI) inwigilacją.
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować: