Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Dzisiaj Światowy Dzień Walki z Depresją

Problemy, które często dotyczą osób w spektrum autyzmu to stany lękowe czy depresja.

23 lutego przypada „Światowy Dzień Walki z Depresją, w którym zwracana jest uwaga na problem depresji osób z autyzmem. Mówienie o depresji ratuje życie – osoba, która ma stany lękowe czy depresję dzięki temu może sobie to uświadomić i poprosić o pomoc. Znając problem jej otoczenie również może go dostrzec i zaoferować wsparcie.

Depresja to zespół zaburzeń nastroju i aktywności trwające przez długi czas, wymagające specjalistycznego leczenia. Charakterystyczne jest dla niej występowanie objawów i ich utrzymywanie się przez dłuższy czas. Powodem do niepokoju jest nie tyle przygnębienie, a jego wpływ na codzienne życie, które nagle zostaje zaburzone. Osoby z depresją przez cały czas odczuwają smutek, który z dnia na dzień zaczyna ich coraz bardziej zmieniać. Przygnębienie to często nie ma konkretnej przyczyny. Tak po prostu nasze życie zaczyna być szare, pozbawieni zostajemy energii życiowej, występują kłopoty z najprostszymi czynnościami, myśleniem i emocjami.

Wiele osób może nie zdawać sobie sprawy, że stan, w którym się znajdują jest depresją. Czują się źle, przeżywają ogromny kryzys i razem z bliskimi nie wiedzą nawet, że potrzebują pilnej pomocy.

Osoby u których zdiagnazowano takie zaburzenie oraz ich bliscy mogą uzyskać pomoc m.in. w Fundacji JIM. Na TeleJiM – telefon pomocowy Fundacji JiM – dzwonią setki osób z autyzmem i ich bliskich w trudnej sytuacji. Zwłaszcza teraz, w czasach pandemii, Fundacja podejmuje setki interwencji w sytuacjach kryzysowych. Specjaliści Fundacji, psychologowie i terapeuci dwoją się i troją, by wesprzeć osoby z autyzmem i ich opiekunów.

- Stany lękowe i depresja są obecnie bardzo poważnym problemem. Nasza pomoc jest możliwa dzięki wsparciu darczyńców. Dlatego w tegorocznej kampanii PNN poruszamy ten temat. Pozyskane środki przeznaczamy m.in. na organizację wsparcia dla osób w kryzysie psychicznym – mówi Hanna Bednarek-Kolasińska, rzecznik prasowy Fundacji JiM.

Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) autyzm występuje u 1 na 100 dzieci, co oznacza, że w naszym kraju żyje 400 000 osób z autyzmem. Spektrum nie dotyczy jednak tylko tej określonej liczby, ale również rodziców, rodzeństwa czy opiekunów tych osób a to już tworzy dużą grupę społeczeństwa.

Tworzenie lepszego świata dla osób z depresją, Świata, w którym każda osoba z autyzmem (depresją, stanami lękowymi) może realizować swój potencjał, większe uświadomienie, że takie osoby z autyzmem, depresją żyją wśród nas i potrzebują często pomocy nie tylko rodziny ale również nas aby poprawić ich jakość życia. To główne założenia właśnie dzisiejszego dnia walki z depresją na całym świecie.

AK, JIM

 

źródło: ox.pl
dodał: red

Komentarze

24
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2021-02-23 18:46:30
miriam11: Na depresję w większości przypadków wystarczy izolacja od wszelkich źródeł informacji (TVP,TVN, internet. itp..) pierdo....ca można dostać jak się na to patrzy. A i KAWAŁ CIĘŻKI ROBOTY TEŻ ZALECANY.
2021-02-23 19:02:31
św. Patryk.: w depresję z pewnością wpadł dziś słynny polski faszysta Greniuch, brunatne dziecko IPN - no i może tow. prokurator Piotrowicz, bo mu dziś Terlecki publicznie świnię podłożył
2021-02-23 21:11:26
JacekWoo: Podzielam wasze poglądy. I jak tu się nie napić???
2021-02-23 21:23:52
tuluza: Patryk dlaczego piszesz głupoty, nie chciałbyś doświadczyć depresji czego Ci nie życzę, a Ty sobie tutaj naigrywasz ! Wstydź się ! Wszystkie Twoje komentarze sprowadzają się tylko do jednego- do obrażania i mieszania do wszystkiego polityki !!! Opamiętaj się !!!!
2021-02-23 21:26:36
Pogromca pogromców i cwaniaczków: Przy tych wszystkich nawoływaniach typu "wolny wybór", "aborcja na życzenia", „płód nie czuje, można go zabić” nikt ze zwolenników nie wspomni już o depresji poaborcyjnej. Kobiety nieraz zostawione same sobie ze swoim problemem, z wyrzutami sumienia. Aborcja nie tylko zabija nienarodzonego człowieka, ona niszczy także kobietę o czym mówią zarówno statystyki, jak i liczne świadectwa. Niestety może to się skończyć śmiercią nie tylko nienarodzonego dziecka, ale i jego matki.
2021-02-24 05:51:28
św. Patryk.: tuluza - chyba masz rację, trochę się zagalopowałem - więc przepraszam wszystkich chorych na depresję i ich bliskich za to, że w moim komentarzu skojarzyłem tę chorobę z ciężkimi patologiami polskiej władzy, faszystą Greniuchem i prokuratorem stanu wojennego, aparatczykiem PRL-u Piotrowiczem, promowanymi dziś przez PiS wraz z całą bandą im podobnych na wysokie stanowiska w instytucjach i urzędach państwowych
2021-02-24 09:25:14
JacekWoo: Coś w tym jest @pogromca...
2021-02-24 11:53:06
Mach: Ppic, znowu wpadasz w utarty trans dotyczący aborcji i depresją matek po podjęciu tej wyjątkowo trudnej decyzji dla kobiety i jej partnera podejmowanej jako ostateczność. Pamiętaj w depresję wpadają kobiety także po porodzie zdrowego dziecka a tym bardziej dziecka urodzonego i dotkniętego trwałym kalectwem, wpadają w depresję kiedy odchodzą od nich partnerzy bo nie radzą sobie z upośledzeniem potomka, wpadają w depresję bo państwo nie udziela im zapowiadanego wsparcia, wpadają w depresję bo rówieśnicy wykluczają ze swojego otoczenia dziecko upośledzone a nie rzadko dotyka ich niezasłużona opinia sąsiadów. Kobiety takie często razem z dziećmi zamykają się w domach przed oczami takich między innymi jak Ty, filozofami etycznymi kiedy nieszczęście rozważane jest tylko w kategoriach teoretycznych i nie dotyka ciebie osobiście. Chciałbym ,żebyś chociaż dobę przmieszkał z kimś takim, skowyczącym gardłowym wyciem kołyszącym się w pościeli załatwiającym się pod siebie, wymagającym stale uwagi by nie zrobiło sobie i otoczeniu krzywdy byś w stresie za każdym razem gdy go karmisz podbiegał do telefonu i wzywał pogotowie bo po raz kolejny jedzenie nie poszło do żołądka ale do płuc. Na każdym kroku kiedy to trwale okaleczone dziecko nie radzi sobie ze światem zewnętrznym a matka wraz z mężem padają ze zmęczenia i nic nie pozostaje im z tzw. szczęścia małżeńskiego. Więc skończ już żgać do tematu. Chrześcijaństwo to nie wytykanie innych palcami. Spróbuj się z tematem zmierzyć od środka a potem coś pisz na ten temat.
2021-02-24 12:08:37
koszor: Machu, czasem się z tobą zgadzam, ale tutaj nie. Protestujący, rozwydrzony tłum walczy o aborcję na żądanie, żeby każde dziecko można było zabić dla własnego widzimisię, a nie o aborcję chorych dzieci. Ty, Pogromca i ja mamy prawo mieć swoje zdanie bez względu na to, czy mamy takie dziecko w rodzinie, sąsiedztwie czy nie mamy. Dziecko -zdrowe czy chore, powinno się urodzić, a państwo ma zadbać, by jego rodzice mieli zapłacone za opiekę, rehabilitację i emeryturę. Machu- pewnie dzisiaj jesteś zdrowy i zdrowia ci życzę. Ale wystarczy jeden upadek na rowerze czy samochodem i też możesz zostać niepełnosprawny. A co jeśli wtedy postępowi każą cię "usunąć" ze społeczeństwa, bo jesteś niepotrzebny i kosztujesz?
2021-02-24 12:21:32
koszor: Pogromco- co do depresji, którą opisujesz, napiszę kilka słów, bo mamy podobne poglądy. Zabójstwo dziecka jest morderstwem pierwszego stopnia i jeśli jakaś kobieta nie ma do końca zepsutego sumienia, to pewnie dopadnie ją ta depresja. Szatan zawsze namawia do zła, a później to zło obraca się przeciwko tej osobie. Gdybyśmy tylko przylgnęli sercem do Boga Żywego, zamienili śmierć na życie, pożądanie na czystość, wygodę na poświęcenie, nie byłoby tych dywagacji i smutnych komentarzy.
2021-02-24 12:30:48
koszor: Aha- jeszcze jedna sprawa: poszukaj sobie na youtubie, wypowiedzi księży- egzorcystów, jakie problemy mają często kobiety z wychowaniem kolejnego dziecka, "już chcianego, we właściwym czasie". Zobacz, jak zło rości sobie prawo do miejsca, gdzie dokonano zabójstwa, niewinnego dziecka, jak trudno wyrwać tą osobę i rodzinę, z depresji, lęków, uzależnień. Ludzie latami się z tym zmagają i nie umieją ustalić przyczyny tego zła.
2021-02-24 15:48:53
św. Patryk.: koszor, wyłożę ci jak krowie do żłobu choć bez większej nadziei że wystarczy - ty w kwestii aborcji powtarzasz fanatyczne argumenty, że zapłodnione jajeczko to dziecko, jest to pogląd skrajnie głupi no ale niech ci będzie, masz prawo - wielu tak nie uważa, naukowcy dokładnie zbadali etapy rozwoju tego jajeczka i określili fazy kształtowania się jego różnych funkcji i zdolności - na tej podstawie można prowadzić dyskusję na temat dopuszczalnego terminu w jakim można uznać przerywanie ciąży za dozwolone, i taka dyskusja na świecie już dawno się przetoczyła - ty swoje własne ciąże traktuj jak uważasz i jak ci twój pleban radzi, ja zaś poradzę ci tylko żebyś zamiast się epatować bredniami egzorcystów z netu puknął się w czółko i puścił sobie jakiegoś pornola, może ci ulży
2021-02-24 16:12:58
Pogromca pogromców i cwaniaczków: Machu czy ty nie umiesz czytać ze zrozumieniem? Ja pisałem o depresji dotykającej kobiet decydujących się na aborcję. Nie innych depresji! Dlatego o niej napisałem bo nie ma o niej zupełnie mowy przy tych wszystkich nawoływaniach popierających tzw protesty kobiet itp. Killing team i organizacje wspierające aborcję o tym nie informują, cicho sza. Więc nie wplątuj mnie w jakieś transy czy filozofów etycznych, cokolwiek by to znaczyło.
2021-02-24 17:49:22
św. Patryk.: gdyby która uwierzyła bełkoczącym szatańskie zaklęcia szamanom, że aborcja to zabijanie dzieci i grzech śmiertelny - kto wie, może by i popadła w melancholię - na szczęście naród coraz mądrzejszy,a szamani znajdują posłuch już chyba jedynie u jak oni sami głośno porykujących i niespełnionych samczo łosi - poważnym problemem natomiast jest sytuacja kobiet, które zmuszone są do rodzenia dzieci skazanych na szybką śmierć albo roślinną wegetację, te matki maja rzeczywiście poważny problem i zero pomocy ani od państwa, ani tym bardziej od szamanów
2021-02-24 18:41:47
Mach: Koszor i Ppic, "mądroki". Krótka piłka- podajcie mi swoje namiary. Matka dziecka ,które opisałem wyżej potrzebuje odpoczynku. W każdej chwili powierzy wam to dziecko pod opiekę- każdemu po jednym dniu. Dziecko 12 letnie chłopczyk wygląda na sześć lat, ma połowę głowy jedno oko i wszystko to co wyżej wam opisałem. Podejmujecie się takiego wezwania?- To podajcie adresy. ja się już ujawniłem. A potem rozpoczniemy rzeczową dyskusję na temat aborcji i rodzenia dzieci z trwałym nieodwracalnym uszkodzeniami. padniecie po 2 godzinach przebywania nie mówiąc o opiece. Gotowi???
2021-02-24 20:24:33
św. Patryk.: pic na wodę, fatalna mutacja genetyczna
2021-02-25 02:28:10
Pogromca pogromców i cwaniaczków: "mądroka" poszukaj se kaj indziej. Idź najpierw do kliniki aborcyjnej, teraz już za granicą. Jak się napatrzysz, doedukujesz i dowiesz jak to zabijanie naprawdę wygląda to potem wypisuj swoje mądrości. A ten drugi schowany pod kapeluszem niech robi to co wykrzykują zwolenniczki zabijania. I to w podskokach
2021-02-25 06:40:13
św. Patryk.: jakby rogi wystają spod wiadra, chyba zaczyna się ujawniać
2021-02-25 07:00:29
Mach: Ppic- depresja objawia się także zaburzeniami snu(2:28:10) no a długość snu wiekiem. Więc problemy ,które cię nie dotykają zostaw kobietom i tym, którzy z tymi problemami zmagają się na co dzień. Kompromis aborcyjny z roku 1997 zapisany w ustawie zasadniczej był rozwiązaniem, które mogło zaakceptować ogół społeczeństwa. Ortodoksyjni chrześcijanie niech postępują zgodnie z zasadami ich religii ,przecież nikt z butami im nie będzie wchodził do ich sumień i odwrotnie niech ci, którzy aborcji pod żadnym względem nie akceptują nie wdzierają się w ludzkie sumienia, tych ,którzy ich poglądów nie podzielają i niech nie zawłaszczają przestrzeni życiowej ustawodawstwem osadzonym w ich nakazach wiary.
2021-02-25 10:07:08
Monika898: Cześć panowie, mam na imie Monika 25 lat. Chętnie poznam normalnego faceta. Nie szukam sponsora, nie interesuje mnie jakie masz zarobki, samochód itp. Przede wszystkim cenię kulturę osobistą i poczucie humoru, wygląd dla mnie to sprawa drugorzędna. Zainteresowanych panów zapraszam do kontaktu najlepiej na moim profilu gdzie zobaczysz moje gorące zdjęcia ;) http://panieonline.pl/monia89
2021-02-25 11:17:43
koszor: Machu - jesteś chyba szalony, żeby proponować opiekę nad dzieckiem komuś, kogo znasz z komentarzy z internetu. Wychowuję kilkoro dzieci i nie powierzyłbym ich byle komu, a zwłaszcza osobie której zupełnie nie znam. Chyba, że to szatańskie odczłowieczanie nie kończy się na dzieciach nienarodzonych (zygota, zarodek, płód), tylko idzie dalej i osoby niepełnosprawne według oświeconych są "mniej ludzkie" i można je zostawić pod opieką byle kogo. Już tu jeden taki był, z fuskiym pod nosym, który "oczyszczał" naród i ludzkość z nieodpowiednich podludzi.
2021-02-25 11:28:18
koszor: Chrześcijaństwo, a zwłaszcza katolicyzm, jest ostoją ludzkości przed totalnym zdziczeniem i zezwierzęceniem, do którego cały świat zmierza. Zły jednak nie śpi i niszczy Kościół zarówno od zewnątrz, jak i poprzez ludzi Kościoła, którzy sprzeniewierzyli się Bogu. Za komuny, gdzie Polacy trwali przy Bogu, rzadko ktoś miał depresję czy myśli samobójcze. Teraz, porzuciwszy Tego który jest Miłością, zapełniły się poczekalnie psychologów i psychiatrów, a ilość samobójstw wynosi około 15 DZIENNIE! A co się dzieje na zachodzie Europy i w Stanach? Tam już chyba każdy chodzi do psychologa.W Japonii, finansowym i technicznym gigancie wschodu, samobójstwa są codziennością. Jeszcze trzydzieści, czterdzieści lat temu byliśmy lepszym społeczeństwem.
2021-02-25 13:14:25
św. Patryk.: koszor - jednego nas historia nauczyła i wolne media: pod żadnym pozorem nie powierzać swych dzieci pod opiekę żadnym katolickim konsekrowanym , czy to księżom, siostrzyczkom czy braciaszkom, znanym czy nieznanym - prawdopodobieństwo że się trafi na zboczka, pedofila albo sadystę, bardzo duże
2021-02-25 20:15:49
Pogromca pogromców i cwaniaczków: Machu widzisz oceniasz innych wg siebie i nie przyszło ci do głowy że ktoś o tej porze może być w trasie albo pracować i znaleźć chwilkę czasu kiedy ty wygodnie śpisz. Swoją narracją wpisujesz się niejako w to co stara się robić krzysztof mm i wszystkie jego klony. Odpowiem ci jeszcze raz KONSTYTUCJA. To właśnie Konstytucja gwarantuje podstawowe prawo człowieka do życia. Nie jest tym prawem prawo do zabijania! Wychowuję swoje dzieci, pewnie mam ich więcej niż ty i gdyby któreś z nich było niepełnosprawne to też bym wychowywał i kochał jak pozostałe. Nie są to żadne zasady ortodoksyjnej religii. Ta religia nazywa się chrześcijaństwo a jej członkowie chrześcijanie (nieważne czy katolik, ewangelik, prawosławny czy inny). Jeśli jedne zasady starasz się traktować poważnie a inne odrzucasz to jesteś nim tylko z nazwy. Co mają w takim razie wg ciebie zrobić ci którym dziecko lub ktoś z rodziny ulegnie wypadkowi i do końca życia będzie przykuty do łóżka? Eutanazja? Oczywiście że nie, jest wiele możliwości, można dalej stworzyć warunki i opiekować się w domu, są hospicja, rodziny zastępcze. Jakkolwiek byś chciał zaklinać rzeczywistość i nazywać aborcję czymś innym to i tak aborcja będzie zabójstwem.
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: