Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Dziś 53. rocznica śmierci Zofii Kossak - przypominamy postać artystki

Piątek (09.04.2021) to ważna, choć jednocześnie smutna data dla Śląska Cieszyńskiego. Tego dnia odeszła Zofia Kossak – wybitna literatka, która przez lata związana była z Górkami Wielkimi. W tej miejscowości powstały jej najważniejsze dzieła.

W 2021 roku przypada 53 rocznica śmierci wybitnej artystki - Zofia Kossak Szczucka-Szatkowska znana jest przede wszystkim jako autorka wielkich powieści historycznych, takich jak trylogia „Krzyżowcy”, „Król Trędowaty” i „Bez oręża”, która została przetłumaczona na kilkanaście języków. Wśród jej dzieł są też powieści o Śląsku, hagiograficzne oraz utwory skierowane do najmłodszych czytelników, takie jak „Kłopoty Kacperka góreckiego skrzata”. Mało kto wie, że była również utalentowana malarsko i pierwotnie planowała pójść w ślady słynnego dziadka Juliusza i stryja Wojciecha. Jej plany zostały jednak przerwane przez wybuch I wojny światowej – przypomina postać wybitnej artystki skoczowski magistrat.

Zofia Kossak jednak nie zajmowała się tylko i wyłącznie pisaniem. W czasie II wojny światowej zaangażowała się w działalność konspiracyjna. Jest współzałożycielką Rady Pomocy Żydom „Żegota”, a za swoją działalność została pośmiertnie odznaczona medalem „Sprawiedliwy wśród Narodów Świata”. Tabliczka z jej nazwiskiem znajduje się również w Jerozolimie, która tak postanowiła upamiętnić pomoc, udzieloną w czasie wojny narodowi Żydowskiemu.

Pisarka nie urodziła się w Górkach Wielkich, jednak świadomie się z nimi związała. Na Śląsku Cieszyńskim spędziła znaczną część życia. Została pochowana na tutejszym cmentarzu. Pozostał po niej Dwór Kossaków, który ma upamiętnić nie tylko artystkę, ale również jej rodzinę.

JŚ/mat.pras.

źródło: ox.pl
dodał: JŚ

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: