Dyskutowali o nierównej edukacji
Konferencja, dotycząca nierównej edukacji, to wynik wspólnej pracy nie tylko Uniwersytetu Śląskiego i środowiska akademickiego, ale również Związku Nauczycielstwa Polskiego i Fundacji PARADYGMAT. Honorowym patronatem wydarzenie objęli: Rzecznik Praw Obywatelskich, Starosta Cieszyński i Burmistrz Miasta Cieszyn. Wydarzenie było otwarte dla wszystkich, zarówno teoretyków, jak i praktyków. Na sali pojawili się studenci, naukowcy i pedagodzy.
Wykłady, poprowadzone przez wykładowców z Polski, Chin i Czech pozwoliły nie tylko na wymianę wiedzy i przemyśleń, ale również na porównanie podejmowanych działań, zapewniających dostęp do równej edukacji, w odniesieniu do różnic kulturowych – Równość edukacyjna jest kamieniem węgielnym równości społecznej, ale też równość edukacyjna jest jednym z głównych problemów w okresie transformacji społecznej w Chinach. Chiny zawsze przywiązywały dużą wagę do edukacji specjalnej oraz do uczciwości edukacyjnej względem osób niepełnosprawnych jako słabszej grupy. Edukacja specjalna jest ujęta w najwyższym projekcie krajowej reformy i rozwoju edukacji – można było usłyszeć w trakcie części wykładu, prowadzonej przez prof. Mei Zhang z Leshan Normal Univerity w Chinach.
Po zakończeniu sesji plenarnej i przerwie obiadowej, odbyły się obrady w sesjach panelowych i podsumowanie obrad. Całość miała formę wykładu, jednak osoby zainteresowane mogły zadawać pytania i uzupełniać określone tezy o własne spostrzeżenia i doświadczenia.
JŚ
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.