Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Postać Theodora Haase na UTW

We wtorek (19.11.2019) w sali konferencyjnej Biblioteki Miejskiej w Cieszynie odbyło się kolejne spotkanie w ramach sekcji „Przeszłość i teraźniejszość” cieszyńskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Tym razem Irena French przybliżyła postać twórcy szpitala śląskiego, czyli księdza Theodora Haase.

Theodor Karl Haase żył i działał w XIX wieku. Urodził się we Lwowie, a nauki pobierał m.in. w Wiedniu i Berlinie. W 1859 roku został pastorem w Bielsku, a następnie objął funkcję superintendenta Kościoła Ewangelickiego-Augsburskiego na terenie morawsko-śląskim. To właśnie wówczas podjął działania, mające na celu wybudowanie Szpitala Śląskiego.

W XIX wieku w Cieszynie działały łącznie cztery szpitale. Jeden pełnił funkcję przytułku, jeden był przeznaczony dla wojskowych, a dwa pozostałe w swojej formie przypominały ogólnodostępne szpitale, znane nam w XXI wieku, z tą różnicą, że jeden był męski a drugi żeński – Mężczyźni i chłopcy leczyli się u Bonifratrów, a dziewczynki i kobiety u Elżbietanek. Oba szpitale były szpitalami katolickimi. W związku z przemówieniem Theodora Haase w Cieszynie wybuchł skandal. Wszystko za sprawą zeznań ewangelików, którzy leczyli się w szpitalach. Twierdzili oni, że podczas rekonwalescencji są namawiani do przyjęcia wiary katolickiej, co im nie odpowiadało – wyjaśniała podczas prelekcji Irena French.

W związku ze skandalem i działaniami Theodora Haase, zaczęto budowę kolejnego szpitala, czyli Ewangelickiego Szpitala Powszechnego, który zostań ukończony i oddany do użytku 14 lipca 1892 roku. W 1903 roku budynek został przejęty przez śląskie władze krajowe, a jego nazwę zmieniono na „Szpital Śląski”. Fundusze na jego budowę zostały zgromadzone przez pomysłodawcę, który jeździł po kraju, przeprowadzając wykłady. Zgodnie ze źródłami, zdarzało mu się również opuścić tereny monarchii, dotarł m.in. do Stanów Zjednoczonych.

 

źródło: ox.pl
dodał: JŚ

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: