Dość niszczenia boskiego dzieła!
Mniej plastiku na cmentarzach
Synodałowie zwrócili uwagę na to, jak w poszczególnych parafiach można w praktyczny sposób urzeczywistnić Boży nakaz troski o Stworzenie. Zaproponowano na przykład, by w pobliżu budynków kościelnych wyznaczyć miejsca na parkingi/stojaki rowerowe, a parafian zachęcać do korzystania z publicznych środków transportu oraz organizacji wspólnych dojazdów na nabożeństwa samochodami osób mieszkających blisko siebie. Jeszcze inną propozycją jest organizacja „nabożeństw pod osłoną nieba” np. w leśnych kościołach, ogrodach parafialnych itp.
W parafiach, także tych na Śląsku Cieszyńskim, gdzie mieszka najliczniejsza w Polsce społeczność luterańska, warto stosować ekologiczne ogrzewanie, energooszczędne oświetlenie, a także racjonalnie wykorzystywać wodę, materiały biurowe. Należy segregować śmieci, odpowiednio pielęgnować zieleń, unikać brukowania, zrezygnować z naczyń jednorazowych czy też używania tworzyw sztucznych na cmentarzach.
Jak wyjaśniła Agnieszka Godfrejów-Tarnogórska, rzecznik Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Polsce, chodzi o sprawiedliwość międzypokoleniową. - Wszelkie rozwiązania muszą uwzględniać warunki życia przyszłych pokoleń. Niedopuszczalne jest, aby ponosiły one finansowe i ekologiczne obciążenia naszych wyborów – wyjaśniła rzecznik.
Podczas obrad Synodu podkreślono, że „Kościół jest powołany do odpowiedzialności w każdym z obszarów (teologia, edukacja, gospodarka) w celu przywrócenia pierwotnej harmonii współistnienia gatunków w powierzonym im środowisku”.
Odwołano się do biblijnej historii stworzenia człowieka. Podkreślono, że ludzie zostali powołani do życia jako jego część, z zadaniem zasiedlenia ziemi i troski o nią. Otrzymali to zadanie, gdyż Bóg powołał ich do życia na swój obraz i podobieństwo. - Pierwotna harmonia Stworzenia uległa zakłóceniu, gdy stworzenie człowiek zapragnął zająć miejsce Boga. Wypełnienie wcześniejszego przykazania, aby czynić sobie ziemię podległą zostało naznaczone pychą. Mimo grzechu, Bóg nie odwrócił się od ludzkości, pozwalając jej żyć, popełniać błędy oraz ponosić ich konsekwencje. Bóg przekazując człowiekowi odpowiedzialność za stworzenie uczynił go równocześnie swoim współpracownikiem w dziele zachowania Stworzenia, a także zobowiązał go do postawy dziękczynienia za otrzymany dar życia – stwierdzili obradujący w Warszawie.
Internet pełen ciekawostek
W miejsce portalu luter2017.pl, który promował jubileusz 500 lat Reformacji, powstała strona internetowa ewangelicy.pl. To portal o charakterze publicystyczno-edukacyjno-informacyjnym, który będzie uzupełnieniem oficjalnej strony Kościoła. - Celem nowej strony jest promowanie ewangelickiego spojrzenia na świat i Kościół ,przy uwzględnieniu różnorodności opinii charakteryzujących Kościół ewangelicki. Cel ma zostać zrealizowany poprzez teksty publicystyczne, popularno-naukowe, webinaria, filmiki edukacyjne, wydania tematyczne (specjalne) poświęcone problematyce religijno-społecznej – poinformowała rzecznik.
Czytelnicy znajdą tam również informacje o życiu kościołów luterańskich na świecie i ich zaangażowaniu ekumenicznym.
Ewangelicy.pl to nie tylko miejsce dla ewangelików różnych wyznań, ale dla wszystkich innych chrześcijan, a także sympatyków i osób zainteresowanych ewangelicyzmem.
anszaf
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.