Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Dość niszczenia boskiego dzieła!

Polscy luteranie powinni zadbać o zmiany, które spowolnią, a nawet zatrzymają niekorzystne zmiany klimatyczne. W Warszawie trwają obrady 5. sesji XIV kadencji Synodu Kościoła. W przyjętym stanowisku Synod zaakcentował, że „zmiany klimatyczne, zanieczyszczenie środowiska, anomalie atmosferyczne - to widoczne skutki postępującej ingerencji człowieka w Stworzenie”.

Mniej plastiku na cmentarzach

Synodałowie zwrócili uwagę na to, jak w poszczególnych parafiach można w praktyczny sposób urzeczywistnić Boży nakaz troski o Stworzenie. Zaproponowano na przykład, by w pobliżu budynków kościelnych wyznaczyć miejsca na parkingi/stojaki rowerowe, a parafian zachęcać do korzystania z publicznych środków transportu oraz organizacji wspólnych dojazdów na nabożeństwa samochodami osób mieszkających blisko siebie. Jeszcze inną propozycją jest organizacja „nabożeństw pod osłoną nieba” np. w leśnych kościołach, ogrodach parafialnych itp.

W parafiach, także tych na Śląsku Cieszyńskim, gdzie mieszka najliczniejsza w Polsce społeczność luterańska, warto stosować ekologiczne ogrzewanie, energooszczędne oświetlenie, a także racjonalnie wykorzystywać wodę, materiały biurowe. Należy segregować śmieci, odpowiednio pielęgnować zieleń, unikać brukowania, zrezygnować z naczyń jednorazowych czy też używania tworzyw sztucznych na cmentarzach.

Jak wyjaśniła Agnieszka Godfrejów-Tarnogórska, rzecznik Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Polsce, chodzi o sprawiedliwość międzypokoleniową. - Wszelkie rozwiązania muszą uwzględniać warunki życia przyszłych pokoleń. Niedopuszczalne jest, aby ponosiły one finansowe i ekologiczne obciążenia naszych wyborów – wyjaśniła rzecznik.

Podczas obrad Synodu podkreślono, że „Kościół jest powołany do odpowiedzialności w każdym z obszarów (teologia, edukacja, gospodarka) w celu przywrócenia pierwotnej harmonii współistnienia gatunków w powierzonym im środowisku”.

Odwołano się do biblijnej historii stworzenia człowieka. Podkreślono, że ludzie zostali powołani do życia jako jego część, z zadaniem zasiedlenia ziemi i troski o nią. Otrzymali to zadanie, gdyż Bóg powołał ich do życia na swój obraz i podobieństwo. - Pierwotna harmonia Stworzenia uległa zakłóceniu, gdy stworzenie człowiek zapragnął zająć miejsce Boga. Wypełnienie wcześniejszego przykazania, aby czynić sobie ziemię podległą zostało naznaczone pychą. Mimo grzechu, Bóg nie odwrócił się od ludzkości, pozwalając jej żyć, popełniać błędy oraz ponosić ich konsekwencje. Bóg przekazując człowiekowi odpowiedzialność za stworzenie uczynił go równocześnie swoim współpracownikiem w dziele zachowania Stworzenia, a także zobowiązał go do postawy dziękczynienia za otrzymany dar życia – stwierdzili obradujący w Warszawie.

Internet pełen ciekawostek

W miejsce portalu luter2017.pl, który promował jubileusz 500 lat Reformacji, powstała strona internetowa ewangelicy.pl. To portal o charakterze publicystyczno-edukacyjno-informacyjnym, który będzie uzupełnieniem oficjalnej strony Kościoła. - Celem nowej strony jest promowanie ewangelickiego spojrzenia na świat i Kościół ,przy uwzględnieniu różnorodności opinii charakteryzujących Kościół ewangelicki. Cel ma zostać zrealizowany poprzez teksty publicystyczne, popularno-naukowe, webinaria, filmiki edukacyjne, wydania tematyczne (specjalne) poświęcone problematyce religijno-społecznej – poinformowała rzecznik.

Czytelnicy znajdą tam również informacje o życiu kościołów luterańskich na świecie i ich zaangażowaniu ekumenicznym.

Ewangelicy.pl to nie tylko miejsce dla ewangelików różnych wyznań, ale dla wszystkich innych chrześcijan, a także sympatyków i osób zainteresowanych ewangelicyzmem.

anszaf

 

 

źródło: ox.pl
dodał: red

Komentarze

70
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2019-04-29 07:49:18
bronek91: Gdy Pan Bóg uczynił ziemię i niebo, nie było jeszcze żadnego krzewu polnego na ziemi, ani żadna trawa polna jeszcze nie wzeszła - bo Pan Bóg nie zsyłał deszczu na ziemię i nie było człowieka, który by uprawiał ziemię i rów kopał w ziemi, aby w ten sposób nawadniać całą powierzchnię gleby - wtedy to Pan Bóg ulepił człowieka z prochu ziemi i tchnął w jego nozdrza tchnienie życia, wskutek czego stał się człowiek ISTOTĄ ŻYWĄ.
2019-04-29 07:52:39
bronek91: A zasadziwszy ogród w Eden na wschodzie, Pan Bóg umieścił tam człowieka, którego ulepił. Na rozkaz Pana Boga wyrosły z gleby wszelkie drzewa miłe z wyglądu i smaczny owoc rodzące oraz drzewo życia w środku tego ogrodu i drzewo poznania dobra i zła. Z Edenu zaś wypływała rzeka, aby nawadniać ów ogród, i stamtąd się rozdzielała, dając początek czterem rzekom (...) Pan Bóg wziął zatem człowieka i umieścił go w ogrodzie Eden, aby UPRAWIAŁ go i DOGLĄDAŁ.
2019-04-29 08:18:26
jasper: bronek, zamiast cytowac Biblie, wez i adoptuj suczke Wike o ktorej pisza na ox.pl. Dosc zaniedbywania boskiego dziela. Okaz sie prawdziwym a nie przypudrowanym , dobrym tylko w gebie katolikiem. Daj przyklad innym.
2019-04-29 09:05:52
ziga0601: Tak bardzo wzięliście sobie do serca słowa "czyńcie sobie ziemię poddaną", że teraz zbieracie skutki swojej megalomanii. Teraz, gdy już człowiek zniszczył do cna swój jedyny dom( nie szanował go bo po co skoro lepszy dom podobno czeka go w niebie) to budzi się i próbuje się nawrócić na "eko". Nie ma litości, trzeba ponosić konsekwencje swoich błędów zamiast kajać się ze strachu i tylko gadać o zmianach żeby się wybielić przed tym, do którego się modlicie.
2019-04-29 10:21:13
rainman: Jasper - zamiast komus mowic co ma robic - sam psa zaadoptuj. Tylko nie pisz, że masz dwa psy, trzy koty i chomika.
2019-04-29 11:14:30
666: Na psa nie żadnego +
2019-04-29 12:49:55
jasper: rainman, a ile Ty jako ten lepszy sort, katolik adoptowales? Tylko nie pisz, że masz dwa psy, trzy koty, chomika i weza w terarium.
2019-04-29 13:16:20
rainman: Nie rozumiem skad non stop te codzienne dziecinne prowokacje u Ciebie. Czemu nazywasz mnie lepszym sortem? Wcale nim nie jestem i staram sie codziennie nad soba pracowac. I skad to przeswiadczenie ze ktos ma adoptowac zwierzaka? Ma to zrobic ktos kto chce i ma zasoby ku temu. Ja mam psiaka i to wystarczy.
2019-04-29 18:01:49
jasper: rainman, czy to nie Twoje slowa z 25.04. - „ Jeśli komuś puszczają nerwy, to proponuję po prostu odejść od komputera.“
2019-04-29 18:44:31
rainman: To jest fragment mojej wypowiedzi. Nie do końca rozumiem jaki ma to związek ze zwróceniem Ci uwagi abyś zamiast instruować innych - sam zabrał się do roboty.
2019-04-29 19:15:47
jasper: rainman, w ktorym miejscu wyczytales o instruowaniu Ciebie. To ty instruowales mnie . Wiec nie odwracaj kota ogonem. Moj wpis byl do bronka a nie do Ciebie , wiec nie rozumiem o co chodzi.
2019-04-29 19:32:17
rainman: Jasper, to jest żenujące, że muszę to tłumaczyć ale Ci jeszcze raz odpisze. O 10:21 napisałem "Jasper - zamiast komus mowic co ma robic - sam psa zaadoptuj. Tylko nie pisz, że masz dwa psy, trzy koty i chomika. ". I to była moja reakcja na to, że instruujesz innego użytkownika (bronka91) zamiast sam zabrać się do roboty. Ja nigdzie nie napisałem, że instruujesz mnie. Napisałem ogólnie, żebyś nikogo nie instruował. (użyłem wyrazu "komuś") Zacznij czytać ze zrozumieniem. Później przemyśl to co chcesz napisać a później dopiero stukaj w klawiaturę.
2019-04-29 21:49:28
jasper: rainman, jako odpowiedz zacytuje jeszcze raz Twoje slowa z 25.04. - „ Jeśli komuś puszczają nerwy, to proponuję po prostu odejść od komputera.“ Dziwie sie, ze innym dajesz takie rady, a sam nie potrafisz ich zastosowac :)
2019-04-29 22:23:57
rainman: Jasper - masz według mnie objawy hiperleksji
2019-04-29 22:29:05
bronek91: ziga0601, Mylisz pojęcia. To o czym piszesz, dotyczy NEOLIBERALNEJ DOGMATYKI. Chrześcijaństwo nakazuje rodzajowi ludzkiemu tworzenie i ponoszenie współodpowiedzialności za Boże dzieło, którego człowiek jest współorganizatorem. Nie bez powodu przedstawiłem odpowiedni fragment Biblii. Człowiek ma uprawiać ziemię, a nie niszczyć w imię egoizmu.
2019-04-29 22:29:05
bronek91: ziga0601, Mylisz pojęcia. To o czym piszesz, dotyczy NEOLIBERALNEJ DOGMATYKI. Chrześcijaństwo nakazuje rodzajowi ludzkiemu tworzenie i ponoszenie współodpowiedzialności za Boże dzieło, którego człowiek jest współorganizatorem. Nie bez powodu przedstawiłem odpowiedni fragment Biblii. Człowiek ma uprawiać ziemię, a nie niszczyć w imię egoizmu.
2019-04-29 22:32:08
bronek91: jasper, Doskonale wiem, co mam robić, Ty jasper nie musisz mi podpowiadać. Oczywiście zdajemy sobie sprawę, iż lewactwo (nie lewica), ma w zwyczaju kolektywnie dyktować wszystkim, co jest słuszne, na zasadzie, " no bo tak sobie wymyśliliśmy". Natomiast stosowanie wobec zwierząt terminu "adopcja" stanowi nadużycie i świadczy o postępującej humanizacji zwierząt. Co jest konsekwencją błędnego oglądu rzeczywistości. Natomiast co do kwestii wyznaniowych, to moja prywatna sprawa- Człowiek lewicy potrafi to uszanować, lewak już nie.
2019-04-29 22:35:24
krzysztof.mm: przeczytałem tytuł i byłem przekonany, że episkopat podał się do dymisji - a tu proszę, niespodzianka, chodziło o stojaki na rowery
2019-04-29 22:55:40
jasper: Musze Cie zmartwic bronek, slowo lewak nie oddaje takich negatywnych emocji jak okreslenie - pedofil w sutannie. Przykro mi.
2019-04-29 23:27:11
krzysztof.mm: ...ale język potrafi ewoluować - na przykład w okolicy hasło 'bronek' kojarzy się już raczej z dzbanem niż na przykład z Komorowskimヅ
2019-04-29 23:33:58
bronek91: jasper, Na Twoje jasper nieszczęście nie chodzi o odwzorowanie emocji, tylko określenie linii poglądowej.
2019-04-29 23:38:13
jasper: rainman, piszesz „ jasper, masz według mnie objawy hiperleksji „ Nie to alergia na glupote i hipokryzje.
2019-04-29 23:42:26
bronek91: krzysztof.mm Komorowski zapracował, aby w ten sposób było to odbierane, począwszy od jego kadencji. Stryj pseudonim "Korsarz" pewnie przewraca się w grobie.
2019-04-29 23:43:55
bronek91: jasper, zatem udaj się do specjalisty.
2019-04-30 00:05:01
jasper: Rozumiem, ze pedofil w sutannie nie powoduje u bronka negatywnych emocji czy obrzydzenia, bo linia pogladowa nie pozwala mu na to. Tu juz lekarz nie pomoze.
2019-04-30 00:14:46
bronek91: jasper, skoro Tu juz lekarz nie pomoze, na ostatnie namaszczenie i wiatyk Ty jasper tym bardziej nie masz co liczyć.
2019-04-30 06:14:27
rainman: Kwestia pedofilii w kościele nie została rozgłośniona aby kościół oczyścić ale aby z kościołem walczyć. I z tego względu (nieszczęśliwie) będzie wkrótce odbierana neutralnie ponieważ była używana tak intensywnie, że spora część społeczeństwa "nie kupuje" tych oskarżeń. I paradoksalnie - to takie wypowiedzi jak tutaj na ox.pl - przyczyniają się do tego.
2019-04-30 06:46:44
krzysztof.mm: wypisz wymaluj marzenie biskupa-pedofila
2019-04-30 08:35:54
jasper: „Ludzie OGRANICZENI, a przy tym FANATYCY, stanowią PLAGĘ LUDZKOŚCI. Biada państwu, w którym TACY LUDZIE MAJĄ WŁADZĘ. Są nietolerancyjni I pozbawieni WSZELKICH SKRUPUŁÓW. Uważają, że cały świat kłamie, A tylko oni mówią prawdę”. (Mikolaj Gogol ) XIX wiek a jakze aktualne.
2019-04-30 08:40:51
jasper: Idol prawicowych katolikow PIS miedzy innymi bronka & co. - „ Bydło poselskie z lewej strony sali zagraża Sejmowi, posłom i polskim instytucjom. Panie marszałku, to nie są żarty! W swej nienawiści, opętaniu i zbydlęceniu ci szaleńcy są zdolni do wszystkiego, nawet do zbrodni. Brak reakcji na ich wyczyny doprowadzi do samosądu. * Źródło: Tak ostro nie było już dawno. Pawłowicz pisze o „bydle poselskim” i „lewackiej bandyterce”, wprost.pl, 19 lipca 2018. Po owocach ich poznacie ...
2019-04-30 08:47:45
rainman: Jasper - wklej sobie cytaty jurnego Stefana to wtedy pogadamy ;-)
2019-04-30 09:43:51
jasper: rainman, jako prawdziwemu katolikowi podobaja Ci sie takie slowa wypowiadane przez katolicka kobiete ? Nie odniosles do slow pani posel tylko podajesz, a oni tez mowili ... Mialo byc po katolicku, lepiej, bez chamstwa, bez klamstwa ( pan premier pierwszy raz w historii musial przepraszac za mowienie nieprawdy) a jest gorzej. To sa te nowe standarty PiS ? Znow pokazujesz hipokryzje calego obozu partii obecnie rzadzacej.
2019-04-30 10:11:13
rainman: Przepraszam ale z tego co wiem to Pawłowicz nie dała się skorumpować za garnek bigosu i skrzypiące łóżko ;-)
2019-04-30 13:22:46
jasper: rainman, a tymczasem ze zdziwieniem i z niedowierzaniem czytamy - http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,114884,24714113,seksafera-na-podkarpaciu-rz-potwierdza-ze-w-agencjach-braci.html. „ Samych taśm - o czym wcześniej nieoficjalnie informowano - ma być blisko cztery tysiące, a wśród nagranych mają być politycy, arcybiskup, wiceminister obrony czy szef jednej z komend policji. „ Jak to mozliwe, przeciez politycy z PiS czy biskupy chodza tylko do kosciola. Ach nie, pamietamy - katolicki, konserwatywny posel Pieta, gloszacy wartosci chrzescijanskie mial i zone i kochanke. Podwojne standarty !! Dosc niszczenia boskiego dziela - mozna powiedziec za tytulem artykulu !
2019-04-30 14:39:22
rainman: Osobiscie mam nadzieje, ze posel Pieta poslem w przyszlej kadencji nie bedzie. Chociaz wciaz trzeba przyznac - ze jego historia nie byla zwiazana z korupcja. Natomiast historia jurnego Stefana - i owszem ;-) Wystarczyl bigos i dziewucha ;-) A co do artykulu - to podawaj wiarygodne zrodla a nie GW ;-) pocieszny jestes.
2019-04-30 15:51:48
jasper: rainman, obronca podwojnych standartow i moralnosci sie znalazl z argumentacja braku korupcji :) Ot przyklad polskiego katolika obludnika. No ale czego mozna sie spodziewac od hipokrytow PiS. Co do artykulu - poczekamy, zobaczymy. Juz nie raz dziennikarze nas zaskakiwali :) Musza miec jakies podstawy, skoro o tym pisza. Ciekawe, co na to powie minister Ziobro ?
2019-04-30 16:02:39
rainman: "Musza miec podstawy skoro o tym pisali". Naiwny jestes jak male dziecko ;-)
2019-04-30 18:44:54
bronek91: jasper napisałeś cytat "Ludzie OGRANICZENI, a przy tym FANATYCY, stanowią PLAGĘ LUDZKOŚCI (...)" cytat jasper, określ, czym ograniczeni i czego fanatycy?
2019-04-30 18:53:03
bronek91: jasper i krzysztof.mm, napisałeś, cytat " Idol prawicowych katolikow PIS miedzy innymi bronka & co." cytat jasper, jaki idol? Kwestie wyznaniowe to sprawy indywidualne każdego człowieka. Natomiast łączenie wspólnoty wyznaniowej z partią polityczną to z Twojej jasper strony nadużycie i przykład stosowanej z Twojej jasper strony nietolerancji. Ewidentne świadectwo na rzecz wykazywania kołtuństwa ze strony jasper i krzysztof.mm.
2019-04-30 18:57:09
bronek91: jasper napisałeś cytat "szef jednej z komend policji" cytat A cóż to jasper za stanowisko?
2019-04-30 19:00:51
bronek91: Czy usta pełne frazesów o zachowaniu "Rozdziału Kościoła od Państwa" i równoległe podejmowanie DECYZJI POLITYCZNYCH na podstawie "porad" GURU RAVI nie świadczy o hipokryzji i zakłamaniu ze strony nie lewicowego, ale lewackiego polityka?
2019-04-30 19:05:39
bronek91: Czy umieszczanie swego konkubenta jako jedynki na jednej z list kandydatów, nie świadczy czasem o nepotyzmie kolejnego nie lewicowego, ale lewackiego polityka? Do tego prowadzenie polityki na podstawie własnej seksualności... Co na ten temat myślisz jasper?
2019-04-30 19:42:43
krzysztof.mm: przepraszam, że wejdę w słowo - czy chodzi o relację funkcjonariusza CBA na temat taśm z nagraniem marszałka sejmu w agencji towarzyskiej, czy też o zleceniu aktualnych szefów CBA zbierania haków na byłego szefa?
2019-04-30 20:06:45
jasper: bronek, a B. Misiewicz ( znamy jako misiek ) ten, co siedzi teraz w wiezieniu, oddal Zloty Medal za Zaslugi dla Obronnosci Kraju ? Mozliwe, ze utknelo mojej uwadze.
2019-04-30 20:25:39
jasper: bronek, szary posel czyli wielki tirowiec powiedzial - „ wiecie , że niektórzy w Parlamencie Europejskim są tak na niego źli, że nazywają go - prof. Legutko, nie wiem czy mogę to powiedzieć... Leninem – zaznaczył.” Pan Legutko lewakiem ... ? Skad sie wzieli "lewacy"? - „trudno powiedzieć, kto użył tego określenia pierwszy, ale początki znajdujemy u Lenina w latach 20 - tych. „ Szczesc Boze z lewackim pozdrowieniem :-)
2019-04-30 20:41:44
rainman: Chciałbym zauważyć, że Pan Bartłomiej M. został ostatnio dość mocno przemaglowany i aparat państwa zadziałał dość sprawnie w porównaniu z poprzednimi latami.
2019-04-30 20:46:13
rainman: Co zaś się tyczy taśm z nagraniem marszałka sejmu to jest to na etapie tabloidów i marszałek nadal pracuje więc chyba informacje średnio prawdziwe. Natomiast gdy na etapie tabloidów była sprawa bigosu i łóżka - to Stefan dość szybko spokorniał - czyli sprawa była prawdziwa.
2019-04-30 22:08:09
krzysztof.mm: misiewicz w pierdlu nie kończy tematu, proszę państwa - tam czeka prycza dla Antka Zamachowca i jego sponsorów, za dokonaną przez PiS dewastację polskiej armii i nie tylko
2019-04-30 22:12:26
krzysztof.mm: i dziękuję za potwierdzenie, że to o burdelowe ekscesy pisowskiej wierchuszki chodzi - poczekamy na klipy w necie - takie nagranie to jak oliwa, wcześniej czy później zawsze wypływa... i ten gościu już wie, że pisowska prokuratura i służby specjalne przeminą, a on zostanie - sam na sam z tabloidami i nie tylkoヅ
2019-04-30 22:25:08
jasper: Nic dodac, nic ujac . Dosc niszczenia Polski przez hipokrytow.
2019-04-30 22:32:31
donekT: prycza dla Antka Zamachowca i jego sponsorów,- sponsorów? Sugerujesz krzysztof-Q wątek obyczajowy? Co do destrukcji WP, to dłuższa historia i sięga czasów SLD.
2019-04-30 22:33:38
donekT: Dosc niszczenia Polski przez hiPOkrytow.
2019-04-30 22:35:46
jasper: Pytanie osoby niepelnosprawnej do szarego posla - prezesa „ Wszystkie grupy społeczne usiłujecie zaspokoić, ale tej, która ma najmniejszą siłę przebicia, bo niepełnosprawni mają najmniejszą siłę przebicia i nacisku, jakoś nie. Czy jest na to jakiś pomysł? - zapytała kobieta.  Na to pan Kaczynski : Proszę nas popierać, a nie przeszkadzać”. Narodzeni niepelnosprawni przeszkadzaja panu prezesowi, co za obluda prawdziwego katolika. http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,114884,24722874,spytala-kaczynskiego-o-wsparcie-dla-niepelnosprawnych-uslyszala.html. Nastepnie pan posel powiedzial. - „Naprawdę, lepiej, żebyśmy nie rozmawiali przy kamerach, bo chodzi o to, żeby to wykorzystać przeciwko nam”. Widac, ze ten czlowiek na temat jawnosci - ma niesamowita obsesje !
2019-04-30 22:38:57
jasper: Zgadza sie donekT, dosc niszczenia Polski przez takich hipokrytow jak powyzszy posel.
2019-04-30 22:40:12
donekT: Proszę nas POpierać, a nie przeszkadzać.
2019-04-30 22:42:43
donekT: // https://www.youtube.com/watch?v=kf-Syd-M-WA // rok 2007
2019-05-01 06:42:43
krzysztof.mm: dopóki takie Wojtyłowe dzieci jak biskup Zawistowski z Warszawy będą rządzić w polskim kościele katolickim - nie ma mowy o szansach na jego ratowanie
2019-05-01 06:46:18
krzysztof.mm: i niech ktoś nie próbuje gościa tłumaczyć demencją - to po prostu wzorcowy przykład upadku polskiego kleru
2019-05-01 06:48:34
krzysztof.mm: https://wobroniewiaryitradycji.wordpress.com/2019/04/29/ks-bp-j-zawitkowski-obudz-sie-warszawo/
2019-05-01 06:50:02
krzysztof.mm: trudno uwierzyć - ale to a u t e n t y k !... ヅ
2019-05-01 06:50:26
krzysztof.mm: Uśpiony byłem. Wybudziliście mnie swoimi pacierzami. Bóg mi język rozwiązał, nogi od niemocy uwolnił, więc stoję i krzyczę: Warszawo, obudź się! Warszawo, Ty moja, Warszawo! Nie poznaję Cię, Warszawo, nieujarzmiona, wierna i krwawa. O miasto moje, moje święte Jeruzalem, świńskie ryje rzucają na Twe święte kamienie. Owoce święte płaczą, bo rzucone są na zgnojenie. Jam chłop z chłopa, dumny chłopów wiarą, mądrością i siłą. Bracia moi! Czyście chłopski rozum stracili? Diamentem byliście Narodu, skarbem Świętego Kościoła. Dlaczego przystaliście do bezbożnych? Ten, co lekarzem był nijakim, do chłopów przystał, i tu parobkiem jest kiepskim, bo serce ojca by zapłakało, gdybyś Ty orał inacy .
2019-05-01 06:51:17
krzysztof.mm: Jaki wstyd! Szkoło, moja rodzona, nie płacz! O moje Siłaczki, O moi Nauczyciele Królików, O moje Święte Męczennice, coście wychowały pokolenia Świętych, Uczonych i Mężnych Polaków. Wołajcie ze mną: Od głupoty i bezbożnej szkoły zachowaj nas, Panie! Warszawo! Przecież miałaś Collegium Nobilium, a tak schamiałaś. Były w historii różne strajki szkolne: o język, o historię, o krzyż. Teraz w historii pokażą organizatora i najgłupszy strajk szkolny o 1000 zł na rękę. O biedna szkoło moja!
2019-05-01 06:52:33
krzysztof.mm: Chryste królujący krzyżem nad Warszawą z Zygmuntowej kolumny. Królu z mieczem, co broni Warszawy i dobro od zła oddziela, komuś Ty dał władzę nad Warszawą? Roztrzaskaj glinianych idoli LGBT, co po ludzku grzeszyć nie potrafią. Nie wstydzisz się, Warszawko? Nie! To Ty już wstydu nie masz!
2019-05-01 06:53:19
krzysztof.mm: Sam powiedz, Jezu, zburzonemu światu: Milcz, zamilknij! I niech stanie się cisza. O, niech się tak stanie, i to szybko! Matko Boska Łaskawa, – patronko stolicy, módl się o cud teraz! Okaż, że jesteś Patronką! Matko Boska Passawska, broniąca Warszawy nocami, obudź śpiące chochoły.
2019-05-01 06:58:57
krzysztof.mm: ...i tak dalej i jeszcze weselej na ładnych parę stron... a teraz pomódlmy się: Ło Jezusicku z Łustronia Królu Nierdzewny!... Ło Matko Bosko z aureolom złotom a nie tynczowom!...Ło łumiłowany nasz Łojcze Tadełuszu w Toruniu!... niech najjaśniejszy ślag trefi cały tyn zasrany świat i to honym, ament
2019-05-01 10:31:50
jasper: Starosc bywa okrutna.... ! Biedny biskup odlecial i zapomnial , ze do kanonow chrzescijanstwa nalezy milosc blizniego. Po jego wypowiedzi mozna zadac pytanie - czym rozni sie biskup od radykalnego imama ?
2019-05-01 12:25:28
bronek91: krzysztof.mm i jasper, co Twoje wypowiedzi mają wspólnego z tematyką wątku? Zwracam się z uprzejmą prośbą o zachowanie TOLERANCJI i zaprzestanie ośmieszania inicjatywy Braci Protestantów, przy zastosowaniu przedstawionej metody.
2019-05-01 13:13:43
jasper: broneczku, ponoc prawda sama sie obroni. Czy wiara, uczciwosc, milosc, empatia itd. potrzebuja adwokatury oszolomow ?
2019-05-01 13:18:03
jasper: A to wypowiedz bronka majaca duzo wspolnego z tematyka watku - 2019-04-30 19:00:51 bronek91: Czy usta pełne frazesów o zachowaniu "Rozdziału Kościoła od Państwa" i równoległe podejmowanie DECYZJI POLITYCZNYCH na podstawie "porad" GURU RAVI nie świadczy o hipokryzji i zakłamaniu ze strony nie lewicowego, ale lewackiego polityka?„ broneczku, moze najpierw przeczytaj co sam skleciles a potem krytykuj innych. Oj obludnik :)
2019-05-01 17:28:59
donekT: jasper, oj obłudniku jasper, wypadałoby wskazać kontekst, w odniesieniu do którego daną wypowiedź skleciłem. Równie dobrze mógłbyś zarzucić to samo oskarżenie wobec mojej ostatniej wypowiedzi. jasper, mogłeś przedstawić, którego polityka przykład hipokryzji i obłudy przedstawiłem.... moglibyśmy pochylić się nad słusznością. Piszesz jasper cytat " ponoc prawda sama sie obroni."cytat Inny, tym razem nie lewacki, ale lewicowy polityk Leszek Miller swego czasu stwierdził cytat "Ale myśleliśmy, że prawda sama się obroni. (...) za naiwność w polityce się płaci."cytat Natomiast PRAWDA nie wymaga adwokatury kogokolwiek, tylko ŚWIADECTWA. jasper, to, czego podjęli się Bracia Protestanci, mowa o zwróceniu uwagi na ZRÓWNOWAŻONY ROZWÓJ, jest wartą uwagi i powielenia inicjatywą. Odniesienia do zrównoważonego rozwoju jak najbardziej możemy odnaleźć w Biblii, np. w uprzednio wskazanym z mojej strony fragmencie. Szkoda, iż Ty jasper nie doceniasz zaangażowania Chrześcijan w troskę o los przyrody. Nie pozostaje mi nic innego niż postawić się w sytuacji Leszka Millera // https://www.youtube.com/watch?v=gWagbKkRrDo//. Bywaj!
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: