Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Dopisani do Listy Schindlera. Promocja filmu Gustawa

Niemal każdy z nas słyszał o Liście Schindlera, czyli filmie Stevena Spielberga, w którym głównym bohaterem jest niemiecki przemysłowiec, który uratował podczas wojny ponad 1000 Żydów. Nie każdy jednak wie, że na ''liście Schindlera'' znajdują się też osoby, które były w obozie w Goleszowie.

Obóz w Goleszowie, filia obozu w Auschwitz powstał w lipcu 1942 r. Został zlokalizowany w budynkach cementowni Goleszów. Więźniowie przywożeni z KL Auschwitz, w większości Żydzi, mieli stanowić darmową siłę roboczą w cementowni i w kamieniołomach. Obok więźniów w cementowni pracowali także robotnicy cywilni. Dawne hale produkcyjne zaadaptowano na pomieszczenia mieszkalne dla więźniów, teren obozu ogrodzono drutem kolczastym pod napięciem, wzdłuż którego postawiono cztery wieże strażnicze. W 1944 roku, na kilka miesięcy przed ewakuacją (18-21 stycznia 1945) w obozie znajdowało się 1059 więźniów, z czego 1008 stanowili Żydzi. Dramatyczną ewakuację obozu opisał w swojej książce „Arka Schindlera” Thomas Keneally (na której oparł film Spielberg).

By nie zatarły się wspomnienia o obozie w Goleszowie, o ludziach, którzy tam byli więzieni, stworzono ścieżkę edukacyjną oraz Izbę Oświęcimską zlokalizowaną w Gminnym Ośrodku Kultury w Goleszowie. Pod koniec ubiegłego roku premierę miał również film w reżyserii Gustawa Szepke “Dopisani do Listy Schindlera”. Już w najbliższą niedzielę, 25 stycznia o godzinie 17.00 w Etno Chacie Topolej odbędzie się pierwsza edycja projekcji filmu “Dopisani do Listy Schindlera” w reżyserii Gustawa Szepke.

W spotkaniu prócz reżysera udział wezmie również Paweł Stanieczek – opiekun Izby Pamięci w Goleszowie oraz Bronisław Klajsek, naoczny świadek Marszu Śmierci.

- Film jest unikatowym dokumentem poświęconym jednemu z kilkudziesięciu podobozów KL Auschwitz. Goleszowski podobóz został założony w 1942 roku na terenie Fabryki Cementu. Jest zapisem relacji między miejscową ludnością a więźniami, opowiada o sposobach przetrwania w kamieniołomach, ucieczkach i ostatecznej likwidacji podobozu, Marszu Śmierci i transporcie do kolejnych podobozów pracy. Jest to również historia więźniów uratowanych przez Emilię i Oskara Schindlerów – zachęca Aneta Pońc z Etno Chaty.

PROJEKCJA FILMU „DOPISANI DO LISTY SCHINDLERA” I SPOTKANIE
25.01.2015, NIEDZIELA, godz. 17.00
ETNO CHATA TOPOLEJ, Goleszów, ul. Wiejska 22 A

vdka

źródło: OX.PL/mat.pras.
dodał: NG

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: