Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Dokąd na wycieczkę? Zaolzie. Ścieżką edukacyjną po Dąbrowej

Ścieżka edukacyjna po Dąbrowej (Doubravská naučná stezka) składa się z dwóch części - czerwonej i niebieskiej. Obie rozpoczynają się na rynku w Dąbrowej.

Czerwony szlak jest okrężny - przechodzi przez centrum Dąbrowej (Doubravy) i ma sześć przystanków z tablicami edukacyjnymi poświęconymi ważnym zabytkom miejscowości.

Trasa niebieska prowadzi do punktu widokowego na wzgórzu Dąbrowa, następnie obok kopalni Dąbrowa Północ i Starej Cegielni i kończy się w części Dąbrowy Granice. Ma w sumie pięć przystanków.

Przebieg ścieżki edukacyjnej naniesiony na mapach.cz znajdziemy tutaj

Jak przeczytamy na stronach internetowych gminy Dąbrowa wieś Dąbrowa należy do najstarszych miejscowości w regionie, jednak jest mało znana. Również odwiedzający park rozrywki DinoPark rzadko zaglądają do centrum wsi. Tymczasem ta miejscowość oferuje wiele atrakcji, które mogą zainteresować niejednego gościa. Ścieżka edukacyjna składa się z dwóch pętli: pierwsza - trasa czerwona, prowadzi przez centrum wsi i przebiega śladami zabytków, historii oraz ważnych wydarzeń. Trasa niebieska jest dłuższa i częściowo przebiega po trasie rowerowej. Jeśli zdecydujecie się wyruszyć z rynku trasą niebieską, doprowadzi was na Wzgórze Dąbrowskie, skąd roztacza się niezwykły widok na okoliczny krajobraz. Przy dobrej widoczności można zobaczyć prawie całe Beskidy. Trasa kończy się w części wsi zwanej Na Granicy (Na Hranicích). Na wszystkich przystankach umieszczone są tablice informacyjne z mapą, opisami, przedstawieniem ciekawostek, a na niektórych także krótkie legendy związane z wsią. Znajdziecie je na tablicach wraz z logo kolorowej sówki.

Trasa czerwona:
Pierwszy przystanek – rynek, znajduje się na rynku i skupia się na historii wsi oraz na wszystkim, co znajduje się w okolicy rynku - historii zamku i innym ciekawostkom w jego otoczeniu.
Drugi przystanek – Kościół Rzymskokatolicki św. Jadwigi.
Trzeci przystanek – pomnik katastrof górniczych, upamiętnia wydarzenia, które wpisały się w smutną historię górnictwa w Kopalni Dąbrowa.
Czwarty przystanek - przed kościołem Czechosłowackiego Kościoła Husyckiego, który jest jednym z zabytków objętych ochroną.
Piąty przystanek - przed drewnianym domem zwanym Drzewionka („Dřevěnka”), który jest unikalnym zachowanym budynkiem architektury ludowej. Mieściła się w nim szkoła, a tablica informacyjna poświęcona jest rozwojowi szkolnictwa we wsi.
Szósty przystanek - poświęcony jest architektonicznej perełce Dąbrowy, jaką jest Dom Narodowy, związany z bogatą historią działalności stowarzyszeniowej we wsi.


Trasa niebieska: Pierwszy przystanek – zaczyna się na rynku, tak samo jak trasa czerwona. Drugi przystanek – idąc z rynku, docieramy na Wzgórze Dąbrowskie, gdzie znajduje się zadaszone miejsce odpoczynku, panoramiczna mapa i wspaniały widok na szeroką okolicę. Z punktu widokowego możemy wrócić tą samą drogą do centrum wsi lub kontynuować trasę niebieską.
Trzeci przystanek – znajduje się przy kopalni Dąbrowa Północ. Miejsce to zapisało się w historii miejscowości przez zawalenie się wieży szybowej do wnętrza ziemi.
Czwarty przystanek - jest na skrzyżowaniu w pobliżu podnóża hałdy, która jest częścią DinoParku. Tutaj można dowiedzieć się ciekawych informacji o lokalnej faunie oraz o cegielni, która znajdowała się w pobliżu tego miejsca.
Piąty przystanek - znajduje się na Granicach (Hranicích). Jest to teren graniczny między wsiami Dąbrowa (Doubrava), Dziećmorowice (Dětmarovice) oraz miastem Orłowa (Orlová) i jest przeznaczony głównie dla rowerzystów, ale także dla turystów pieszych, zwłaszcza dla rodzin z dziećmi, ponieważ w tym miejscu oprócz zadaszonego miejsca do siedzenia znajduje się także strefa zabaw z wielofunkcyjnym wyposażeniem.

Do samej Dąbrowy najlepiej dojechać jest samochodem. Bez problemu pozostawimy go na parkingu przy rynku

Z Cieszyna do Dąbrowej jest 23 km, ze Skoczowa przez Kończyce – 30km

źródło: ox.pl
dodał: indi

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: