Debata o cieszyńskim sporcie - finanse na pierwszym planie
Od przywitania wszystkich gości debatę rozpoczął Eugeniusz Raabe, przewodniczący komisji kultury i sportu w Cieszynie. Następnie głos został przekazany moderatorowi całej debaty, dr Adamowi Kubaszczykowi, wykładowcy katowickiej AWF. – Jest to dla mnie duże wyróżnienie prowadzić tą dyskusję. Od lat związany jestem z cieszyńskim sportem i leży mi na sercu jego przyszłość, bo wypominanie przeszłości nie do końca ma sens - zaznaczył strażnik debaty.
Po chwili swoje przemówienie rozpoczął przewodniczący debaty Eugeniusz Raabe. – Poprzez debatę chcemy dojść do pewnych wniosków na przyszłość. Sport jest dziedziną życia, która promuje miasto. Chcielibyśmy, aby nasi sportowcy osiągali jak najwięcej sukcesów, a my te sukcesy mamy.
Po krótkim zarysie historycznym sukcesów cieszyńskiego sportu przyszedł czas na konkrety. Przy mównicy stanął dyrektor MOSiR, Zbigniew Niżnikiewicz. Celem jego wystąpienia było przedstawienie wykorzystania obiektów sportowych i zaplecza MOSiR-u, a także pokazanie wstępnych projektów na modernizację stadionu przy alei Łyska oraz kąpieliska. Nowy stadion miałby pomieścić 600 widzów, a także posiadałby nową, czterotorową bieżnię.
Kolejnym uczestnikiem debaty był Maciej Wróbel, prezes Cieszyńskiego Klubu Motorowego. Były wice-mistrz świata w enduro zaprezentował projekt nowego toru motocrossowego, na którym w niedalekiej przyszłości mogą być organizowane mistrzostwa Europy i świata.
Duże kontrowersje swoją wypowiedzią wywołał radny Czesław Banot, w przeszłości bramkarz Odry Wodzisław, a obecnie trener sportowców niepełnosprawnych. – Piast Cieszyn jako jedyny klub w Cieszynie musi płacić za wynajem stadionu. Nasi piłkarze tak naprawdę nigdy nie grali u siebie. Z ust radnego padało wiele zarzutów w kierunku zarządzania obiektami MOSiR-u przez dyrektora Niżnikiewicza. – Kluby w innych gminach dzierżawią tereny stadionów za symboliczną złotówkę, a my musimy płacić. Podobnie jest z halą, wszystkie kluby w Cieszynie mają do niej dostęp za darmo. Oczywiście nie my, my musimy oddawać kolejne pieniądze miastu za wynajem – ocenił sytuację Banot.
Debata toczyła się przede wszystkim w temacie finansów, mimo iż pierwotnym jej założeniem była przyszłość cieszyńskiego sportu. Sytuację na sali rozładował nieco Piotr Głuchowski z cieszyńskiej szkoły narciarskiej „Skręt”. – Ja reprezentuję narciarstwo alpejskie, a one jest na świecie od tysięcy lat, piłka nożna pojawiła się dopiero w XIX wieku. Może dlatego jestem troszkę bardziej wytrzymały. Jak słyszę, że piłka nożna nie ma pieniędzy, to się zastanawiam jak to? Oni słabo grają, a my dostajemy 100 tysięcy, a z tego może z 50 tysięcy netto. Sport jest dobrym interesem, ale trzeba do tego mieć głowę. My biadolimy o drobnostkach, nie chcę kabaretowo powiedzieć o jakich. – podsumował Głuchowski.
Głos w debacie zabierali jeszcze m.in. Waldemar Szczupak, trener II-ligowej drużyny tenisa stołowego kobiet, czy radny Zbigniew Łukasik. Ostatnim punktem debaty była rozmowa o przyszłości cieszyńskiego sportu. Tutaj swoje zdanie wygłosił Marek Gawlas : - Przyszłość sportu to młodzież. A patrząc na wyniki sportowe naszych szkół to delikatnie mówiąc jest bardzo przeciętnie. Trzeba skonstruować pewien system finansowania i stawiania na te dyscypliny, które są najbardziej widowiskowe, a także na takie, w których sukcesy odnosi młodzież – zakończył.
Swoją obecnością debatę uświetnili najlepsi sportowcy z Cieszyna. Na sali dostrzec można było m.in. uczestniczkę Igrzysk Olimpijskich, snowboardzistkę Paulinę Ligocką, czy też zawodnika mma Jana Błachowicza.
Co wyniknie z tej debaty ? Trudno powiedzieć Z pewnością ból głowy będzie miał burmistrz Mieczysław Szczurek. Wspólnymi siłami Rada Cieszyna będzie musiała podjąć próbę wskrzeszenia sportu w Cieszynie, który w tym momencie poza paroma wyjątkami jest w dość mizernej kondycji. Waldemar Szczupak powiedział, że sport rodzi się w klubie, a nie w urzędach miejskich. Słowa te są dobrym podsumowaniem, lecz aby sport w Cieszynie podniósł się z kolan, miasto musi dać wyraźny sygnał poprzez swoje wsparcie.
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.