Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Czym są choroby współistniejące?

Od kilku tygodni dwa razy dziennie pojawiają się oficjalne komunikaty Ministerstwa Zdrowia informujące o aktualnych ilościach zachorowań, zgonów i wyzdrowień wśród osób z koronawirusem. W związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa SARS-CoV-2 w komunikatach tych pojawia się termin "choroby współistniejące". Czym są choroby współistniejące i kiedy występują?

Choroby współistniejące czyli wielochorobowość to jednoczesne występowanie u pacjenta dwóch lub więcej schorzeń. Do określania wielochorobowowści używa się takich określeń, jak choroby współistniejące, schorzenia współistniejące czy współchorobowość. najważniejszym czynnikiem jest wiek chorej osoby. Wraz z wiekiem zwiększa się liczba chorób przewlekłych i niepełnosprawności wynikających typowo z podeszłego wieku. Nie oznacza to jednak, że tylko u osób starszych pojawią się choroby współistniejące.

Różne choroby powodują, że pojawiają się choroby współistniejące. W niewydolności serca najczęstszymi chorobami współistniejącymi są choroba niedokrwienna serca, migotanie przedsionków, nadwaga, cukrzyca, nadciśnienie tętnicze, przewlekła obturacyjna choroba płuc i niedokrwistość.
Pacjenci z wrodzonymi wadami serca mogą chorować jednocześnie na nadciśnienie tętnicze, choroby tarczycy, zaburzenia psychiczne i neurologiczne, przewlekłe choroby płuc czy udar mózgu. Choroby współistniejące pojawiają się także u osób chorujących na nowotwory. Choroby reumatyczne idą w parze z chorobami serca i naczyń, zapaleniem stawów. U pacjentów z niewydolnością nerek częstą chorobą współistniejącą jest choroba wieńcowa.

Koronawirus SARS-CoV-2 powoduje chorobę COVID-19. Według prowadzonych statystyk 80 proc. przypadków zarażenia koronawirusem zarażony przechodzi chorobę łagodnie. Niestety są czynniki, które sprawiają, że choroba może mieć ciężki przebieg i prowadzić do śmierci. Z tych samych statystyk dowiadujemy się, że największe ryzyko śmierci mają pacjenci z chorobami serca (10,5 proc.), cukrzycą (7,3 proc.), przewlekłą chorobą płuc (6,3 proc.), a także nadciśnieniem i nowotworami.

W Polsce z powodu koronawirusa (dane na 15.04.2020 r. godz. 10:00) Ministerstwo Zdrowia podało, że potwierdzono zakażenie koronawirusem u 7 202 osób, 263 pacjentów zmarło, a 668 osób już wyleczono.
W swoich komunikatach ministerstwo każdorazowo podaje, że większość chorych miało choroby współistniejące, które przyczyniły się do zgonu.

Media informują, że w różnych laboratoriach na całym świecie prowadzone są badania nad szczepionkami czy środkami farmaceutycznymi, które będą zapobiegać rozwojowi koronawirusa. Jednak komunikaty do obiecujących na razie nie należą. Zostaje nam więc obserwowanie swojego zdrowia, przestrzegania higieny i zaleceń, nakazów oraz obostrzeń.

AK, mat. Pras.

źródło: ox.pl
dodał: red

Komentarze

2
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2020-04-16 08:25:46
krzysztof.nn: czy homofobia, rasizm, ksenofobia, obłuda, zakłamanie, hipokryzja, cynizm, łgarstwo, złodziejstwo, chciwość, bezczelność, arogancja, faryzeizm podlegają pod definicję chorób współistniejących? jeśli tak, mamy przy okazji epidemii szansę na uzdrowienie drogą selekcji naturalnej polskiego życia politycznego i religijnego
2020-04-16 08:57:26
knefel: ja-siokrzysio+500innych twoich nicków miło że wymieniłeś większość swoich chorób do tego dopisz jeszcze swoje problemy psychiatryczne. Tyle że te ostatnie u ciebie są nieuleczalne:)
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: