Czy i ile czytamy? Strumień
Dzisiaj prezentujemy odpowiedzi na nasze pytania, które udzieliła Miejska Biblioteka Publiczna w Strumieniu.
Andrzej Koenig: - Jak w 2023 roku wyglądała frekwencja w Państwa bibliotece? Czy przybyli nowi czytelnicy i w jakim przedziale wieku jest najwięcej osób wypożyczających książki?
- MBP Strumień: - W 2023 roku w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Strumieniu oraz jej filiach odnotowano 1713 zarejestrowanych czytelników ogółem. Łącznie bibliotekę odwiedziło 22233 użytkowników. Wypożyczono ogółem 30058 woluminów oraz 502 zbiory specjalne. Księgozbiór Biblioteki wraz z filiami wynosi 48884 woluminy oraz 1375 zbiory specjalne. Najaktywniejszymi czytelnikami Miejskiej Biblioteki Publicznej w Strumieniu oraz jej filii są dzieci w wieku od 6 do 12 lat oraz osoby dorosłe w wieku od 25 do 44 lat.
AK: - Czy oprócz wypożyczania książek i czasopism organizowaliście Państwo jakieś wydarzenia skierowane do mieszkańców?
MBP Strumień: - Oferta wydarzeń kulturalnych biblioteki jest szeroka i skierowana do osób w każdym wieku. Do seniorów adresowany jest projekt „Pora dla seniora”, czyli spotkania filmowe, odbywające się co drugi czwartek miesiąca, umożliwiające wspólne spędzanie czasu przy ciekawym filmie i dyskusji. W minionym roku dorośli czytelnicy mieli okazję uczestniczyć w spotkaniu autorskim z panią Władysławą Magierą, połączonym z promocją książki pt. „Absolutnie niezwykła”. Z kolei historyk – pan Marek Łukasik (pracownik OBEP IPN) wygłosił ciekawy wykład dotyczący roli, jaką odegrała Rada Regencyjna i Tymczasowa Rada Stanu w odzyskaniu niepodległości. Odbył się także wernisaż „Diamentowe malowanie Wojtka”, w ramach cyklu „Podziel się swoją pasją”, w którym czytelnicy mają okazję pokazać swoje hobby i zainteresowania. Bohaterem spotkania był Wojtek Mazurek. W filii biblioteki w Zbytkowie odbył się również wernisaż wystawy "Kraszanka - jajko z historią" oraz „Rzeźbione szydełkiem” – wernisaż wystawy Anny Pieczki. Jak co roku Miejska Biblioteka Publiczna w Strumieniu włączyła się w obchody uroczystości Narodowego Czytania. Lekturą dwunastej odsłony akcji była powieść „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej. Wzorem lat ubiegłych usłyszano fragmenty prozy w wyjątkowej interpretacji aktorów Teatru Polskiego
i Teatru Lalek Banialuka z Bielska-Białej – Jadwigi Grygierczyk i Włodzimierza Pohla. Do czynnego uczestniczenia w akcji zaproszeni byli także czytelnicy. Dzieci do lat trzech wraz z opiekunami zapraszane były na zajęcia Grupy Zabawowej, które odbywały się dwa razy w tygodniu. MBP w Strumieniu kontynuowała projekt Instytutu Książki pt. „Mała książka – Wielki Człowiek”, który ma zachęcić rodziców do odwiedzania bibliotek i codziennego czytania z dzieckiem. Każde dziecko w wieku przedszkolnym, które przyszło do biblioteki, otrzymało w prezencie wyjątkową wyprawkę czytelniczą na dobry czytelniczy start. Dla najmłodszych czytelników zapraszane były teatrzyki z repertuarem nawiązującym do dziecięcej literatury. Organizowane były zajęcia kreatywne i lekcje biblioteczne, także wyjazdowe. Odbyły się też „Spotkania z teatrzykiem kamishibai i książką” oraz coroczne imprezy okolicznościowe. Zajęcia dla dzieci organizowano również w czasie ferii zimowych i wakacji letnich. Mali czytelnicy mieli okazję uczestniczyć w spotkaniu autorskim z pisarką Renatą Piątkowską.
- AK: - Jacy autorzy oraz jakie gatunki cieszyły się największym zainteresowaniem w 2023 roku?
MBP Strumień: - W minionym roku do strumieńskiej biblioteki i jej filii przybyło 1287 woluminów i 16 zbiorów specjalnych, pochodzących z zakupu i darów od czytelników. Wszystkie zbiory gromadzone były na podstawie zapytań i zapotrzebowania czytelników, oraz obserwacji rynku księgarskiego i środowiska lokalnego. Od lat największą popularnością cieszy się literatura piękna: kobieca, obyczajowa, powieści historyczne. Podobnie jak w latach ubiegłych w kręgu zainteresowań czytelników była również literatura o tematyce kryminalnej, biograficznej oraz ta dotycząca zdrowego stylu życia. Biblioteka posiada pokaźny zbiór audiobooków i filmów, które można nieodpłatnie wypożyczyć. Audiobooki są dogodnością dla osób niepełnosprawnych, niedowidzących.
AK: - Jakie plany na 2024 rok przygotowujecie w Waszej bibliotece?
MBP Strumień: - W bieżącym roku zamierzamy kontynuować ofertę kulturalną dla dzieci, młodzieży, dorosłych i w dalszym ciągu promować czytelnictwo. Chcemy też poszerzać ofertę czytelniczą o kolejne nowości wydawnicze. W okresie zbliżających się ferii zimowych przygotowaliśmy zajęcia dla najmłodszych takie jak: quizy, rebusy, zagadki; zajęcia plastyczne; kreatywne zajęcia z teatrzykiem kamishibai; turniej gier planszowych. Planujemy kontynuować jak
w latach minionych - cykliczne spotkania Grupy Zabawowej oraz spotkania filmowe „Pora dla seniora”. Jak co roku we wrześniu włączymy się w obchody uroczystości Narodowego Czytania. Pragniemy zorganizować też kolejne spotkania z ludźmi z pasją, talentem, ciekawym hobby w ramach zainicjowanego w ubiegłym roku cyklu pt. „Podziel się swoją pasją”. Dla najmłodszych czytelników zaprosimy teatrzyki, przeprowadzimy lekcje biblioteczne,
a w okresie wakacji letnich zaproponujemy różne aktywności, związane z książką i czytaniem. Nie zabraknie w nich odwołania do popularnych bohaterów książkowych, zajęć ruchowych, kulinarnych, plastycznych. Wzorem lat ubiegłych w ofercie biblioteki znajdą się imprezy okolicznościowe takie jak bal karnawałowy dla dzieci, Mikołajki, Dzień Pluszowego Misia i inne.
- AK: - Dziękujemy za przekazane informacje dotyczące czytelnictwa w Gminie Strumień.
AK
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.