Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Co mają ze sobą wspólnego garnitur, kabel światłowodowy i szczeniak?

Odpowiedź na pytanie zadane w tytule jest, niestety, bardzo brutalna: wszystkie te rzeczy zostały wyłowione w różnych oczyszczalniach ścieków na terenie kraju. Stowarzyszenie Wodociągowców Województwa Śląskiego, do którego należą także Wodociągi Ziemi Cieszyńskiej, apelują: toaleta to nie śmietnik!

Skórki bananów i kurczaki to nic obok głowy barana czy 100 wypatroszonych pstrągów. Długo mogłabym wymieniać co znajdujemy w sieci. Wiele razy byłam pytana o listę dziwnych rzeczy wydobytych z kanalizacji i za każdym razem, gdy ją przekazuję ogarnia mnie smutek. Z jednej strony bycie eko jest modne i to cieszy. Mam jednak wrażenie, że istnieje druga strona medalu, czyli taka, że gdy czegoś nie widać, bo rzeczywiście skutki są widoczne, ale tylko dla pracowników sieci kanalizacyjnej czy oczyszczalni ścieków, to zmieniamy się w śmieciowych szkodników i ekologicznych ignorantów - mówi Beata Halama, prezes zarządu Wodociągów Ziemi Cieszyńskiej. 

Już kilkukrotnie na naszych łamach pisaliśmy o apelach kierowanych przez różne lokalne wodociągi, które dotyczą nie wrzucania do toalety niczego poza zużytą wodą, nieczystościami sanitarnymi i papierem toaletowym:

Mimo licznych akcji edukacyjnych, wielu mieszkańców nadal nie zdaje sobie sprawy z tego, co powinno trafiać do kanalizacji. - Gdy na prelekcjach lub w codziennych rozmowach nasi pracownicy informują, że do toalety nie powinno się wrzucać włosów ze szczotki, wywołuje to zdziwienie. Ludzie wykonują takie czynności automatycznie i bez wyobrażania sobie dalszej drogi pukla włosów. Gdyby te same osoby pamiętały, że wysokość ceny ścieków w pewnej mierze zależy właśnie od naszego zachowania, to zapewne udałoby się te nawyki zmienić. Wrzucając śmieci do kanalizacji, wyrzucamy tam jednocześnie pieniądze ze swojego portfela. Wszyscy ponosimy koszty wywozu oraz unieszkodliwienia skratek, czyli śmieci wyłowionych z kanalizacji, napraw urządzeń, czyszczenia sieci i deratyzacji - wyjaśnia Halama. 

KR/WZC

źródło: ox.pl
dodał: Krzysztof Rojowski

Komentarze

9
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2020-03-30 08:08:46
tom lem: ...do tej pory myślałem, że człowiek rozdziela wodociąg od kanalizacji, a tu masz, okazuje się że to jeden przewód, nawet z jedną nazwą "Wodociągi Ziemi Cieszyńskiej" ;-))) Próżne wiec apele, a nawet marzenia, by z jednej i drugiej strony było jednakowo czysto.
2020-03-30 08:32:45
tom lem: ... pytanie brzmi raczej "Co mają wspólnego wodociągi z kanalizacją?" - odpowiedź wydaje się zbyt banalna ;-)))
2020-03-30 08:38:29
Szantrapa: Ta woda z wodociągu tej naszej ziemi śmierdzi jak kanalizacja, czy aby gdzieś tych rur ze sobą trójnikiem nie połączyli .
2020-03-30 10:03:30
mieszkaniac: tom lem - gdybyś nie był takim ignorantem to byś wiedział ,że Wodociągi Ziemi Cieszyńskiej posiadają na naszym terenie kilka oczyszczalni ścieków
2020-03-30 11:03:41
tom lem: ... masz oczywiście rację, jak chodziło o świadomość ,kto jest właścicielem tej rury, sytuacja z jej przepychaniem ulegnie natychmiastowej poprawie.
2020-03-30 13:48:12
czesiohill: tom lem: ??? O co kaman? Wykład p. Halamy jasny i jednoznaczny, a ty się indyczysz o co?
2020-03-30 14:20:12
tom lem: ....nie wierzę czesio, byś był tak naiwny, że nie potrafisz dostrzec w artykule usprawiedliwienia podwyżki cen kanalizacji w miejscowościach górskich, gdzie łby baranie wraz ze śniętymi pstrągami lądują w rurze prowadzącej do oczyszczalni, gdzie do tej pory wyrzucane były w górskim potoku jako, przynęta na węgorze. Pani Halama, już dawno przestała być naiwna i wie, że koszt utrzymania rury wodociągowej nie jest równy kosztowi rury kanalizacyjnej.
2020-03-30 14:34:39
czesiohill: tom lem: Kliknij "Zebrzydowice:problemy z zatorami". Tam odniosłem się do tłuszczu, z którym nie dają sobie rady oczyszczalnie. Jeśli potrzebujesz przybliżyć sobie temat "tłuszcz, a minister Ardanowski" to zapraszam, chociaż z tekstu to wynika. A co ma cena wody do drożności kanalizacji?
2020-03-30 14:55:38
tom lem: czesio: na tłuszcz stosuje się ług, nie ministra;-))) do niedawna cena za wodę była równa cenie za ścieki, oczywiście dla tych którzy korzystali z tych rur. Niestety nakazano niektórym zasypać szamba i biedni nie wiedzą jak się korzysta z rury, zwłaszcza z jej początku, bo tylko do końca rury się przyzwyczaili.
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: