Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Co było pierwsze - jajko czy kura? - kilka słów o pisankach

Wydaje się, że na filozoficzne pytanie „co było pierwsze – jajko czy kura?” nie ma odpowiedzi. Istnieje jednak pewna teoria, która nie tylko wyjaśnia, co było pierwsze, ale również pozwala nam poznać nieco lepiej tradycję, związaną z pisankami.

Tradycja ozdabiania jajek dawniej wcale nie wiązała się z chrześcijańskim świętem. Jajka w kulturze słowiańskiej (przed chrystianizacją Polski) były otaczane swojego rodzaju czcią. Miały chronić przed złem, urokami, uderzeniami pioruna. Symbolizowały życie i nadzieję. Pierwsze znalezione w Polsce pisanki datuje się na X wiek, czyli na okres, kiedy większość kraju była pogańska. Symbol nadziei jednak doskonale dopasował się do świąt Wielkiej Nocy, w związku z czym tradycja ozdabiania jajek nie zniknęła, a jest dalej kultywowana.

Dlaczego jednak już w X wieku malowano jajka i skąd wzięła się właśnie taka symbolika? Odpowiedź na to pytanie znajdziemy w słowiańskim micie, opowiadającym o stworzeniu świata - Zgodnie ze słowiańskimi wierzeniami, początek wszechrzeczy wziął się z… jajka. Oczywiście, to tylko jedna z wersji tego mitu, jednak bardzo adekwatna dla obecnego okresu. Zgodnie z nim, ziemia powstała z wielkiego jaja, leżącego na drzewie życia. W jaju miał znajdować się Białobóg, czyli stworzyciel świata. Dlatego właśnie w naszej kulturze do dzisiaj jaja są symbolem rodzącego się życia. Patrząc na ten mit, można więc stwierdzić, że z pewnością pierwsze było jajo. Skąd jednak to jajo się wzięło? Przecież to oczywiste. Stworzyli go słowiańscy bogowie. Skoro jajo dało początek naszemu światu, jajka w dawnej kulturze były bardzo ważne – wyjaśnia Wielkomorawska Grupa Rekonstrukcji Historycznych „Leszy”.

 

źródło: ox.pl
dodał: JŚ

Komentarze

12
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2021-04-05 09:40:11
wyśmienity cwaniaczek: wiadomo , że kura qwa bo jajko z biedronki jest przecie......................................
2021-04-05 10:31:59
politykier: Pierwszy był Adam!
2021-04-05 10:49:32
jasper: Adam czy Bog ??? Jajko czy kura ?
2021-04-05 11:16:59
pastor.: Bóg nigdy nie był pierwszy, On jest zawsze.
2021-04-05 16:42:57
jasper: W KK mowi sie o Bogu jako osobie wystepujacej w trzech osobach (Bog Ojciec, Syn Bozy, Duch Swiety". Skoro Syn Bozy jest Bogiem a Bog jest niepodzielny – tzn., ze Bog sam siebie ukrzyzowal aby odpuscic ludziom grzechy, ktore sam im dal i zbawic ich od kary, ktora sam na nich zeslal !? Czyli Bog sam sie ukrzyzowal, aby samemu zbawic ? ! Jajko i kura w jednym ?
2021-04-05 19:24:50
Oko: Nazwa bóstwa Białobóg jest niepoprawna politycznie? Członkowie grupy "Leszy" powinni codziennie uklęknąć przed BLM.
2021-04-05 21:12:57
robespierre: Żaden związek wyznaniowy, kościół, czy inna niezinstytucjonalizowana forma religii i wyznaniowości nie ma monopolu na prawdę. Każdy człowiek, o ile wyrazi taką wolę, ma prawo dążenia do poznania absolutnie ujętej prawdy i Istoty Najwyższej. W końcu nie wszyscy mają łaskę wiary.
2021-04-05 21:19:11
św. Patryk.: donuś znowu na haju
2021-04-05 21:35:49
pastor.: W chrześcijaństwie Trójca Święta cieszy się szeregiem przymiotów, w tym jest niepojęta. Trzy Osoby Boskie stanowią Jedno J 10,30; Ja i Ojciec jedno jesteśmy. Każda z Osób Boskich inaczej się tylko wyraża. Chrześcijański Bóg złożył się w ofierze przebłagalnej, aby odkupić i wyzwolić całą Ludzkość, a nie tylko konkretną zbiorowość. To chrześcijaństwo zrewidowało postrzeganie jednostki ludzkiej, w konsekwencji zniosło zastany podział w postrzeganiu na swój i obcy. W jego miejsce każda Istota Ludzka otrzymała przyrodzoną i niezbywalną godność, która leży u podstaw powszechnych Praw Człowieka. Dlatego chrześcijański Bóg może stanowić uniwersalny wzór i punkt odniesienia dla każdego człowieka, bez znaczenia na kwestie wyznaniowe, czy religijne.
2021-04-05 21:52:50
pastor.: W transcendentnej interpretacji Biblii, Bóg, jako Osoba składa się w dobrowolnej ofierze przebłagalnej za ludzkość. Natomiast w immanentnym ujęciu Biblii, Bóg jest tylko absolutem, nie wyzwala ludzkości, tylko samego siebie, ponieważ to On ponosi odpowiedzialność za ludzie grzechy. Nie mamy do czynienia z żadnym dylematem. Wszystko zależy od postawionego założenia, czyli pryncypium. W odniesieniu do racjonalności łatwo można wywnioskować, które podejście jest lepsze, prawdziwe i przychylniejsze dla Ludzkości, a zatem zgodne z Oświeceniem.
2021-04-06 19:41:03
św. Patryk.: najpierw był Bronek, potem donek, a dalej poszło jak po maśle - farorze, pastory, cenzory, politykiery, robespiery itd, cała litania nicków do jednych i tych samych dętych postów - nie dość że jajo, to jeszcze podśmierdłe
2021-04-07 00:21:52
politykier: Do litanii bardziej pasują takie miana jak Patryk, Krzysztof, Perpetua, czy Miriam... Zdaje się, że to jajo stanęło Ci/Wam niczym ość w gardle...
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: