Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Cieszyński najlepszy w Europie

Mieszkamy w najlepszym regionie w Europie Środkowo-Wschodniej! I choć pewnie wielu przeciera oczy ze zdumienia, to prawda. Jesteśmy najlepszym powiatem wraz Konfederacją Szwajcarską pod względem Systemu Informacji Przestrzennej.

Właśnie powiat cieszyński został laureatem europejskiego konkursu "Wewnątrzpaństwowe Infrastruktury Informacji Przestrzennej - Najlepsze Praktyki 2011". Po nagrodę przedstawiciele cieszyńskiego starostwa udali się do Brukseli.
System Informacji Przestrzennej Powiatu Cieszyńskiego został laureatem europejskiego konkursu "Wewnątrzpaństwowe Infrastruktury Informacji Przestrzennej - Najlepsze Praktyki 2011". Projekt powiatu cieszyńskiego jest jedynym laureatem z Europy Środkowo-Wschodniej.


System informacyjny starostwa stanął w szranki z 45 kontrkandydatami z 14 państw Europy. Jury wyłoniło 7 laureatów w 6 kategoriach: wielkość/jakość, kierunki rozwoju, technologia, infrastruktura branżowa, użytkownicy i zrównoważony rozwój. System Informacji Przestrzennej Powiatu Cieszyńskiego otrzymał główną nagrodę w kategorii "technologia", ex equo z Geoportalem Konfederacji Szwajcarskiej.


Do Brukseli po odbiór nagrody udała się Henryka Bałys, naczelnik Wydziału Geodezji, Kartografii i Katastru i Andrzej Sambura, prezes ISPIK S.A. w Gliwicach wykonawca internetowego systemu informacyjnego powiatu cieszyńskiego.


Organizator tegorocznej edycji konkursu - EUROGI (European Umbrella Organisation for Geographic Information) - jest stowarzyszeniem założonym w 1993 roku skupiającym czołowych specjalistów, przedsiębiorstwa i organizacje europejskie zajmujące się geoinformacją. Do głównych celów EUROGI zaliczyć można promowanie i wspieranie rozwoju informacji geograficznej w Europie, umożliwienie jej efektywnego wykorzystania oraz zapewnienie łatwego do niej dostępu różnorodnym użytkownikom.


System Informacji Przestrzennej Powiatu Cieszyńskiego www.sip.powiat.cieszyn.pl działa od czerwca br. Powstał dzięki dotacji z Unii Europejskiej.

Umożliwia gromadzenie danych graficznych oraz opisowych pochodzących z różnych komórek organizacyjnych powiatu cieszyńskiego oraz gmin powiatu i powiązanie ich z przestrzenią tworząc geoinformację. To podstawa infrastruktury informacji przestrzennej, której celem jest stworzenie odpowiednich warunków do rozwoju społeczeństwa informacyjnego w regionie poprzez wzrost liczby usług publicznych świadczonych drogą elektroniczną, a także unowocześnienie sposobu realizacji wewnętrznych procedur administracji samorządowej powiatu i gmin.


Budowa i wdrożenie systemu trwały dziewięć miesięcy i zrealizowane zostały w oparciu o autorskie, w całości rodzime rozwiązania Instytutu Systemów Przestrzennych i Katastralnych S.A. z Gliwic.


KOD

źródło: ox.pl/mat.pras.
dodał: DK

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: