Cieszyński najlepszy w Europie
Właśnie powiat cieszyński został laureatem europejskiego konkursu "Wewnątrzpaństwowe Infrastruktury Informacji Przestrzennej - Najlepsze Praktyki 2011". Po nagrodę przedstawiciele cieszyńskiego starostwa udali się do Brukseli.
System Informacji Przestrzennej Powiatu Cieszyńskiego został laureatem europejskiego konkursu "Wewnątrzpaństwowe Infrastruktury Informacji Przestrzennej - Najlepsze Praktyki 2011". Projekt powiatu cieszyńskiego jest jedynym laureatem z Europy Środkowo-Wschodniej.
System informacyjny starostwa stanął w szranki z 45 kontrkandydatami z 14 państw Europy. Jury wyłoniło 7 laureatów w 6 kategoriach: wielkość/jakość, kierunki rozwoju, technologia, infrastruktura branżowa, użytkownicy i zrównoważony rozwój. System Informacji Przestrzennej Powiatu Cieszyńskiego otrzymał główną nagrodę w kategorii "technologia", ex equo z Geoportalem Konfederacji Szwajcarskiej.
Do Brukseli po odbiór nagrody udała się Henryka Bałys, naczelnik Wydziału Geodezji, Kartografii i Katastru i Andrzej Sambura, prezes ISPIK S.A. w Gliwicach wykonawca internetowego systemu informacyjnego powiatu cieszyńskiego.
Organizator tegorocznej edycji konkursu - EUROGI (European Umbrella Organisation for Geographic Information) - jest stowarzyszeniem założonym w 1993 roku skupiającym czołowych specjalistów, przedsiębiorstwa i organizacje europejskie zajmujące się geoinformacją. Do głównych celów EUROGI zaliczyć można promowanie i wspieranie rozwoju informacji geograficznej w Europie, umożliwienie jej efektywnego wykorzystania oraz zapewnienie łatwego do niej dostępu różnorodnym użytkownikom.
System Informacji Przestrzennej Powiatu Cieszyńskiego www.sip.powiat.cieszyn.pl działa od czerwca br. Powstał dzięki dotacji z Unii Europejskiej.
Umożliwia gromadzenie danych graficznych oraz opisowych pochodzących z różnych komórek organizacyjnych powiatu cieszyńskiego oraz gmin powiatu i powiązanie ich z przestrzenią tworząc geoinformację. To podstawa infrastruktury informacji przestrzennej, której celem jest stworzenie odpowiednich warunków do rozwoju społeczeństwa informacyjnego w regionie poprzez wzrost liczby usług publicznych świadczonych drogą elektroniczną, a także unowocześnienie sposobu realizacji wewnętrznych procedur administracji samorządowej powiatu i gmin.
Budowa i wdrożenie systemu trwały dziewięć miesięcy i zrealizowane zostały w oparciu o autorskie, w całości rodzime rozwiązania Instytutu Systemów Przestrzennych i Katastralnych S.A. z Gliwic.
KOD
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.