Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Cieszyn świętował Odsiecz Wiedeńską i uratowanie tablicy

Popołudnie 12 września w Cieszynie upłynęło pod znakiem wielkiej historii. Świętowano bowiem 330.rocznicę Odsieczy Wiedeńskiej.

Wpierw w kościele Najświętszego Serca Jezusowego w Krasnej odprawiono ekumeniczną Mszę świętą z udziałem prymasa Polski i biskupa Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego (czytaj: Wyzbądźcie się hipokryzji). Gdy wszyscy zaproszeni goście dotarli na Rynek, rozpoczęły się uroczystości państwowe, nad którymi honorowy patronat objął Prezydent RP Bronisław Komorowski. Oczekiwanie na rozpoczęcie uroczystości przybyłym na Rynek umilała Orkiestra 1–go Pułku Strzelców Podhalańskich. Samą uroczystość rozpoczęto odśpiewaniem hymny państwowego. Jako, że uroczystość związana była z historią oręża polskiego, nie zabrakło przedstawicieli władz wojskowych, Ministerstwa Obrony Narodowej, a także duchowieństwa. Nie zabrakło oczywiście lokalnych samorządowców, ze Starostą Powiatu Cieszyńskiego Jerzym Nogowczykiem na czele, burmistrzów, wójtów, radnych, a także Konsul Generalnej RP w Ostrawie Anny Olszewskiej.

Przypomniano historię związaną z Bitwą Pod Wiedniem, która rozegrała się właśnie 12 września 1683 roku, a także to, że w sierpniu wojska Jana III Sobieskiego pod wodzą hetmana Sieniawskiego w sile kilkudziesięciu tysięcy żołnierzy przeszły przez Cieszyn, kilka dni tu odpoczywały.

Ponadto, jako że ten najszczytniejszy bodaj epizod naszej Polskiej historii upamiętniony został w nadolziańskim grodzie już w 200. jego rocznicę, a tablica wówczas przygotowana przeszła bardzo burzliwe dzieje, wspominano także jej losy i związaną z nią historię. O dziejach tablicy pisaliśmy relacjonując prelekcję Tadeusza Kopoczka (czytaj: burzliwe dzieje tablicy). Scenę ocalenia tablicy w 1939 przez cieszyńskich harcerzy odegrali aktorzy Sceny Polskiej Teatru w Czeskim Cieszynie.

- Rocznica tego zwycięstwa polskiego oręża stanowi niezwykłą okazję do refleksji nad naszą historią i przywołania chlubnego dziedzictwa Wojska Polskiego - mówił w imieniu Ministra Obrony Narodowej Pułkownik Ryszard Ćwiertniak dziękując Burmistrzowi za zorganizowanie uroczystości wzmacniającej szacunek do przodków i będącej źródłem wiedzy historycznej. – Niech to wydarzenie będzie dla wszystkich uczestników żywą lekcją patriotyzmu oraz wielką wędrówką po kartach narodowej historii – dodał.

- O takich wydarzeniach, jak Bitwa Pod Wiedniem trzeba pamiętać. Jest to ważny element kształtowania ludzkiej świadomości. Przypominanie faktów z przeszłości pomaga nam lepiej rozumieć teraźniejszość, wyznacza miejsce we współczesnej Europie i świecie. Trasa przemarszu naszych wojsk jednoczy Śląsk, Morawy i Czechy – mówił senator Tadeusz Kopeć.

Kolejnym punktem programu był koncert Orkiestry 1–go Pułku Strzelców Podhalańskich. Występ był istną ucztą nie tylko dla uszu, ale także dla oczu, gdyż okazał się niezwykłym, interesującym spektaklem, na który z zafascynowaniem patrzyli wszyscy, którzy byli na Rynku, od dzieci po kombatantów.

Na koniec organizatorzy zaproponowali zgromadzonym na Rynku mieszkańcom miasta darmowe kino. Wyświetlono pełnometrażowy film Bitwa pod Wiedniem w reżyserii Renzo Martinelliego.

Obchody zorganizował Burmistrz Miasta Cieszyna Mieczysław Szczurek przy współudziale Macierzy Ziemi Cieszyńskiej i wsparciu senatora Tadeusza Kopcia.

(indi)

Zobacz fotoreportaż Stanisława Konopki [Przejdź>>>]



źródło: ox.pl
dodał: ID

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: