Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Cieszyn: stawka za śmieci w górę

Podczas ostatniej sesji Rady Miejskiej Cieszyna radni niejednogłośnie uchwalili podniesienie stawki za wywóz śmieci. Zanim jednak decyzja zapadła, doszło do długiej dyskusji.

Pisaliśmy: Cieszyn: podwyżka cen za wywóz śmieci?

Na samym początku głos zabrał radny Janusz Kołder. - Należą się podziękowania całemu Wydziałowi [Ochrony Środowiska i Rolnictwa - dop. red.], panu naczelnikowi i państwu burmistrzom oraz radnym, którzy dociekliwie analizowali wszystkie za i przeciw. Na komisji zastanawialiśmy się nad tym, jak istotną rolę odgrywamy jako rada, aby wziąć odpowiedzialność za taki stan rzeczy i podwyżki, które są nieuniknione, bo system musi się bilansowac - podkreślał.

Oświadczenie w imieniu klubu radnych "Siła" wygłosiła Joanna Wowrzeczka, która zwracała uwagę na szerszy aspekt dyskusji na temat gospodarki odpadami. - Miasto jest organizmem, z którego nie można wyrwać pojedynczej rzeczy, nie łącząc jej z innymi. Odpady są tak samo ważnym przedmiotem jak żywność zakupiona w sklepie i przyniesiona do domu. To jeden z elementów całego cyklu naszego funkcjonowania i naszego życia. Nauczyliśmy się - jak sama nazwa wskazuje - że odpad to coś zbędnego, niepotrzebnego. Gdzieś w nieuświadomionej części naszego myślenia jest to coś, co nie powinno nas kosztować. Jest jednak zupełnie odwrotnie. Rosnąca ilość odpadów jest odzwierciedleniem naszego poziomu życia, stosunku do środowiska. Nie mam wątpliwości, że odpady są znakomitym powodem do pracy nad naszą odpowiedzialną wyobraźnią - zaznaczała.

Odniosła się też do samej propozycji podwyżki opłaty do 29 zł od osoby - dotychczasowa stawka wynosi 15 zł. - Pamiętam, z jakim przejęciem przyjmowaliśmy informację na temat kwoty, jaką miasto musi dopłacać do tego etapu cyrkulacji życia. Przypomnę, że była ona liczona w milionach złotych rocznie. Jako radni "Siły" głosujemy za podwyżką, bo wiemy, że jest ona nieuchronna. Głosowanie "przeciw" byłoby po prostu populizmem. Mamy jednak świadomość, że nie jest to jedyna dla nas podwyżka w trudnym czasie, na co zwracaliśmy uwagę przy podwyższaniu opłat parkingowych czy ostatnio, kiedy sama kwestionowałam podniesienie czynszu za wynajem lokali użytkowych.

Na koniec zaapelowała do innych radnych. - Oczekujemy, że podobnie jak my, Cieszyński Ruch Społeczny i Prawo i Sprawiedliwość wytłumaczą mieszkańcom, czym są odpady w ich wyobrażeniu miasta i dlaczego są za lub przeciw tej uchwale. Bilansowanie to argument niewystarczający - mówiła Wowrzeczka.

Głos w dyskusji zabrał też Rafał Foltyn. - Dwie sesje temu przewidziałem, że zajączek przybiegnie do mieszkańców Cieszyna z podwyżką cen za śmieci. Mam pełne zaufanie do merytorycznego przygotowania ratusza, tym bardziej, że jego ścisłe kierownictwo otrzymuje 8400 zł brutto nagrody za trudne sprawy w trudnych czasach, w jakich żyjemy, a teraz oferuje trudną do przełknięcia podwyżkę. Błąd został popełniony rok temu - sam wtedy dałem się złapać w pułapkę, ale mądry Polak po szkodzie - wtedy należało zwiększyć tę stawkę, to odbiór byłby mniej negatywny - mówił radny Prawa i Sprawiedliwości.

Odpowiedział mu Remigiusz Jankowski. - Nagrody dla urzędników nie są związane z podwyżką opłat za śmieci. To dobrze, że w ubiegłym roku płaciliśmy niższą stawkę i nie rozumiem, dlaczego pan radny chciałby ją już wtedy podnieść - zaznaczał Przewodniczący Rady Miejskiej.

Do tematu odniosła się też Gabriela Staszkiewicz. - Ja, jako mieszkanka Cieszyna, też zostanę dotknięta tą podwyżką. To dla nas wszystkich bardzo trudna decyzja, jednak jest nieuchronna. Możemy jasno powiedzieć, że w Polsce nie istnieje system dobrego gospodarowania odpadami. Ustawa zmienia się praktycznie co roku lub częściej, a jesteśmy przed kolejnymi zmianami. Ona miała nam pomóc w tym, abyśmy zapanowali nad śmieciami. Niestety sprawiła jednak, że z rynku zostały wycięte pewne podmioty, które nie mogą tworzyć konkurencji. Jeśli dane miasto zleca umowę tylko jednej firmie, to nie można mówić o konkurencji, a tak to obecnie wygląda - mówiła burmistrz Cieszyna.

System gospodarki odpadami komunalnymi analizował wiceburmistrz Przemysław Major, który przedstawił poniższą tabelę:

- Na żółto mamy miasto Cieszyn, gdzie systemem mamy objęte wszystkie nieruchomości - zarówno zamieszkałe, jak i niezamieszkałe. Na zielono zaznaczone są dwie gminy, Skoczów i Ustroń, które również mają w systemie nieruchomości niezamieszkałe, bo to ma wpływ na kształtowanie się stawki - omawiał.

Major powoływał się też na dane statystyczne. - W 2019 roku w skali całego kraju rozpoczęła się lawina wzrostu cen, praktycznie w większości samorządów - gospodarka odpadami dla gospodarstw domowych zdrożała średnio o 21,4%. Z kolei w ubiegłym roku ceny wywozu wzrosły o kolejne 51,9%.

Wiceburmistrz odnosił się też do wcześniej przytaczanej wypowiedzi Gabrieli Staszkiewicz. - To nie radni, nie urzędnicy, nie wójtowie, burmistrzowie czy prezydenci miast są winni wzrostu stawek za gospodarowanie i odbiór odpadów. Są one wynikiem zmian w przepisach prawa, które serwuje nam rząd i parlament. To też konsekwencja zmian w przepisach unijnych, do których Polska musi się dostosować. To kwestia też tego, co się dzieje w polskiej gospodarce. Mamy świadomość, że proponowana przez nas stawka może być znaczącym obciążeniem budżetów naszych mieszkańców. Państwo radni jako mieszkańcy Cieszyna, ja jako mieszkaniec gminy Chybie jesteśmy "wytwórcami" odpadów i ponosimy konsekwencje tego, jaka jest ilość odpadów "na rynku" - przekonywał.

Major mówił też o wpływie innych czynników na stawki oferowane w przetargach samorządów. - W latach 2016-2020 wzrosły koszty zatrudnienia - płaca minimalna wzrosła o 25%. Koszty energii wzrosły o 67%. Koszty paliwa wzrosły o 40%. Do tego musimy dodać utrzymanie sprzętu oraz zwiększenie wymagań wobec podmiotów gospodarujących odpadami komunalnymi - na przykład konieczność instalowania na swoim terenie monitoringu w wysokiej rozdzielczości, czy też inne usprawnienia dotyczące zabezpieczenia w sprawie roszczeń. To wszystko przekłada się na oferty jakie składają firmy wywozowe w przetargach - zaznaczał.

Do analizy odniósł się radny Foltyn. - Jest pan dobrze przygotowany, ale przekłamał pan rzeczywistość. Koszty paliwa przez te 5-6 lat - nie przypominam sobie, żeby ceny były tak tanie jak teraz. Podobnie pan twierdzi, że jak ludzie dostają więcej, nie pracują za przysłowiową pietruszkę i mają najniższą krajową 2800 zł, a za poprzednich rządów nie wiem, czy to było 1800 zł - pan to przedstawia, jakby to było na niekorzyść. Wypomina pan rządowi, że nic w tej sprawie nie zrobił, a moim zdaniem zrobił, obniżył PIT i CIT.  W naszym kraju podstawą jest Konstytucja i pan opowiada nieprawdę - zarzucał wiceburmistrzowi radny Prawa i Sprawiedliwości.

Do zarzutów odniósł się Przemysław Major. - Nie mam w zwyczaju dyskutowania niemerytorycznego. Niestety jednak wypowiedź pana radnego Foltyna jest niemerytoryczna i pan próbuje zakłamywać rzeczywistość. Pan zapomina, że żyjemy w określonym systemie prawnym i cieszę się, że powołuje się pan na Konstytucję. Proszę jednak, aby przed dyskusją zapoznać się z ustawą o utrzymaniu czystości i porządku w gminie - jej nie uchwala ani pan radny, ani rada, a parlament - Sejm i Senat, a podpisuje ją prezydent. Zapisy w niej zawarte są wiążące dla wszystkich samorządów, w tym Cieszyna. Nie zakłamuję rzeczywistości, opieram się na danych  Głównego Urzędu Statystycznego. Jeśli ma pan wątpliwości dotyczące opłat paliwowych, odsyłam pana do banku danych lokalnych GUS, myślę że to będzie interesująca dla pana lektura. 

Wiceburmistrz poruszył też kwestię roli podniesienia minimalnego wynagrodzenia. - Chylę czoła, że jest ono podnoszone, bo każdy powinien zarabiać godnie i odpowiednio do całego systemu gospodarki w Polsce. Natomiast to podniesienie minimalnych wynagrodzeń wpływa nie tylko na sytuację pracownika, ale też przedsiębiorcy. Jeśli jesteśmy w temacie odpadów, to mówimy o przedsiębiorcach, którzy na podstawie umów z samorządami je odbierają i zatrudniają pracowników. Ich też obowiązują przepisy związane z minimalnym wynagrodzeniem - analizował.

Za przyjęciem uchwały głosowało szesnastu radnych, trzech było przeciwnych. Dwóch wstrzymało się od głosu.

Nagranie z sesji można obejrzeć tutaj.

KR

źródło: ox.pl
dodał: Krzysztof Rojowski

Komentarze

31
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2021-03-04 12:43:12
dystans: No dobrze , podwyżka, 4 osobowa rodzina w domku jednorodzinnym 120 PLN/M-c tyle przeciętnie płacimy w takim domku za prąd, to jakiś absurd ,że za śmieci NIEZALEŻNIE OD ICH ILOŚCII PŁACIMY WIĘCEJ, nie tędy droga, za rok będziemy płacić 60 PLN od osoby, bo tak jest dla władz wygodniej , nic nie próbować zmienić .Spółki w celu powstania spalarni itp, itd. W Wiedniu w centrum miasta działa spalarnia i co , mieszkańcy Wiednia już płacą za śmieci mniej niż my pomimo kilkukrotnie wyższych zarobków. Niech gminy powiatu dalej trwają w takim samozadowoleniu, przecież mieszkańcy zapłacą za parę lat po 200 PLN /m-c/osoby a Ekoplast i tym podobne będą zacierać ręce , że tacy frajerzy im się trafiają.. Szkoda gadać nad niemożnością powiatu , gmin , ale jest dobrze , podniosą stawki , my urzędnicy podniesiemy sobie pensje, po co się starać ,dla nas zawsze będzie ok. a emeryci itp niedługo starczy im na śmieci, wodę , gaz i niekoniecznie na życie - umierać czas to patriotyzm do , którego nawołuje /po cichu/ rząd, władze gmin i powiatów.
2021-03-04 14:06:40
ciotka matylda: Panie radny z PIS, cytuję ,,W naszym kraju podstawą jest Konstytucja i pan opowiada nieprawdę - zarzucał wiceburmistrzowi radny Prawa i Sprawiedliwości.,, Nazwa pańskiej partii to jakaś aberracja i ma się nijak do waszego przestrzegania prawa i sprawiedliwości! Konstytucję przywołujecie tylko wtedy kiedy jest wam to wygodne! Nie będę wymieniał przypadków jej łamania bo za mało miejsca. Do wiekopomnych obniżek PIT i CIT PISu zapomniał pan dodać obniżkę cen musztardy! Rozumiem ,że podwyżka jest konieczna tylko dlaczego rządzący tak konstruują prawo ,że do przetargu staje jedna firma i taki przetarg jest prawomocny? Dlaczego radni nie ślą petycji do ślepych i głuchych rządzących. Czy wy też ślepo wykonujecie porąbane ustawy? Macie okazję wygarnąć to ciągle nawiedzającym nasz powiat świętym z PiS włącznie z wszystko podpisującym Prezydentem! Wysłaliście chociaż jedną uwagę do tych wypocin?! Wy nawet nie macie odwagi poruszyć ten temat przy okazji wizyt miłościwe nam panujących! No tak ,cholera przypomniało mi się teraz,że daliście 500+ i emerytom trzynastkę a nawet czternastkę więc mamy z czego zapłacić!
2021-03-04 14:30:13
tom lem: ... to jest dobre pytanie "... do przetargu staje jedna firma i taki przetarg jest prawomocny? " wychodzi z tego raczej umowa cywilna, bo o przetargu mowy być nie może. Tak łatwo wszystko przypisać siłom np. z Warszawy a tym bardziej partii do której jest się w opozycji, by usprawiedliwić swoja indolencję objawioną w porównaniach z tabelki - o stawkach opłat za gospodarkę odpadami w powiecie. Takie porównania to i dziecko z III klasy SP potrafi, czyżby rachunkowość naszych włodarzy była na podobnym poziomie ?
2021-03-04 14:32:26
marian1951: @ dystans - słusznie podniosłeś temat spalarni śmieci. Mamy szumnie zawiązywane Związki Gmin i Powiatów i jakoś nie widać żadnych inicjatyw w tym kierunku. A warto byłoby aby samorządowcy podchwycili temat.
2021-03-04 14:46:23
ciotka matylda: Apel i propozycja do dziennikarzy OX. Piszecie różnych sprawach w Czechach. Napiszcie jak wyglądają opłaty za śmieci! Jesteśmy w Unii obowiązują nas te same przepisy. Czy oni też są tak obciążani opłatami? Znalazłem w necie taki opis ,czy to prawda ,nie wiem ,jeśli tak to my na nowo wymyślamy koło! https://wiadomosci.wp.pl/podwyzki-za-smieci-czesi-znowu-nas-zawstydzili-w-pradze-4-osobowa-rodzina-placi-40-zl-miesiecznie-6457682177144449a
2021-03-04 16:20:52
dystans: Jeszcze jedno, nie będę wchodzić w dyskusje czy ta partia jest lepsza , czy inna , ale Pani Burmistrz proszę odpowiedzieć mi na jedno pytanie , czy podwyżka ceny śmieci motywuje mnie szarego mieszkańca do zmniejszenia ilości produkowanych śmieci - bo niezależnie od tego czy oddam 30 czy 300 kg śmieci opłata jest jedna ,to co ma mnie motywować do ich zmniejszania ????????????????????
2021-03-04 16:47:14
mateusz-cn: mi tu śmierdzi układem odkad zgk straciło wywóz śmieci to prywaciarz się bogaci a my do tego dokładamy !!!
2021-03-04 17:58:17
krzysztof mm: żeby była jasność w temacie, za śmieci płacimy coraz więcej odkąd PIS zaczął w Polsce rządzić - i chwała bogu, że ZGK nie zajmuje się śmieciami bo płacilibyśmy jeszcze więcej
2021-03-04 18:11:53
tom lem: ... w temacie jasności krzysztofie - gdyby nie PiS - o czym byś pisał do ciemnego ludu ;-)
2021-03-04 18:41:36
ajo_2005: Co Wy ciągle z tym Pisem, to za rządów PO akurat podpisano bzdurną ustawę śmieciową, a żeby była jasność, to nie jestem ani za jednymi ani drugimi, bo to jeden i ten sam chłam. Jak słyszę w tym ratuszu o długiej dyskusji to śmiech mnie ogarnia. Tego piewcę werbusa nie da się przegadać. Gość jest po szkole gdzie uczą jak pi..rzyc byle dużo i zaszczekać drugiego najlepiej na amen. Dyrygentów mamy aż 3 w takim małym Cieszynie, włączając jeszcze jakby tego było mało rzecznika prasowego. Tu trzeba orkiestry bo dyrygentów mamy w tym kraju jak psów, co tylko na gębach potrafią szczekać, a Ci wszyscy radni, a raczej bezradni jak widać po głosowaniach towarzystwo wzajemnej adoracji i rączka rączkę myje.
2021-03-04 18:45:04
Oko: W samym Cieszynie firma wywożąca odpady zainkasuje milion złotych co miesiąc. Jest z czego opłacić tych 16 radnych.
2021-03-04 19:03:27
Oko: "Gabriela Staszkiewicz. - Ja, jako mieszkanka Cieszyna, też zostanę dotknięta tą podwyżką." Przy wynagrodzeniu 10 tys zł na pewno.
2021-03-04 20:42:51
JacekWoo: @ajo_2005 to żeś pojechoł chłopie - szczero prowda! Tak nawiasem mówiąc (proszę wyprowadzić mnie z błędu) gdy burmistrzem był p. Macura to nie było drastycznych podwyżek, wystarczyły DWA lata nowej władzy i 100% w górę. Serce moje ujeło jak potrafią zwalać całe zło na PIS, na złe prawo, dostał się nawet Unii (choć to dziwne w tym pro europejskim mieście). Jedynie co sprawiedliwie to wszyscy po równo, po 29 zł :-/
2021-03-04 21:04:03
Władek na skuterze: Ja napisze tak mozecie sobie minusowac ile chcecie ja bede utylizował w hazlachu ile.sie da zrobili ustawe smieciowa ze bede placil 29 zloty i zeby znowu smieci nie podrozaly zeby firma odbierjaca mial ich mniej to na wlasna reke bede je "utylizował" tak zwane CZYSTE POWIETRZE
2021-03-04 21:31:45
krzysztof mm: paru tu głośnych co jednak widać zielonego pojęcia nie mają dlaczego w całej Polsce ceny za odpady drastycznie wzrosły ostatnio - dla nich ściąga: businessinsider.com.pl/twoje-pieniadze/oplaty-za-smieci-20-powodow-dlaczego-jest-tak-drogo/n2qmnw1
2021-03-04 21:33:39
krzysztof mm: 1. Przeniesienie na wykonawcę kosztów poniesionych przez gminę w wyniku naliczenia kar za nieosiągnięcie poziomów recyklingu, 2. Potężny i bardzo rozbudowany zakres kar nakładanych na firmy odbierające śmieci - kary są w skrajnych przypadkach nakładane nawet za niewielkie opóźniania w obiorze konkretnych frakcji, zawierają się w zakresie od 500 złotych do kilkudziesięciu tysięcy złotych za dzień, 3. Drastyczny wzrost opłaty środowiskowej (opłata za pozostałości z sortowania - red.) - z 74 zł w 2017 roku do 270 złotych w 2020 roku za tonę. Opłata trafia do województwa. "Oznacza to, że firma, która przyjęła na składowisko 100 tys. ton odpadów w 2014 zapłaciła 7,36 mln zł, podczas gdy w 2020 roku zapłaci prawie 20 mln więcej"
2021-03-04 21:35:26
krzysztof mm: 4. Wzrost produkcji śmieci przez mieszkańców. Dane GUS i Eurostatu pokazują, że na przestrzeni ostatnich 15 lat ilość produkowanych w Polsce śmieci wzrosła o około 40 proc. i trend wzrostowy ma się cały czas utrzymywać. Jednocześnie maksymalny poziom recyklingu, który Polsce udało się osiągnąć, to mniej więcej 26 proc. w skali roku (w przeliczeniu na całą masę śmieci, a nie tylko cztery frakcje - red.), 5. Częstotliwość odbioru poszczególnych frakcji - papier czy szkło mogłyby być odbierane rzadziej, 6. Specyfikacja samochodów do odbioru - w przetargach zapisuje się konkretną liczbę śmieciarek dwu- czy trzykomorowych. To wpływa na koszt sprzętu, 7. Napęd samochodów - dbając o ekologię, gminy wpisują konkretną liczbę samochodów napędzanych paliwem alternatywnym. W przypadku silników na olej napędowy - ile samochodów musi spełniać normę emisji spalin Euro 6,
2021-03-04 21:36:40
krzysztof mm: 8. Kamery monitorujące odbiór śmieci umieszczone na samochodach, 9. Uwzględnienie w warunkach realizacji umowy obowiązku ważenia wszystkich pojazdów przed realizacją usługi i po jej zakończeniu na wadze wskazanej przez zamawiającego. Powoduje to konieczność odbywania codziennie nieuzasadnionej liczby kursów (czasami ponad 30 km w jedną stronę), generując niepotrzebny koszt, 10. Kosztowne wymogi - to między innymi bardzo drogie systemy przeciwpożarowe, monitoringu wizyjnego, specjalistyczne maszyny, które muszą być także w specjalny sposób serwisowane, wymiana floty bardzo kosztownych pojazdów, często o bardzo specjalistycznych funkcjach,
2021-03-04 21:38:06
krzysztof mm: ...i 10 kolejnych punktów, z których jasno wynika, że główna przyczyną podwyżek są zmiany w przepisach wprowadzane przez rząd
2021-03-04 23:23:53
ajo_2005: Panie Krzysztof mm...Tusk zaczął ,a Kaczyński pogłębia w tym temacie.Jeden czort.Chodzi Panu o tą firme, co już dysponuje takim majątkiem, że biedna sobie nie poradzi z takimi obostrzeniami ??Jak z resztą każda taka firma działająca w Polsce, ale z koneksjami pewnych wysokopostawionych ludzi ???To dla nich właśnie, co Pan tu teraz wypunktował są tworzone te bzdury, prawo i obostrzenia ,ażeby tylko parę firm uprzywilejowanych to udzwignęło.Potem dyktowało warunki na rynku polskim tzw.monopol,ale Panu chyba tego nie trzeba tłumaczyć.Właśnie za przyzwoleniem rządzących przez takie ustawy, bez możliwości działania mniejszych i co za tym idzie tańszych konkurencyjnych firm do tego doprowadzacie.Gdzie byliście przez te 12 lat jak to powstawało.Wtedy nie było choćby patrząc na naszym podwórku wydziału środowiska?? między innymi Pana Dordy i tudzież mu podwładnych.??Urzędnicy zamiast przez te wszystkie lata robić swoją robotę ,kontrolować w terenie, nakładać potężne kary,wyłapywać na granicach śmieciowy transport, to zrobili z nas wysypisko Europy.Kto miał mieć te narzędzia do kontroli jak nie oni,tylko proszę Pana trzeba chcieć !!!!!Nie ma najmniejszej dziury w Polsce ,ażeby nie było toksycznych odpadów ,a to spalarni opon,a to pełnych magazynów świństwa.Fakt ,to takie malutkie i niezauważalne ku..a jest. A teraz tylko będą pogłębiać tą patologie i obarczać nią bogu ducha niewinnych mieszkańców ,nakładając na nich coraz wyższe opłaty, tłumacząc się tymi bzdurami co Pan wypunktował.Ten Star z tą zdezelowaną przyczepą co jeździ po Cieszynie w godzinach szczytu i jeszcze bardziej zaśmieca te coraz bardziej dziurawe ulice korkując je i paraliżując ruch w mieście i poza ,nazywa Pan kurna ekologią ???.Nie bądźmy hipokrytami i nie wciskajcie ludziom kitu.Weżcie się w końcu za uczciwą robotę ,zacznijcie działać od początku ,ściągnijcie garniturki i nie myślcie tylko o własnej du..e, a pomyślcie o mieszkańcach o suwerenach,a będzie dobrze.Reaktywujcie ZGK z pełnym uczciwym podejściem,a mianowicie, kierownik, max 3 urzędników ,reszta zadowolonych z pracy dobrze płatnej osób fizycznych od całej brudnej roboty i Cieszyn jeszcze by na tym zarobił,a nie tylko był z miesiąca na miesiąc coraz bardziej zadłużany.Ale to trzeba chcieć proszę Pana ,a robota beee.Pozdrawiam
2021-03-05 09:12:00
ac-dc: Ajo_2005 na burmistrza !!! Nareszcie jakieś merytoryczne stwierdzenia w tym polityczno- zaściankowym bełkocie.....
2021-03-05 10:40:03
krzysztof mm: ajo - no i dobrze, duże napisane, dużo narzekania, i co z tego wynika? pana zdaniem tyle, że odpadami powinien się zajmować ZGK w Cieszynie jako domyślnie i bez potrzeby uzasadniania jedyna tania i uczciwa firma w okolicy - każdy ma prawo do swojej opinii, ja znając sposoby i efekty działania instytucji samorządowych i państwowych mam akurat całkowicie odmienne zdanie, przykładami choćby cieszyńskie właśnie ZBM czy MOPS - reasumując, przepisy są tworzone przez Polaków, układają je władze przez tychże Polaków spośród mniej czy bardziej sobie znanych innych Polaków wybrane, Polacy te przepisy omijają albo układają pod swoje partykularne interesy, Polacy na koniec są ze swoich decyzji niezadowoleni, koniec kropka - i na koniec, pańskie frazy typu "gdzie byliście", "nie wciskajcie", "zacznijcie", "ściągnijcie" czy "reaktywujecie" to choć w odpowiedzi na mój post rozumiem, że nie do mnie kierowane - uprzejmie informuję, że z żadną władzą, ani samorządową ani państwową, oprócz czynnego prawa wyborczego i konieczności załatwiania od czasu do czasu spraw w urzędach żadnego bliższego związku nie mam i nigdy nie miałem...
2021-03-05 12:25:48
dystans: Jak widać temat wreszcie poruszył choć trochę mieszkańców nie tylko Cieszyna i powiatu. W całym powiecie jest ten sam problem, aktualnie problem śmieciowy jest najważniejszy ale powiat i gminy mogą mieć na niego wpływ. Nie chcę w tej chwili proponować wycieczki radnych z całego powiatu np. do Wiednia a jest do nich nam blisko /pandemia/. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie aby wszyscy radni przestali pierdzieć w stołki i myśleć tylko jak podwyższyć sobie dietę/opinia mieszkańców o radnych wszelkiej maści z naszego powiatu/badanie NRSTPW na grupie obiektywnej/. Zamiast tego niech tworzą panele bo podobno związki gmin już są , tylko pies z kulawą nogą nie wie po co- teraz JUŻ WIECIE MACIE TWORZYĆ ZWIĄZKI I ZESPOŁY DO LIKLWIDACJI PROBLEMU ŚMIECI W POWIECIE CIESZYŃSKIM, a reszta kraju niech bierze z nas przykład. Dziennikarze do roboty , piszcie po nazwiskach kto działa destrukcyjnie , bierze łapówki itp.itd w końcu oliwa wypłynie na wierzch i winni zostaną ukarani - jak ludzie stela i niestela w Cieszynie się zmobilizują to nawet tom lem ,czyli Longina uwierzy , że będzie lepiej.
2021-03-05 12:49:38
tom lem: ... dlaczego by miało być lepiej, gdy lepiej (dobrze już było). Jeszcze nie tak dawno, można było oddać makulaturę lub butelki, za które dostawano zapłatę - pozostawiono tylko złom. Dopóki społeczeństwu nie będzie się opłacać segregowanie odpadów, dopóki problem nie będzie rozwiązany. Metoda na systematyczne podwyżki prowadzą tylko do "oszczędności" pod nazwą nie płacenie dodatkowych danin - "dla dobra wspólnego" ;-) co się da pójdzie z dymem lub zostanie podrzucone.
2021-03-05 16:27:10
krzysztof mm: dystans: "tom lem czyli Longina..."? ciekawe, jedna Longina w Cieszynie, ale tu już inni spece z przedszkolnego kontrwywiadu fachowca od nagrobków z tej anty-ratuszowej tuby robili, więc kto wie - a na koniec, chyba ważne co a nie kto pisze
2021-03-05 16:29:30
krzysztof mm: Longina vel ten z Hażlaskiej - "dopóki społeczeństwu nie będzie się opłacać segregowanie..." - bzdura, już się opłaca, ale to społeczeństwo na takie bodźce nie reaguje
2021-03-05 17:00:09
tom lem: ... trudno krzysztofie, widać i ty wolisz kij jako "bodziec", zamiast marchewki, tak jest gdy przez kieszeń przemawia ekologia a przez głowę biznes;-)
2021-03-05 19:50:26
Śmiechu : Gość mówi tu o konstytucji a jego partia robi nielegalne obostrzenia na cały kraj hahaha
2021-03-06 13:11:22
dystans: Już raz pisałem, skupmy się na temacie , a nie osobistych wycieczkach/mój błąd o Longinie -sorry/ Jak zmobilizować mieszkańców już nie Cieszyna , bo samo miasto nie da rady , ale powiat - mnie już nie bardzo się chce bo jestem w grupie tej niepatriotycznej , bo jeszcze żyję zamiast przekazać emeryturę po 50 latach , takiemu Dyzmie jak Obajtek. Dlatego to Wy, 20, 30,40 latki weżcie się w końcu do roboty i nie pozwólcie rozkradać Naszego kraju , ja już to leję , a wiecie dlaczego , bo wszędzie się mówi żeby te sklerotyki odsuwać , a zapomnieli ,że w Grecji , Rzymie ,to oni doradzali i dlatego byli potęgą , a jak doszli do władzy pajdokraci to wyszło co wyszło. Historia lubi się powtarzać......... Do roboty gówniarze !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
2021-03-07 14:01:18
dystans: nawet nie wiem po co ja rzucam te perły przed wieprze , była gówniana polityka samorządu i pewnie będzie dalej , kto się lepiej ustawi na drabince jak bajtek , temu to wisi , niezapomniany Jacek Kurski powiedział "ciemna masa wszystko kupi" i życzę dobrego samopoczucia i 500 plus, ja wychodzę .
2021-03-07 14:03:39
dystans: Jeszcze jedno , żadnej reakcji burmistrzów , władz i radnych - czyli co jak was kupili to zamknąć dzioby i płacić.
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: