Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Cieszyn: Park św. Trójcy otwarty

Zniknęły już ogrodzenia i park przy kościele Św. Trójcy w centrum Cieszyna został otwarty dla mieszkańców. Jego remont przeciągnął się.

O rewitalizacji parku i problemach z jego otwarciem pisaliśmy wielokrotnie (Zobacz: Otwarcie Parku św. Trójcy? To jeszcze potrwa…)

Od wczoraj (23.10.2024) park przy kościele św. Trójcy jest już w pełni dostępny dla mieszkańców:

- W ramach przedsięwzięcia „Utworzenie w śródmieściu Cieszyna systemu ogólnodostępnych terenów zieleni” finansowanego ze środków Norweskiego Mechanizmu Finansowego 2014-2021 w ramach programu „Rozwój lokalny” 22 października zakończono roboty budowlane wraz z pracami ogrodniczymi i oddano w użytkowanie teren zrewitalizowanego Parku historycznego przy Kościele św. Trójcy  - informują władze miasta na profilu Miasto Cieszyn 

 Modernizacja parku dotyczyła:

  •  wykonania ścieżek tj. nawierzchni przepuszczalnej mineralnej z kamiennym rygolem,
  •  wykonania niecki z roślinnością retencyjną,
  •  wprowadzenia nowych nasadzeń zieleni tj. drzewo, krzewy, byliny z równoczesnym zachowaniem istniejących drzew,
  •  wyposażenia terenu w małą architekturę o charakterze klasycznym tj. ławki, kosze na śmieci, latarnie parkowe, stojaki na rowery, barierka, tablice informacyjne,
  •  pielęgnacji i usunięcia drzew oraz krzewów w złym stanie fitosanitarnym,

 Park wpisany jest do rejestru zabytków oraz znajduje się w historycznym układzie urbanistycznym miasta Cieszyna. Konserwator zabytków nie wyraził zgody na plac zabaw w tym miejscu. Zatem z parku zniknęły urządzenia do zabawy dla dzieci: zjeżdżalnie, huśtawki, piaskownice.

Pierwotnie dzisiejszy Kościół św. Trójcy był to leżący na cmentarzu drewniany kościół ewangelicki (pierwsza w Cieszynie świątynia protestancka) fundacji księżnej Sydonii Katarzyny z 1585 roku. Powstanie kościoła wiąże się epidemią, która trwała od Zielonych Świątek w roku 1585 do połowy października tego samego roku. Na terenie kościoła i terenach przyległych pochowano podobno 3000 ofiar zarazy. Na miejsce pochówku przeznaczono ogrody, które zostały podarowane na ten cel przez ich właścicielkę – księżną Sydonię Katarzynę. Początkowo na cmentarzu wybudowano drewnianą kaplicę, a następnie w 1594 roku wystawiono murowany kościół. W 1654 r. kościół odebrano ewangelikom i przekazano katolikom. Oprócz ofiar epidemii na cmentarzu pochowano m.in. twórcę biblioteki i muzeum w Cieszynie – ks. Leopolda Szersznika

Otaczający kościół cmentarz zaczęto likwidować w 1865 r., a zamknięto w 1883 r., z czasem zamieniając w Park Świętej Trójcy. W 2012 roku pojawił się w parku plac zabaw (pisaliśmy: Gotowy do końca września - nowy plac zabaw).

 

Jak podoba się Wam park w nowej odsłonie?

 

NG/mat.pras.

źródło: ox.pl
dodał: NG

Komentarze

4
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2024-10-24 09:09:28
AntyklerForte+: P:Ochwalony. Żeby było jasne: nie "park św. trójcy", tylko cmentarz obok kościoła pod takim wezwaniem na park przerobiony. Spacerujemy. Modlimy się za dusze tych co pod naszymi stopami. Oddychamy głęboko. Co dziesięć kroków skłon i wymachy ramion.
2024-10-24 11:05:40
ondraszek2013: Precz z komuną !!
2024-10-24 18:28:10
sierżant_Niemyty_Wycior: ondraszek jetsem za a nawet mam dobre wieści. Komuna właśnie jest wyprowadzana, zgodnie z prawem i sprawiedliwie. Ścieżka wiedzie przez prokuraturę. Od samej góry aż po sam dół. Wszystkie te Macierewicze, Piotrowicze, Morawieckie, Kałuże, Suskie, Kaczyńskie itd. Żółwik.
2024-10-25 07:17:35
ondraszek2013: Opiłowanie lewactwa z przywilejów czas zacząć
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: