Cieszyn: Oddał znalezione pieniądze
Dwa tysiące złotych w gotówce znalazł wczoraj około godz. 20.30 jeden z policjantów w bankomacie Banku Śląskiego przy ulicy Bobreckiej. Policjant był po służbie. Pieniądze zwrócił dzisiaj do banku. – Jestem bardzo pozytywnie zaskoczony reakcją policjanta. Rzadko spotykamy się z tak uczciwą postawą. Sprawdzimy co się stało. Odpowiedni system przeanalizuje operacje przeprowadzone tego dnia. Jeśli doszło do awarii bankomatu lub ktoś tych pieniędzy po prostu nie odebrał zwrócimy pieniądze klientowi – mówi nam Piotr Utrata, rzecznik prasowy ING Banku Śląskiego.
Zgodnie z polskim prawem osoba, która znalazła zagubioną rzecz musi niezwłocznie zawiadomić o tym osobę uprawnioną do odbioru przedmiotu. Jeżeli nie ma takiej możliwości, znalazca nie może jej zatrzymać na własność - nawet wówczas, gdy nie wie kim jest właściciel, czy nie zna jego adresu. W takim przypadku należy skontaktować się z odpowiednią instytucją.
O znalezieniu rzeczy znalazca zobowiązany jest powiadomić i oddać przedmiot zarządcy budynku lub pomieszczenia. Ten natomiast powinien postąpić z rzeczą zgodnie z odpowiednimi przepisami.
Znalazca ma również prawo do znaleźnego, którego wysokość wynosi jedną dziesiątą wartości znalezionej rzeczy.
Zanim jednak postanowimy złamać prawo i znalezioną rzecz zachować, warto wziąć pod uwagę, że nam też może zdarzyć się kiedyś coś zgubić.
Zdj.: W tym bankomacie policjant znalazł 2 tys. zł
Andrzej Czerny
Przepisy Kodeksu Cywilnego dotyczące rzeczy znalezionych:
Art. 183. § 1. Kto znalazł rzecz zgubioną, powinien niezwłocznie zawiadomić o tym osobę uprawnioną do odbioru rzeczy. Jeżeli znalazca nie wie, kto jest uprawniony do odbioru rzeczy, albo jeżeli nie zna miejsca zamieszkania osoby uprawnionej, powinien niezwłocznie zawiadomić o znalezieniu właściwy organ państwowy.
§ 2. Przepisy o rzeczach znalezionych stosuje się odpowiednio do rzeczy porzuconych bez zamiaru wyzbycia się własności, jak również do zwierząt, które zabłąkały się lub uciekły.
Art. 184. § 1. Pieniądze, papiery wartościowe, kosztowności oraz rzeczy mające wartość naukową lub artystyczną znalazca powinien oddać niezwłocznie na przechowanie właściwemu organowi państwowemu, inne zaś rzeczy znalezione - tylko na żądanie tego organu.
§ 2. Jeżeli znalazca przechowuje rzecz u siebie, stosuje się odpowiednio przepisy o nieodpłatnym przechowaniu.
Art. 185. Rozporządzenie Rady Ministrów określi organy właściwe do przechowywania rzeczy znalezionych i do poszukiwania osób uprawnionych do ich odbioru, zasady przechowywania tych rzeczy oraz sposób poszukiwania osób uprawnionych do odbioru.
Art. 186. Znalazca, który uczynił zadość swoim obowiązkom, może żądać znaleźnego w wysokości jednej dziesiątej wartości rzeczy, jeżeli zgłosił swe roszczenie najpóźniej w chwili wydania rzeczy osobie uprawnionej do odbioru.
Art. 187. Pieniądze, papiery wartościowe, kosztowności oraz rzeczy mające wartość naukową lub artystyczną, które nie zostaną przez uprawnionego odebrane w ciągu roku od dnia wezwania go przez właściwy organ, a w razie niemożności wezwania - w ciągu dwóch lat od ich znalezienia, stają się własnością Skarbu Państwa. Inne rzeczy stają się po upływie tych samych terminów własnością znalazcy, jeżeli uczynił on zadość swoim obowiązkom; jeżeli rzeczy są przechowywane przez organ państwowy, znalazca może je odebrać za zwrotem kosztów.
Art. 188. Przepisów artykułów poprzedzających nie stosuje się w razie znalezienia rzeczy w budynku publicznym albo w innym budynku lub pomieszczeniu otwartym dla publiczności ani w razie znalezienia rzeczy w wagonie kolejowym, na statku lub innym środku transportu publicznego. Znalazca obowiązany jest w tych wypadkach oddać rzecz zarządcy budynku lub pomieszczenia albo właściwemu zarządcy środków transportu publicznego, a ten postąpi z rzeczą zgodnie z właściwymi przepisami.
Art. 189. Jeżeli rzecz mająca znaczniejszą wartość materialną albo wartość naukową lub artystyczną została znaleziona w takich okolicznościach, że poszukiwanie właściciela byłoby oczywiście bezcelowe, znalazca obowiązany jest oddać rzecz właściwemu organowi państwowemu. Rzecz znaleziona staje się własnością Skarbu Państwa, a znalazcy należy się odpowiednie wynagrodzenie.
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
