Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Cieszyn na szlaku ''Miast Enigmy''

Jak dowiedzieliśmy się w czasie trwania konferencji prasowej, zorganizowanej w cieszyńskim ratuszu (30.10), w tym roku miasto Cieszyn przystąpiło do ogólnopolskiego szlaku ''Miast Enigmy''. Jest to ogólnopolski szlak, mający na celu upamiętnienie osób związanych ze złamaniem kodów niemieckiej maszyny szyfrującej ''Enigmy''.

- Weszliśmy w grono miast, które chcą promować wydarzenie, jakim było rozszyfrowanie „Enigmy”. Oprócz Cieszyna są to na przykład Sosnowiec, Bydgoszcz, czy też Poznań – mówił w czasie trwania konferencji prasowej burmistrz Cieszyna, Ryszard Macura – mamy w mieście szkołę im. Płk. Gwido Langera, ten bohater spoczywa również na cmentarzu komunalnym w Cieszynie, w związku z czym chcemy upamiętnić grupę szyfrologów oraz zarazem żołnierzy.

Obchody „Dnia z Enigmą” będą miały miejsce 10 listopada, a ich program będzie miał następujący przebieg:

  • 9.00 Złożenie kwiatów na grobie płk. Gwidona Langera na cmentarzu komunalnym (ul. Katowicka)
  • 10.00 Otwarcie „Dnia Enigmy” – Zespół Szkół Technicznych im. Gwidona Langera (ul. Frysztacka 48);
  • 10.15 Rozpoczęcie I Międzyszkolnego Turnieju Szachowego im. Gwidona Langera;
  • 10.30 Wykład okolicznościowy z okazji 85-rocznicy złamania przez Polaków szyfrów Enigmy – dr Marek Grajek;
  • 12.30 Otwarcie wystawy „Enigma. Odszyfrować zwycięstwo”
  • 14.00 Wręczenie nagród zwycięzcom Turnieju Szachowego im. Gwidona Langera.

Płk. Gwido Langer urodził się Żylinie, jednak młodość spędził w Cieszynie, skąd pochodziła jego rodzina. Pracował jako kierownik Biura Szyfrów i to pod jego dowództwem w 1932 roku zostały złamane szyfry niemieckiej „Enigmy”. W lipcu 1939 informacje te zostały przekazane aliantom, co z punktu widzenia historycznego uznawane jest za jedno z najważniejszych wydarzeń II wojny światowej. Zgodnie ze badaniami prowadzonymi przez Muzeum Historii Polski, alianci być może byliby w stanie wojnę wygrać, jednak poniesione starty byłyby zdecydowanie większe.

Nad złamaniem szyfrów enigmy pracował zespół polskich kryptologów, pod dowództwem właśnie płk. Gwido Langera. Po zakończeniu wojny Langer przeniósł się do Wielkiej Brytanii, gdzie w 1948 roku zmarł. Tam został również pochowany, w nieoznakowanym grobie. 1 grudnia 2010 roku jego prochy zostały ekshumowane i przewiezione do Cieszyna, gdzie 10 grudnia 2010 roku zostały pochowane w przygotowanym wcześniej grobie na cmentarzu komunalnym przy ul. Katowickiej. Powrót płk. Gwido Langera do ojczyzny trwał więc 62 lata, jednak w końcu w 2010 roku bohater został pochowany z należnymi mu honorami.

 

źródło: ox.pl
dodał: JS

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: