Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Chorujesz? Sprawdź co możesz, a czego nie wolno robić na zwolnieniu lekarskim?

Na temat praw i obowiązków pracowników przebywających na zwolnieniu lekarskim krąży wiele mitów. Jakie zachowania są dopuszczalne, a co może zostać potraktowane jako naruszenie wskazania lekarskiego. Musimy także pamiętać, że pracodawca i ZUS ma prawo do sprawdzenia wykorzystania zwolnienia lekarskiego.

Pracownik ma obowiązek poinformować pracodawcę o swojej absencji chorobowej w ciągu 48 godzin. Tyle samo czasu na podanie przyczyny swojej nieobecności ma pracownik, przebywający na długotrwałym zwolnieniu, przy końcu trwania obecnego zasiłku chorobowego.

Podczas wystawiania zaświadczenia musimy podać lekarzowi adres, pod którym faktycznie będziemy przebywać. Adres wypisany na zwolnieniu lekarskim powinien być faktycznym miejscem pobytu pracownika, pod który mogą się udać kontrolerzy. Jeśli jednak podczas leczenia zaistnieją przesłanki do zmiany miejsca pobytu, musimy o tym fakcie jak najszybciej powiadomić płatnika naszego zasiłku. Pamiętajmy, że pracodawca i ZUS ma prawo do sprawdzenia wykorzystania zwolnienia lekarskiego. 

Co oznacza 1 i 2 wpisana na zwolnieniu lekarskim w rubryce „wskazania lekarskie”? Jeżeli mamy wpisaną „1” we wskazaniach lekarskich, musimy bezwarunkowo przebywać w domu. Z kolei mając wpisaną „2”, możemy udać się choćby do apteki w celu zrealizowania recepty wypisanej przez lekarza. Pod żadnym pozorem nie możemy w tym czasie wykonywać prac zarobkowych czy też wyjeżdżać na wakacje. Jeżeli kontrola wykaże, że w trakcie chorobowego pracownik łamał zasady zwolnienia, jego pracodawca jest upoważniony do odebrania mu prawa do zasiłku, a także do zwolnienia dyscyplinarnego.

 

red./mat.pras.

źródło: ox.pl
dodał: Elżbieta Sikorska

Komentarze

2
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2018-10-12 19:06:35
Selma: To przepisy są chore i do zmiany. Dlaczego człowiek chory na chorobę, która nie wymaga leżenia, miałby nie wyjeżdżać? Jak ma zrobić zakupy człowiek, który ma zakaz wychodzenia, a nie ma nikogo do pomocy? Może ktoś z ZUS-u wpadnie pomóc? To są elementy państwa opresyjnego.
2018-10-12 20:01:51
koszor: Zdziwiony? Masz wykonywać polecenia i nie dyskutować. A wolności i niezależności od ZUsów, Skarbówek i innych darmozjadów możesz zapomnieć. 1990 - około 160tys. urzędasów 2018 - blisko pól miliona, a każdy przekonany o swojej wyjątkowości i celowości istnienia
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
kontakt z redakcją