Chorujesz? Sprawdź co możesz, a czego nie wolno robić na zwolnieniu lekarskim?
Pracownik ma obowiązek poinformować pracodawcę o swojej absencji chorobowej w ciągu 48 godzin. Tyle samo czasu na podanie przyczyny swojej nieobecności ma pracownik, przebywający na długotrwałym zwolnieniu, przy końcu trwania obecnego zasiłku chorobowego.
Podczas wystawiania zaświadczenia musimy podać lekarzowi adres, pod którym faktycznie będziemy przebywać. Adres wypisany na zwolnieniu lekarskim powinien być faktycznym miejscem pobytu pracownika, pod który mogą się udać kontrolerzy. Jeśli jednak podczas leczenia zaistnieją przesłanki do zmiany miejsca pobytu, musimy o tym fakcie jak najszybciej powiadomić płatnika naszego zasiłku. Pamiętajmy, że pracodawca i ZUS ma prawo do sprawdzenia wykorzystania zwolnienia lekarskiego.
Co oznacza 1 i 2 wpisana na zwolnieniu lekarskim w rubryce „wskazania lekarskie”? Jeżeli mamy wpisaną „1” we wskazaniach lekarskich, musimy bezwarunkowo przebywać w domu. Z kolei mając wpisaną „2”, możemy udać się choćby do apteki w celu zrealizowania recepty wypisanej przez lekarza. Pod żadnym pozorem nie możemy w tym czasie wykonywać prac zarobkowych czy też wyjeżdżać na wakacje. Jeżeli kontrola wykaże, że w trakcie chorobowego pracownik łamał zasady zwolnienia, jego pracodawca jest upoważniony do odebrania mu prawa do zasiłku, a także do zwolnienia dyscyplinarnego.
red./mat.pras.
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.