Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Bezpłatne badania na obecność zaćmy!

W ostatni dzień lutego oraz w wyznaczonym terminie w marcu 2019 roku istnieje możliwość nieodpłatnego skorzystania z badania profilaktycznego pod kątem obecności zaćmy. W razie wykrycia tej choroby oczu, po badaniu będzie można zapisać się na zabieg. Aby skorzystać z tego badania nie trzeba skierowania.

Z badań będzie można skorzystać w czwartek 28 lutego oraz w czwartek 7 marca 2019 roku w godzinach 10:00 – 14:00 na oddziale okulistycznym cieszyńskiego szpitala. Badania są nieodpłatne, aby z nich skorzystać nie trzeba skierowania. Nie ma również konieczności telefonicznego umawiania wizyty. Wystarczy przyjść w wyznaczone miejsce o odpowiedniej porze i zbadać swoje oczy.

Zaćma, zwana inaczej kataraktą jest chorobą oczu, na którą narażeni są w szczególności seniorzy, jednak dotyczy ona również osób młodszych — Zaćma (katarakta) jest chorobą oczu, która wydaje się być w pewnym wieku nieunikniona. Statystyki mówią, że w Polsce choruje na nią ponad 800 tys. osób, granica wieku jej występowania stale przesuwa się coraz niżej. Chorują coraz młodsi ludzie. Samo rozpoznanie jest dla wielu osób ogromnym stresem i źródłem niepokoju – wyjaśniają przedstawiciele cieszyńskiego szpitala.

Gdy zaćma się rozwija, następuje pogorszenie widzenia. W przypadku silnie rozwiniętej katarakty osoba chora może całkowicie przestać widzieć. Leczenie tej choroby to metoda operacyjna, która jest bardzo skuteczna i niesie za sobą bardzo małe ryzyko niepowodzenia — Na Śląsku Cieszyńskim i Podbeskidziu nie ma długich kolejek. Sięgają one najwyżej kilku tygodni- miesięcy. W przypadku stanów wymagających pilności zabiegu, a wskazania takie zdecydowanie rozszerzono w ostatnich wskazaniach NFZ, pacjent może być operowany praktycznie z dnia na dzień, z tygodnia na tydzień – zachęcają lekarze.

Zaćma to nie wyrok. Operacyjne metoda leczenia może brzmieć strasznie, jednak powikłania po tego typu ingerencjach praktycznie się nie zdarzają. Całość polega na wszczepieniu odpowiedniej soczewki. Rozwój choroby polega na mętnieniu naturalnej soczewki oka, co owocuje pogorszonym widzeniem. Leczenie polega więc na przeprowadzeniu krótkiej (zwykle ok. kilkudziesięciu minut) operacji, podczas której zmętniała soczewka jest zastępowana nową. Jak wskazują specjaliści, możliwości w zastosowaniu soczewek wewnątrzgałkowych są bardzo szerokie. NFZ finansuje nie tylko te zwykłe, ale również te korygujące astygmatyzm przedoperacyjny.

źródło: ox.pl
dodał: JŚ

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: