Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Bergman, Hitchcock i Coppola. Początek filmowego sezonu w ''Fafiku''

Dzisiaj, w czwartek 17 września cieszyński Dyskusyjny Klub Filmowy ''Fafik'' działający przy kinie ''Piast'' rozpoczyna swój 51 sezon. Tym razem admiratorzy Dziesiątej Muzy zobaczą m.in. filmy Alfreda Hitchcocka i Francisa Coppoli, na ekranie pojawi się też legendarna Ingrid Bergman.

- W sierpniu minęła jej setna rocznica urodzin – przypomina dyrektor cieszyńskiego kina Marek Mendroch, który od 1988 roku kieruje „Fafikiem”. - Z tej okazji chcemy pokazać kika tytułów z jej udziałem, żeby widzowie mogli się przekonać, że Ingrid Bergman to nie tylko aktorka, która występowała w filmie „Casablanca” u boku Humphrey’a Bogarta. Dlatego na początek wybrałem te filmy, które rzadko są przypominane, a na pewno warte uwagi. A są to m.in. obrazy mistrza kinowego suspensu Alfreda Hitchcocka, w których występowała ta szwedzka aktorka. Jeden z nich kinomani obejrzą już dzisiaj.

Będą też kontynuowane cykle, które były już obecne na „Fafiku”, jak chociażby „Czy boisz się bomby?”, w ramach którego prezentowane są filmy, komentujące na swój sposób zimnowojenne zagrożenie atomowe, a także cykl „Reżyserzy światowego kina”, którego bohaterem 1 października będzie Francis Coppola, znany przede wszystkim z ekranizacji „Ojca chrzestnego”.

Choć na ogół projekcje odbywają się w czwartkowe wieczory, to jedna z nich będzie miała miejsce w środę, 30 września. Cieszyńscy widzowie zobaczą „Wołanie”, debiut Marcina Dudziaka, film, który do tej pory był pokazywany tylko na festiwalu „Nowe Horyzonty”, a oficjalną premierę będzie miał pod koniec miesiąca. - Jak mówią sami autorzy, jest to pierwsza pozycja w polskiej kinematografii, która odwołuje się do pewnego trendu swiatowego,zwanego slow-cinema (wolne kino), czyli do takiego kina kontemplacyjnego – dodaje Mendroch i kwituje krótko - warto obejrzeć.

A co jeszcze będzie można obejrzeć we wrześniu i październiku? Więcej informacji znajdziemy w skróconym programie do ściągnięcia w wersji pdf TUTAJ

(ÿ)

źródło: ox.pl
dodał: BT

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: