Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Alchemia, architektura, prawo kościelne

Świadkiem jakich losów jest lekko osmalony rękopis? ile znaczyła praca średniowiecznych kopistów? Czym są dekretały? O czym pisali alchemicy? Na te i inne pytania będą odpowiadać Anna Rusnok i Krzysztof Kleczek już 8 stycznia w cieszyńskiej Książnicy. To druga prezentacja z cyklu 'Cymelia i osobliwości'.

- Zgodnie z zapowiedzią złożoną w związku z otwarciem wystawy "Najstarsze, największe, najcenniejsze…", w czwartek 8 stycznia 2015 r. o godz.17.00 w sali konferencyjnej Książnicy Cieszyńskiej zorganizowana zostanie druga już prezentacja z cyklu "Cymelia i osobliwości". Stworzy ona okazję do bliższego zapoznania się z kilkoma rzadko udostępnianymi zabytkami rękopiśmiennymi ze zbiorów Książnicy Cieszyńskiej – zachęca Krzysztof Szeląg, dyrektor cieszyńskiej Książnicy.

Autorzy prezentacji Anna Rusnok i Krzysztof Kleczek udzielą odpowiedzi na pytanie, w jaki sposób owe manuskrypty trafiły do cieszyńskiej biblioteki Leopolda Jana Szersznika. Spróbują za ich pośrednictwem odrobinę rozjaśnić "mroki średniowiecza", wyjaśniając między innymi czym są dekretały, a także jakim tajemniczym rozrywkom już od czasów starożytnych oddawali się niektórzy władcy i wielu uczonych mężów. O losach cieszyńskiego klasztoru dominikanów da świadectwo jeden lekko osmalony rękopis, inny zaświadczy o tym, jak ważna była mrówcza praca średniowiecznych kopistów, utrwalających dla przyszłych wieków nie tylko literaturę swojego czasu, ale także najważniejsze dzieła starożytności.

vdka

źródło: OX.PL/mat.pras.
dodał: NG

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: