Alarm Smogowy: dotacje są, jednak mało kto z nich korzysta
Program „Czyste Powietrze” działa już od kilku lat, jednak wciąż niewiele osób decyduje się na wprowadzenie w swoich domach ekologicznych rozwiązań. - Wysokie zanieczyszczenie powietrza z ostatnich dni pokazało, że walka ze smogiem stoi w miejscu. Polski Alarm Smogowy apeluje do Premiera Morawieckiego o jak najszybszą reformę Programu Czyste Powietrze. Przez pierwsze dwa lata programu zlikwidowano zaledwie 70 tysięcy „kopciuchów”. Bez pełnego zaangażowania rządu nie uda się poprawić jakości powietrza w Polsce – podkreśla Polski Alarm Smogowy.
Co jest przyczyną niskiej ilości wniosków, składanych w ramach programu „Czyste Powietrze”? Zdaniem Polskiego Alarmu Smogowego błędem jest nieangażowanie gmin w działania. Powstanie gminnych punktów programu „Czyste Powietrze” sprawi, że dotacje staną się bardziej dostępne. Co więcej, wciąż mało osób ma świadomość, jakie dofinansowania są dostępne oraz w jaki sposób je uzyskać.
Jak wygląda sytuacja związana z programem „Czyste Powietrze” w powiecie cieszyńskim? Najwięcej osób w powiecie skorzystało z programu „Czyste Powietrze” w Skoczowie. Mieszkańcy gminy złożyli w 2020 roku 98 wniosków o dotacje i zawarli 119 umów z tym związanych. To jednak 45 miejsce w skali województwa pod względem ilości wniosków i umów. Na 69 miejscu uplasował się Strumień (71 wniosków, 76 umów), a powiatowe podium zamyka Chybie, które uplasowało się na 95 miejscu w skali województwa (47 wniosków, 52 umowy).
JŚ
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.